Представителите на неправителствените организации ще напуснат Гражданския съвет към Висшия съдебен съвет, ако членовете на кадровия орган на магистратурата покажат нежелание за диалог.
Това беше посланието след първото заседание на консултативния орган от НПО, който започна работа в понеделник. Обществените организации заявиха намерение да поставят за обсъждане темите за свръхнатовареността в съдебната система, случайното разпределение на делата, създаване на ясни правила за назначение на шефовете в магистратурата и предотвратяване на конфликта на интереси сред съдиите, прокурорите и следователите.
В Гражданския съвет членуват 17 обществени и съсловни организации. Неговата работа започна със скандал, след като ВСС не допусна членството в него на Движение “България на гражданите”. Мотивът бе, че неправителствената организация към партията на Меглена Кунева не е реализирала проекти в сферата на съдебната власт.
Другата организация, която бе отхвърлена, бе варненското Сдружение за оптимизиране на правосъдието и администрацията (СОПА). Варненците са известни основно покрай протестите срещу проекта “Алея Първа” и контрола, който упражняват върху Община Варна.
Реалната работа на съвета, който трябва да упражнява граждански контрол върху ВСС, ще започне на 11 февруари, когато ще бъде обсъден проект на правила за работата му.
“И сегашният ВСС не стартира по очаквания към него начин. Да се надяваме, че ВСС ще даде възможност на гражданския съвет да бъде коректив”, каза Биляна Гяурова от Българския институт за правни инициативи (БИПИ).
“ВСС силно се нуждае от легитимен партньор, защото доверието към него е критично ниско. Направи ми добро впечатление как започна нашата работа. Не мога да се нарека голям оптимист (за работата на Гражданския съвет), а съм по-скоро - умерен оптимист”, каза Георги Милков от сдружение на НПО - Разград.
Според Йосиф Герон от Съюза на юристите в България основният тест пред ВСС ще бъде начинът, по който се разглеждат предложенията на Гражданския съвет. “Така ще се разбере дали има чуваемост или се действа на принципа “Кучето си лае, керванът си върви. Никой тук (от членовете на Гражданския съвет) няма да се съгласи да играе ролята на параван (на ВСС)”, каза юристът.
Той разказа как си представя работата с ВСС – по модела на американския брак. “Преди американските сватби се пита: Който има да говори, да говори сега или да замълчи завинаги. Ние трябва да си казваме всичко, преди да се вземат решенията”, допълни Герон.
Представителите на гражданските организации се обединиха около мнението, че ще дадат шанс на ВСС да докаже, че се вслушва в техния глас, но предупредиха, че няма да толерират липсата на диалог.
“Аз ще идвам на тези заседания доста отдалеч. Няма никакъв смисъл само да стоя тук и да пия минерална вода”, каза Георги Милков от НПО - Разград.
Още през 2008 година предишният ВСС взе решение да сформира граждански съвет, който да го подпомага в работата му, но заради множеството скандали, неправителствените организации отказаха да участват в заседанията му.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
7 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Има съществена разлика от граждански организации и неправителствени такива. Нека тези представители на организациите да представят на ВСС своите "профили" ама подробно. Кога са регистрирани,как се финансират,имущественото състояние ,както искат за магистратите. Нали те ще дават препоръки и ще карат влака в известен смисъл.
СЪДЕБНАТА ВЛАСТ Е ЗАТЪНАЛА В БЛАТО ОТ МРЪСОТИЯ,КРАЖБИ,ЛЪЖИ И НОСИ ОСНОВНАТА ВИНА ЗА ТРАГИЗМА НА ТОЗИ НАРОД И ТАЗИ ДЪРЖАВА.ТАКИВА Н П О-та СЕ СЪЗДАВАТ, ЗА ДА СИМУЛИРАТ ОБСТРУКЦИИ И ПРИКРИВАТ ИСТИНСКАТА ИМ ДЕЙНОСТ. РЕДНО Е БЪЛГ. ОБЩЕСТВЕНОСТ, КОЯТО В БОЛШИНСТВОТО СИ Е ЖЕРТВА НА ПРОКУРОРСКИ И СЪДИЙСКИ ПРОИЗВОЛ,КОЙТО ПРИКРИВА МАФИОТИ И МОНОПОЛИСТИ, ЗА ДА ГРАБЯТ И ДЕЛЯТ, ДА ПОИСКАТ ПОМОЩ ОТ ЕВРОПА И САЩ, И СМАЖАТ ТОВА НАГЛО СЪСЛОВИЕ.ТРЯБВА ДА СЕ ПОЧНЕ ОТ НЯКЪДЕ, НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ЧАКА! ВИЖДАТЕ СЛЕД ГРАБЕЖИТЕ В ПРЕХОДА КОЛКО ДРЪПНАХА И ХОРАТА САМО ГЛЕДАТ БЕЗПОМОЩНО.оГЛЕДАЙТЕ И ОПОМНЕТЕ СЕ, ДРУГОТО ЩЕ ДОЙДЕ ОТ САМОСЕБЕ СИ!
Ама той новия ВСС почна също като стария. Разбрах, че висшите магистрати са взе;и решение, че НЯМАТ ОСНОВАНИЕ ДА РАЗСЛЕДВАТ ГУГУШЕВА, чийто син е отпускал на фирмата на баба си заем, за да му купи пък тя апартамент? Изобщо, за какво да говорим, като знаем кой, как о защо избра новия ВСС, който пък избра гл. прокурор!?
1и2 Мечтата ви е никой да не се бърка нали.Знаем как е избран ВСС и прокурор и основни председатели на съдилища.Вся власт советом.Да ама не.Европа не дава.
Това са глупости - граждански организации. ВСС е избран от различни държавни органи като държавен орган, да си върши работата. Другото прилича на едно време - директорът на предприятието носи цялата отговорност, но му се бъркат непрекъснато разни партийни, профсъюзни и комсомолски организации, всеки дава акъл, бие се в гърдите, но като стане въпрос за изпълнението на плана - онговаря само директорът. А то половината завод все членове на тези организации и от заседания нямат време да изпълнят плана.
Ама кой ги избра тези граждански организации? Аз съм например гражданин, но не съм чувал за тях...Или по-точно - чувал съм чу са на някакви хранилки и съм чувал, че на първо място гравират около БСП.