Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Граждански организации с радикални предложения за съдебна реформа

20 коментара

Висшият съдебен съвет да взема решения само по отношение на съдиите, а прокуратурата да стане независима и отчетна институция. Това са част от предложенията за реформа на съдебната власт, направени от няколко неправителствени организации в отворено писмо до управляващите от ГЕРБ. Сред тях са "Отворено общество", Центърът за либерални стратегии, Асоциация за европейска интеграция и човешки права и Българският институт за правни инициативи.

Гражданските организации призоваха ГЕРБ да предостави до 2 декември своето виждане за предстоящите реформи.

Според представителите на неправителствения сектор българските съд и прокуратура имат твърде различни функции и особености, за да имат общ кадрови орган. "Разделеното управление на съда и прокуратурата е утвърдената практика в страните от ЕС. Градивна диференциация в рамките на независимата съдебна власт ще избистри лицата на съдебните и прокурорските институции и ще изясни отговорностите в тях", се казва в отвореното писмо.

Така се достига до идеята, че Висшият съдебен съвет трябва да има компетентност само по отношение на съдиите, а за прокурори и следователи трябва да бъде създадена нова институция с подобни функции.

Предлага се още промяна в конституцията, която да премахне строго йерархичната структура на държавното обвинение и да направи институцията по-отчетна пред обществото. Организациите критикуват още голямото влияние на политическата власт върху съдебната система. За пример в тази посока се посочва честото предсрочно прекратяване на мандатите на съдебните съвети от страна на Народното събрание.

Именно така бяха прекратени правомощията на предния ВСС, а заради скандала Красьо в парламента отново се обсъждат подобни действия. За да се премахне този модел се предлага членовете на съвета от парламентарната квота да бъдат избирани с квалифицирано мнозинство (160 гласа), а кандидатурите да се предлагат поне месец преди гласуването. Това се предлага с цел създаване на възможности за обществен дебат.

"Начинът на формиране на ВСС трябва да бъде освободен от всякакви съмнения за политическа обвързаност и неизяснени зависимости на членовете му. С особена сила това важи за парламентарната квота, при която в резултат на безпринципната кулоарна търговия, водещи се оказват не личните и професионални качества, а лоялността и съответното политическо пристрастие", се казва в писмото. Настоява се още за пълно премахване на тайното гласуване в съдебния съвет.

Неправителствените организации предлагат разширяване на кръга от съдии, които могат да гласуват за излъчване на свои представители във Висшия съдебен съвет. В момента шестте представители на съда във ВСС се избират на общо събрание на магистратите от Върховния касационен съд и Върховния административен съд.

С цел увеличаване на ефективността при работата на ВСС се предлага намаляване на сегашния 5-годишен мандат за членовете на съвета, въвеждане на дисциплинарни наказания и за тях, както и подмяна на състава на ротационен принцип по примера на Конституционния съд.

Според неправителствените организации ВСС се е капсулирал заради задължителното изискване всеки кандидат за член на съвета да има стаж в съдебната система от поне 15 години. Това съответно вкарва в т.нар. правителство на магистратурата само хора от Върховните съдилища.

"Магистрати от другите нива на практика нямат достъп до управлението на системата, а това от своя страна води до нейното капсулиране", се казва в отвореното писмо и се предлага намаляване на задължителния стаж. С цел публичност при вземането на решения за назначаване на шефове в съдебната система се иска въвеждане на възможност граждански организации да участват в изслушването на кандидатите за високи постове. Неправителствените организации настояват дисциплинарните производства в съвета също да бъдат публични.

За да бъдат реализирани всички тези реформи, Народното събрание трябва да промени конституцията и Закона за съдебната власт, смятат авторите на писмото.

"В настоящия момент съществува ресурс както на политическо, така и на институционално ниво за осъществяването на тези промени и сме готови да се включим активно в един открит законодателен диалог", се казва в отвореното писмо.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гражданин
    #21

    Откажете се от руския модел на правосъдие.До какво води той, виждаме всеки ден.Знае се цената на всеки пост в Съда и Прокуратурата.

  2. просто решение
    #20

    .

  3. ZZ top
    #19

    Точно така изборност, както почти стана с братя Галеви на последниет избори.

  4. plovdiv
    #18

    По далеч от мошенниците на Отворено общество не им ли стигна Министерството на образованието до какъв хал го докараха техните "програми"Има дотатъчнно компетентни Български научни работници съдии прокурори и следователи 122 години дърцавта се оправяше без да ползва консултанти от майната си в момента неможем ли без тях и какво търсят тук

  5. решение
    #17

    а само за първоинстанционните магистрати и тримата големи, които предварително да обявяват екипа си.Далеч от Отровено общество, защото това е възпроизвеждане на болшевишко-олигархичния модел на капсулиране, който води единствено до смяната на едни Красьовци с други, а всички цицат от едното място - червената петолъчка.

  6. Nikov
    #16

    .........Издигнатите идеи в Закона за устройство на съдилищата от 1898г. намират своето развитие в следващите изменения и допълнения през новия век. Корекция претърпява съдебната кадрова политика. Основите на тази европейска кадрова политика са установени от нормите на цитирания по-горе закон, който в чл. чл. 102-104, например, постановява: чл.102. „За членове на Върховния касационен съд или за прокурори на отделение при същия съд се назначават лица, които са занимавали длъжност подпредседател или

  7. Nikov
    #15

    Вижте как е било в Царство България и не измисляйте топлата вода. Всички тези от Гражданските организации нямат представа от история на Българската държава и право,защото учеха по стари комунистически учебници и то повърхностно.

  8. Карина
    #14

    добри предложения, навременни, натиска му е цаката.

  9. 1789
    #13

    Прости решения няма.

  10. Nikov
    #12

    ТУКhttp://www.afera.bg/index.php?option=com_content&task=view&id=3388&Itemid=28МОЖЕ ДА НАМЕРИТЕ МАТЕРИАЛА"Погромът над българските държавноправни традиции" И ДА СЕ ЗАПОЗНАЕТЕ С ТРАДИЦИИТЕ В УСТРОЙСТВОТО НА СЪДЕБНАТА СИСТЕМА В ЦАРСТВО БЪЛГАРИЯ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.