Група от 11 влиятелни неправителствени организации подкрепиха във вторник предложенията на Съюза на съдиите в България за прекрояване на Висшия съдебен съвет (ВСС). Преди две седмици съдиите лансираха пакет от мерки за реформа в системата. В тях попадна отдавна обсъжданата идея за разделяне на съвета на две различни колегии и въвеждане на пряк избор на членовете на ВСС от квотата на магистратурата.
Разделянето на ВСС на две има за цел да остави в ръцете на съдиите решаването на проблемите на съдилищата, а прокуратурата да има думата по отношение на собствената си институция и следствието. Предложенията включват още прекратяване на статута на ВСС като постоянно действащ орган, съставен от изолирани от системата юристи. Според съдиите по този начин ВСС ще бъде предпазен от прекаленото си бюрократизиране.
Мерките целят създаването на нов модел за избиране на членовете на съдебния съвет – а именно, да бъдат излъчвани от събранията на всички съдии и прокурори, а не както е сега – чрез делегатски събрания. Предвижда се също да бъдат създадени постоянни комисии към ВСС, съставени от действащи магистрати от всички региони и нива на системата.
Неправителствените организации настояват Народното събрание да запази правото си да излъчва половината (11 членове, бел.ред.) от изборните членове на ВСС, като петима от тях да бъдат посочени за колегията на съда и други шест за прокуратурата и следствието.
Неправителствените организации обаче искат парламентът да номинира само "общопризнати авторитетни юристи", а имената им да бъдат подлагани на широк обществен дебат поне 3 месеца преди гласуването им.
Списъкът с предложенията бе връчен на правосъдния министър Диана Ковачева във вторник. Неправителствените организации получиха шанс да участват активно в дебата за реформирането на ВСС в началото на януари. Тогава Ковачева, назначена наскоро за министър на мястото на Маргарита Попова, организира среща с тях за потушаване на напрежението, възникнало след като Народното събрание проведе непрозрачния избор на компрометирани персони в съдебния инспекторат.
Министърът поиска от неправителствените организации да представят своите идеи за промени в Закона за съдебната власт, които да бъдат внесени в Министерския съвет.
Предложенията бяха изготвени от съдийския съюз и се подкрепят от Асоциация за европейска интеграция и права на човека, Български адвокати за правата на човека, Български институт за правни инициативи, Български хелзинкски комитет, Институт за развитие на публичната среда, Мрежа за гражданско наблюдение на съда и Център на НПО в Разград, Програма "Достъп до информация", РискМонитор, Програма за развитие на съдебната система, Център за изследване на демокрацията и Център за либерални стратегии.
"Проектът за промени предлага възможност България да даде адекватен по обхват, срок и същество отговор на съответните критики в междинния доклад на ЕК от преди седмица", смятат от неправителствения сектор. В доклада на ЕК се препоръчва България да предприеме реформа "из основи" на прокуратурата и ВСС.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
13 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
В САЩ са решили въпроса чисто практически - вместо да издържаш една цяла снъпоструваща бюрократична система като прокуратурата, която е винаги склонна към корупция с оглед докалаване на още нещо към твърдото и сигурно месечно възнаграждение "мръсните капиталисти " наемат за целта адвокатски кантори които да поддържат обвинението и вярвайте ми се справят 100 пъти по добре от израслите на място в ерархията прокурорчета
АДВОКАТ СЪМ ОТ 20 ГОДИНИ И ОТДАВНА ИМАМ ИЗГРАДЕНО МНЕНИЕ ПО ВЪПРОСА СПОДЕЛЯМ ГО НЕ САМО АЗ НО ИГОЛЯМА ЧАСТ ОТ МОИТЕ КОЛЕГИ И ГОЛЯМА ЧАСТ ОТ СЪДИИТЕ, А ТО ЕУ ПРОКУРАТУРАТА ТРЯБВА ДА БЪДЕ МАХНАТА ОТ СЪДЕБНАТА ВЛАСТ И ДА ОТИДЕ КЪМ ИЗПЪЛНИТЕЛНАТА- СЕГАШНОТО ПОЛОЖЕНИЕ Е ОСТАТЪК ОТ СТАРАТА СТАЛИНСКА ДОКТРИНА КЪДЕТО ПРОКУРОРА ОБВИНЯВАШЕ НО И СЪБИРАШЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА В ПОЛЗА НА ОБВИНЕНИЯ - АКО ИСКАМЕ ИСКИТНИСКА ДЕМОКРАТИЧНА И ПРАВОВА ДЪРЖАВА ПРОКУРОРИТЕ НЯМАТ МЯСТО В СТРУКТУРАТА НА СЪДЕБНАТА ВЛАСТ
ТЪП, НО УПОРИТ ! """ Анонимен 15:40 | 15.02.2012 ... Прокуратурите навсякъде в Европа са изградени на принципа на единоначалието като иерархични системи ... """ И като така в тези прокуратури "иерархични системи" "навсякъде в Европа" прокурор-"единоначалник" може да изначалства над прокурор-неначалник "Началствам ти да ми обвиниш този, независимо, че имаш доказателства, че е невинен !" ? Смахнат тъпак, правен и обикновен аналфабет, рожба със завъртяна опашка на комунистическа и посткомунистическа кочина и на "демократическия им централизъм", упорит оглупител зад фередже на анонимност да харизва "единоначална" прокуратура под началство на мутрокомуняги на ГЕРБ !
