Седем авторитетни неправителствени организации изразиха в петък открито възмущение от последното наказание, наложено на съдия Мирослава Тодорова. Преди ден Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да понижи до районен съдия бившия председател на Съюза на съдиите в България. Това е най-ниското стъпало в системата.
Гражданските организации напомнят, че съветът е призван по закон да защитава независимостта на съдебната власт, а не да се превръща в наказателен отряд за преследване и саморазправа с отделни магистрати.
"В случая се касае за целенасочена кампания за опетняване името и уронване престижа на магистрат, който с откритата и критична позиция срещу статуквото в съдебната власт е показал, че отстоя независимостта и честта на съдийската професия", се казва в откритото писмо, адресирано до ВСС.
В него се сочи още, че поведението на кадровиците на Темида показва "крещящата нужда" от цялостна реформа на съдебния съвет.
"Абсолютно недопустимо е в кадровата политика, касаеща прокурори, да се намесват съдии и обратното, както се получи на споменатото заседание. Нещо повече, в случая на съдия Тодорова наказанието ѝ беше утежнено, очевидно несъразмерно, именно по предложение на бивш прокурор (става дума за Румен Боев - бел. ред.)", се казва още в позицията.
Организациите призовават ВСС сам да започне процедурата по разделянето си на две камари, които да решават отделно кадровите въпроси за съдиите и прокурорите.
"Така в някаква степен ВСС ще покаже, че е върховен административен орган на съдебната власт - функция, която в момента е изпразнена от съдържание и обезсмисля съществуването на съвета в този му състав", заявяват неправителствените организации.
Писмото е подписано от Асоциация за европейска интеграция и права на човека, Български институт за правни инициативи, Български хелзинкски комитет, Български адвокати за правата на човека, Институт за развитие на публичната среда, Програма "Достъп до информация" и Център НПО – Разград.
Часове по-късно в свое писмо от Съюза на съдиите в България (ССБ) също настояха за разделяне на ВСС на две части – една за съдии и друга за прокурори.
"Факт е, че независимо от персоналния си състав, от момента на създаването си, до днес Висшият съдебен съвет винаги е бил упрекван в зависимост, клиентелизъм и политически конформизъм, което означава, че не персоналният му състав е причината за днешното трагично състояние на съдебната система, а моделът, по който той е устроен и функционира", се казва в писмото на организацията, адресирано до ВСС и Министерството на правосъдието.
ССБ настоява веднага да започне процедура по обсъждане на изготвения законопроект за изменение на Закона за съдебната власт, който да включва разделянето на Висшия съдебен съвет на две камари. Докато това не се случи, съдийският съюз няма да участва в Гражданския съвет към ВСС.
В четвъртък ВСС изпрати Мирослава Тодорова да правораздава в Софийския районен съд като наказание за нейно старо прегрешение – бавното написване на мотивите по две дела. Съдебният съвет в предишния му състав уволни Тодорова за това нарушение, но тя спечели делото в съда и бе върната на работа като съдия в Софийския градски съд.
ВСС трябваше да реши какво ново наказание, по-леко от уволнение, да наложи на бившия председател на Съюза на съдиите в България. Кадровият орган се спря на следващото най-тежко – понижаване в длъжност, макар че дисциплинарният състав по нейния казус бе предложил да ѝ се намали заплатата. След това решение се разбра, че идеята Тодорова да бъде пратена за назидание в районния съд е дошла от прокурор Румен Боев.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
6 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Гражданите на България залагат на авторитетните неправителствени организации ! Отдавна никой не вярва на Висшият съдебен съвет (ВСС) Големи кавалери са се намърдали в тоз орган.
Крайно време е гражданските организации, вместо да се възмущават за пореден път, да започнат да наричат нещата с истинските им имена! ВСС в този си състав и в тази политическа безалтернативност, е еманация на липсата на правосъдие в България. И че проблема не е в законите, а в зависимостите на лицата, които ги представляват от мафиотско криминалния модел на "началника".
До кога ще продьлжава практиката абсолютно доказано негодни за работа в сьда индивиди като тази Тодорова да не се уволняват дисциплинарно, а само да се наказват?! БЕЗОБРАЗИЕ!!!
До кога ще продължава това злобно преследване на достоен мвгистрат? Изглежда безотговорността на ВСС е трайна и независимо, че главният виновник за нейните наказания Б.Б да не е на власт, далгата ръка на злобата и политическата зависимост е на лице. Намат ли стойност професионалните мнения на организациите, които се в нейна защита.? Безобразие!!
Тодорова е наказана, защото има безброй просрочени дела и ненаписани мотиви, което е позволило осъдени вече престъпници да излязат на свобода неосъдени, поради изтекла давност. Не е главният проблем, че се съдиха частно с Цв. Това са си техни работи, кой какво казал, кой какво рекъл. Проблемът при симпатичната съдийка е забатачената работа и проточените дела, заради което е наказана. Ако бъде реабилитирана, ще заприлича на едновремешните комсомолски секретари, които се водеха на заплата, но се занимаваха главно с организационни безумия и заради това никой не можеше да ги пипне за несвърщената от тях работа.
Щом има наказание, значи има защо.