Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Грешка и като диагноза, и като терапия

33 коментара
Снимка: Mediapool

Отнасям се със симпатия към всяко правителство, което трябва да решава “батака” с ВЕИ. Той беше привнесен отвън – от непремерените климатични политики на Европейския съюз и се реализира в сегашния абсурден вид благодарение на микса от непрофесионализъм и корист в конкретни политически среди.

Защо 20% такса е далеч от целта и като ефект и като въздействие?

Първо, тя е фискална мярка, която по никакъв начин не решава проблемът в сектор енергетика, т.е. тя може да има ефект върху бюджета, но спрямо сектора има малък до никакъв ефект. Твърдението, че по този начин ще се обложи свръхпечалбата и така ще се изземат едни свръхдоходи е най-малкото спорна. Енергетиката е регулиран сектор и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКВЕР) е единствено органът, който трябва да балансира паричните потоци в сектора чрез на цените за задължително изкупуване на ВЕИ. Дори от чисто корпоративна гледна точка мярката е с твърде съмнителна приложимост – не е толкова трудно да се “управлява” креативно печалбата.

Второ, банките са изправени пред нарастваща невъзможност да си върнат кредитите за ВЕИ- проекти. Ако не друго, те щяха да бъдат първите, които да забележат тези свръхпечалби в сектора, за да могат да си върнат парите. Ако това не става, значи нашето министерство на финансите има силно разминаваща се с действителността картина за случващото се във ВЕИ- сектора и енергетиката като цяло. Добре е държавните финансисти да говорят с банките, защото последното нещо, което те очакват, е държавата да увеличава буферите в бюджета за сметка на кредитополучателите. Ако толкова е загрижен фискът за състоянието на ВЕИ- индустрията, винаги може да откупи с отстъпка дълговете на соларните и ветропаркове и да ги трансформира в собственост или друга текуща или перспективна полза.

Трето, новата такса само ще усили негативните нагласи в част от общността срещу чуждестранните вложения в не особено окуражителни за преките чужди инвестиции времена. Таксата е класически пример за негативна законодателна промяна с действие върху направени преди години инвестиции, а България е страна по МИГА – конвенцията, която защитава чуждестранните инвестиции срещу политически риск. Добре е да разберат, че дори да приемем, че тези инвестиции са били осъществени със спекулативна цел – то първопричината е законодателството и регулаторната практика, което насърчава подобно поведение. Пазарите никога не са славели с особено висок морал, защото инвеститорите по дефиниция са спекуланти.

Четвърто, при размера и остротата на ВЕИ-проблема в сектор енергетиката – опитът болката на едни да се използва за натрупване на допълнителен буфер в бюджета ще предизвика буря. Поради високото равнище на субсидиите за ВЕИ и невъзможността те да бъдат пропорционално отразени чрез ръст на цените на дребно – се появяват все по-големи финансови дупки в балансите на дружествата по веригата – от електропроизводство и пренос до разпределение и потребление. Засега това “торнадо” се движи по веригата на добавената стойност между НЕК и електроразпределителните дружества като по пътя остава огромни разрушения. Ликвидността буквално се изпарява от сектора, съкращават се инвестициите, нараства между и вътрешно фирмената задлъжнялост. Компаниите реагират по единствено възможния начин - финансират се за сметка на собствения си капитал, като финансовите загуби водят до преоценка на активите. Няколко милиарда лева вече изчезнаха от капитала на НЕК, без изобщо да сме стигнали до осчетоводяване на загубите по АЕЦ "Белене" – те би трябвало да се появят в отчетите за следващата година.

Последно, няма как тези приходи в бюджета да се пренасочат за покриване на финансовите дупки на нуждаещите се компании – държавни или частни – НЕК и ЕРП, без да се задействат механизмите на държавната помощ. Промяната в нашето законодателство няма да отмени европейските разпоредби. Единствената опция е да се насочат към програми за разширяване на оказвана помощ на енергийно бедни, но това пак не терапира причината на болестта, а последствията.

Решението е в съвършено друга плоскост и изисква дългосрочна визия и дългосрочни инструменти.