Изкуфял мошеник Иванов, "... защото най-често им харесва "иерархичен модел за прокуратурата" с най отгоре на йерархията прокурор Андрей Януариевич Вишински и над всички и всичко йерарх-единоначалник генералисимус Йосиф Висарионович Сталин на "европейската страна" СССР !" Нямаш ли някои аргументи по-първа свежест. Тези миришат на мухъл, но такъв е и нелепият ти стил, и неграмотната ти мисъл. Прокуратурите навсякъде в Европа са изградени на принципа на единоначалието като иерархични системи - с едно интересно изключение - Италия. Ако оспорваш този факт, спори с примери и аргументи, а не с квалификации и обиди като сталински прокурор.
ЙЕРАРХИЧЕСКО ГЕРБОВО СТАЛИНИСТЧЕ ЗАД ФЕРЕДЖЕ !
""" Анонимен 00:14 | 15.02.2012
...
Иванов продължава ... """
... да не позволява да се реанимира нещастник, агитатор на ГЕРБ "Цялата власт - на Партията на власт!", кандърдисвал и прокуратурата да се хариже на мутрокомунягите на ГЕРБ (че само полицията в ръцете им не им стига)
””” Анонимен 19:57 | 25.01.2012
…
Най-добрият начин да се проветри прокуратурата, и да започне да работи за общественото добро е тя да стане част от правителството …”””
http://www.mediapool.bg/г-н-главен-прокурор-защо-не-арестувате-никола-филчев-news188844.html
и …
получил си заслуженото от Иванов на
http://www.mediapool.bg/сблъсъкът-между-мвр-и-съда-е-показателен-за-основния-проблем---кризата-в-държавното-обвинение-news188874.html
!
""" Практически във всички останали цивилизовани европейски държави прокуратурата е построена на иерархичен принцип на единоначалието: Франция, Белгия, Испания, Холандия, Чехия, Дания, Германия, Австрия, и пр. ... """
"Практически" и "пр." нагъл оглупител оглупява зад фередже на анонимност с нагли измамни небивалици !
""" Европейските страни най-често избират иерархичен модел за прокуратурите си, защото той предлага по-добра защита срещу нарушенията ... """
... защото най-често им харесва "иерархичен модел за прокуратурата" с най отгоре на йерархията прокурор Андрей Януариевич Вишински и над всички и всичко йерарх-единоначалник генералисимус Йосиф Висарионович Сталин на "европейската страна" СССР !
У нас единоначалието има съвършен и завършен вид. Поради което мине немине тримесечие и ЕК ни тупне по мутрите. Но то е до време и ще последват и санкции от разнороден характер.
Иванов продължава да манипулира форума, като използва незнанието на публиката. В коя европейска страна прокурорите се радват на свободата, която имат магистратите? На ум ми иде само една - Италия, страна с ендемични проблеми с мафията и корупцията.
Практически във всички останали цивилизовани европейски държави прокуратурата е построена на иерархичен принцип на единоначалието: Франция, Белгия, Испания, Холандия, Чехия, Дания, Германия, Австрия, и пр. Европейските страни най-често избират иерархичен …
модел за прокуратурите си, защото той предлага по-добра защита срещу нарушенията, описани от Венецианската Комисия:
“Има две различни, но свързани прокурорски нарушения. Първото е повдигане на обвинения, които не би трябвало да се повдигат, било защото няма свидетелства, или защото обвинението се основава на фалшиви и неверни такива. И второто, МНОГО ПО-ОПАСНО, КОВАРНО, ХИТРО, ПРИКРИТО, СЪБЛАЗНИТЕЛНО НАРУШЕНИЕ(insidious), и ВЕРОЯТНО МНОГО ПО-ЧЕСТО, е когато прокурорът НЕ ПОВДИГА ОБВИНЕНИЯ, когато трябва да се повдигнат. Този проблем най-често е свързан с корупция".
Когато г-н Иванов вземе отношение по някоя тема,обикновено няма какво да се добави.Вместо да се остроумничи по негов адрес,е по-полезно да бъде четен,и по възможност разбиран.
Иван Иванов се прави на интересен с немски поговорки, Най заетия БЕЗДЕЛНИК!
