Григор Димитров достигна осминафинала на US Open

Най-добрият български тенисист среща Гаел Монфис в следващата фаза

Григор Димитров

Най-добрият български тенисист Григор Димитров достигна осминафиналната фаза на US Open след оспорвана победа срещу белгиеца Давид Гофен с 0:6, 6:3, 6:4, 6:1.

С класирането си хасковлията стана първият българин, който успява да достигне тази фаза на надпреварата. Следващият му съперник ще бъде Гаел Монфис, който преодоля Ришар Гаске.

Мачът между Димитров и Гофен започна със закъснение заради проливния дъжд в Ню Йорк, който промени цялата програма за деня. Българинът започна доста разконцентрирано и загуби първия сет без спечелен гейм.

Вторият сет отново започна слабо за Григор. Въпреки това обаче, Димитров показа характер и спаси три точки за пробив в първия гейм. Последва двойна грешка на белгиеца, която позволи на Гришо да го пробие и да вземе инициативата в мача.

Третият сет бе определено най-интригувашия в срещата. След отлично начало на Григор и два пробива от негова страна, българинът изненадващо позволи да бъде изравнен за 4:4. Именно при този резултат дойде и преломния момент в мача. След две поредни двойни грешки на Гофен, Гришо направи нов пробив и взе частта.

В последния сет, на предела на силите си, белгиецът почти не оказа съпротива на Димитров, който с лекота стигна до успех с 6:1 и класиране за осминафиналите на турнира.

"Неговото представяне беше прекалено силно в първия сет. Аз обаче не загубих вярата си. Знаех, че трябва да запазя хладнокръвие, защото бях подготвен физически за пет сета. Всичко беше въпрос на настройка в самото начало", коментирра след края на мача поставеният под номер 7 в схемата в Ню Йорк Димитров.

"Може би преди година и половина или преди две години, щях да страдам много при един подобен мач. Сега чувствам, че дори да загубя сет, това не е краят на света. Знам, че бързо мога да обърна развоя на събитията. Имам необходимите оръжия", каза още българинът.

Следващият съперник на хасковлията – Гаел Монфис, демонстрира впечатляващ форма и не даде сет на сънародника си Ришар Гаске – 6:4, 6:2, 6:2. Първата ни ракета и 24-ият в света Монфис досега са си разменили по една победа.

Българинът този сезон победи французина в полуфиналите на турнира на клей в Букурещ, в който триумфира с титлата, но загуби мача си срещу него на твърди кортове през 2011 г. именно на Откритото първенство на Щатите.