* Коментарът на автора, който е икономически и енергиен анализатор и бивш посланик на България в Русия, е публикуван в блога му.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #33

    Каквито и нареждания да дойдат от ЕС, ако при изпълнението им може да се направи далавера, ние сме много стриктни да ги изпълним и преизпълним, независимо от националния ни интерес. Колкото повече далавера, толкова повече усърдие. Обаче от там като ни препоръчват да се борим по усърдно с корупцията, тук не се забелязва никакъв ентусиазъм в туй начинание. Направо ги отсвирваме. Имаме си национално достойнство, няма да им играем по свирката я.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #32
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #31
  4. Анонимен
    #30

    30.11.2013 Спрете тия комунистически ГРАБЕЖИ!!! 20% такса не е равно на намаление центата на ВЕИ с 20%!!! Това е ИЗМАМА. Комунистите ще приберат 20% за себе си и само за БЮДЖЕТНИТЕ служители- администрация, армия, полиция, съд, прокуратура и пр. А за бедните, безработните, БЕЗЗАПЛАТНИТЕ, самоосигуряващите се, работещите в частния сектор-няма полза от тия 20%.ЕДНО Е ДА СЕ НАМАЛИ ЦЕНАТА на ТОКА ОТ ВЕИ с 20%- тогава ВСИЧКИ ЩЕ ПОЛЗВАТ това НАМАЛЕНИЕ. Друго е да се приберат 20% като ТАКСА-тогава се възползват само най-имащите, най-осигурените, най-лапащите и най-алчните ТАРАНТУТНИЦИ и ПАРАЗИТИ на бюджетна издръжка. СТИГА БСП ТЕРОР! ДОЛУ ЧЕРВЕНАТА МАФИЯ!

  5. безпартийна
    #29

    С договорите за изкупуване на енергията от ВЕИ, които набързо се сключиха с подставени чуждестранни инвеститори или откровено български олигарси в последния момент, се осигури изплащане на инвестициите за около 6 години, а на съответната висока цена държавата се задължи с изкупуването за още 20 години. Енергията от ВЕИ задължително се включва в микса предоставен на българските потребители, за износ се предлага евтината енергия от Козлодуй, изплатен от нас и нашите родители. Какво, ако не е национално

  6. Анонимен
    #28

    1. Валентин Златев с годишни приходи от 17 – 18 млн. лв от ВЕИ. 2. Иво Прокопиев с приходи от 9.4 млн. лв годишно от ВЕИ. 3. Николай Вълканов – 9.4 млн. лв годишно от ВЕИ. 4. Цветелина Бориславова, с годишни приходи от 9.1 млн. лева. 5. Тодор Начев, общински съветник на ГЕРБ от Сливен, с 7.6 млн. лв. на година от ВЕИ. 6. Владимир Аличков, пряко свързан със зам.-министър Евелина Василева в МОСВ, взема 6.7 млн. лева на година от ВЕИ. 7. Светослав Донев (свързан с Румяна Желева), получават годишно 4.6 млн. лв.

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #27
  8. Анонимен
    #26

    А ВЕЦ-те на Енепго-про?????? Да Ви се невиди, приватизираха ги за малко пари, а направиха милиони!!!

  9. Анонимен
    #25

    23 всички са в кюпа защото си е чиста далавера - и руски и американски, китайски, японски, корейски - от целия свят който помириса лесни и сигурни печалби той не дойде. При всички случай имат и български "партньор" който осигурява покриваненто на разходите по осигуряване на политическата подкрепа - разбирай - редовните плащания на политиците

  10. Анонимен
    #24

    Всичко тръгна от напъните на ЕС да води света в сферата на климатичните промени с основно средство ускореното изграждане и субсидиране на ВЕИ индустирята. Чиста спекула - като се започне от това, че се оказа, че връзката между равнището на въглеродния двуокис в атмосферата не е пряко свързан с глобалното затопляне - последни 15 години просто няма покачване на температурата а нивата на CO2 са значително повишени и второ, с абсурдната съветски плановете за задължително - разбира се - без ограничения

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.