НЕВИЖДАНЕ НА ГОРАТА ЗАРАДИ ДЪРВЕТАТА !
""" Разделянето на ВСС на две има за цел да остави в ръцете на съдиите решаването на проблемите на съдилищата, а прокуратурата да има думата по отношение на собствената си институция и следствието. """
Що за скудоумие ! Що за мераци ВСС на държавата на гражданите да се превръща на гилдия по занаяти на занаятчии ? Що за съдийска андрешковщина на Съюза на съдиите, да нямат кураж да посочат действителния катастрофален проблем с прокуратурата - че прокурорите …
й противоконституционно чрез противоконституционни текстове на Закона за съдебната власт са направени крепостно владяни от главния прокурор и се използват за неговите си му нужди не за пред хора и за слугуването му на партийни политиканти в изпълнителната власт ? И да не дават отдих на ВКС и ВАС докато не внесат искане в КС за отмяна на противоконституционното лично крепостно право на главния прокурор над прокурорите в противоконституционния Закон за съдебната власт ? А се опитват да се спасяват "поединично" с премахване на властта на прокурорите-марионетки на главния прокурор само във ВСС, която и където ги засяга пряко, а оставят непокътната разрушителната му противоконституционна власт над прокуратурата, всички законоохраняващи власти и цялата държава ?
Къде е казано чрез ВСС държавата на гражданите "да остави в ръцете на съдиите решаването на проблемите на съдилищата, а прокуратурата да има думата по отношение на собствената си институция и следствието" ? Не е казано в Конституцията, неказала че извън членовете по право председателите на ВКС и ВАС и главния прокурор, някой друг магистрат съдия или прокурор трябва да е член на ВСС:
Чл. 130.
...
(2) За членове на Висшия съдебен съвет, които не са негови членове по право, се избират юристи с високи професионални и нравствени качества, които имат най-малко петнадесетгодишен юридически стаж.
И единственото, което може да прекъсне и отреже нявързаните свински черва - зависимостите, колегиалностите, солидарностите, толерантностите, правенето на лични сметки и сметчици във ВСС с основна (и единствена смислена) функция на дисциплинарен орган, е забрана действащи магистрати, извън тримата по право, да заемат каквито и да са изборни и неизборни длъжности извън магистратските им, включително и длъжност на членове на ВСС, ако не са напуснали окончателно и необратимо магистратските си длъжности със забрана минимум 5 години след приключване на мандат във ВСС негови бивши членове да заемат магистратски длъжности и евентуалното придобиване на такива длъжности да става само по общия ред без никакви привилегии спрямо други кандидати ! Това ще направи членове на ВСС да не могат да стават юристи с взаимозависимости и обвързаности със себеподобни действащи магистрати, които ще трябва да разнищват, наказват, назначават, уволняват ! Ще направи магистрати с натрупани познания и опит от законохраняващите власти и с призвание да допринесат за нивото им и престижа им извън папките на делата и преписките си, в края на магистратската си кариера и като увенчаването й с последен престижен пост и отговорност, да се кандидатират за дейност във ВСС, както и общественици-юристи немагистрати извън законоохраняващите власти без обвързаност с магистрати в тях ! Ще направи ВСС да служи не на гилдийните интересите на магистратите, а на гражданите и държавата им !
""" Предложенията включват още прекратяване на статута на ВСС като постоянно действащ орган, съставен от изолирани от системата юристи. Според съдиите по този начин ВСС ще бъде предпазен от прекаленото си бюрократизиране. """
Що за нахалство !
Желаят съдии без срам членовете на дисциплинарния орган, който ще обследва, наказва, назначава и уволнява магистрати, да бъдат плътно до шия в "системата" на зависимости, колегиалности, угодничество и прочие класически комунизъм "Ти на мен, аз на теб ..." ! Да седят в едни и същи кабинети, плътно бут до бут и с преплетени и навързани свински черва-интереси с колеги, началници подчинени "Аз съм по това дело, дето ти имаш интереси, ти си по онова дело, дето аз имам интереси ... ти искаш да растеш, аз те атестирам ... " , та като си смеят през час шапките на магистрати и на обследващи и накаващи магистратте, да не се "бюрократизират" да следват единствено морала и закона, а не колегиалности, солидарности, познанства, приятелства, калкулации !
Това, което предлага Съюзът на съдиите и което граждански организации са оглупени да не отхвърлят, е мерак на съдиите "Искаме да се запопваме и разпопваме сами ..." !
Продължаваща идейна и морална безпътица в законоопазващата система, тарикатски яхната от министърка на МВР на ГЕРБ "Ще ги почеша съдиите по корема с угаждане на абсурдни им мераци и ще клекнат и повече няма да ни мътят водата, моята и на колегата Цветанов ... " !