Григор Димитров победи Федерер и е на полуфинал на US Open (видео)

4 коментара

Григор Димитров постигна един от най-големите успехи в кариерата си, достигайки полуфиналите на US Open с паметна победа срещу рекордьора по титли от Големия шлем Роджър Федерер. Пред пълните трибуна на основния корт "Артър Аш стейдиъм", българинът спечели с 3:6, 6:4, 3:6, 6:4, 6:2. Мачът продължи 3 часа и 13 минути.

В полуфинала Димитров ще спори срещу Даниил Медведев, който победи Стан Вавринка със 7:6 (6), 6:3, 3:6, 6:1 за 2.33 часа.

"Много съм щастлив, физически се чувствах добре. Просто не бях играл на този корт доста отдавна и ми трябваше малко време, за да свикна. Във втория сет намерих своя ритъм и усетих, че имам своя шанс при дългите разигравания. Усетих, че Роджър не беше на 100%, а в такива мачове три от пета всичко може да се случи", коментира българинът след победата на Федерер.

В кариерата си той не е успявал да достигне до финал на турнир от Големия шлем. Димитров е достигал до полуфиналите на "Уимбълдън" и Australian Open.

В мача срещу Федерер българинът направи шест аса и допусна седем двойни грешки в двубоя. Той вкара 69% първи сервис и спечели 74% от разиграните точки при него. Той реализира 35 уинъра при 41 непредизвикани грешки. Федерер направи 60 непредизвикани грешки при 40 уинъра.

Григор Димитров започна неуверено мача и беше пробит още при първото си подаване. Федерер играеше много по-добре в началото, а разиграванията бяха кратки. В крайна сметка пробивът беше достатъчен за швейцареца да спечели сета с 6:3.

Димитров започна по-уверено втория сет и играта вървеше равностойно до 3:2 за Димитров. В шестия гейм швейцарецът показа колебания и беше пробит след няколко грешки – 4:2 за Димитров. Българинът затвърди пробива на свой сервис– 5:2.

След това Федерер взе подаването си, а после успя и да пробие Димитров, намалявайки изоставането си до 4:5. Григор Димитров обаче вдигна нивото при сервиса на Федерер и успя да го пробие за успех в сета – 6:4.

Третият сет бе в полза на швейцареца, който спечели четири поредни гейма, за да го спечели.

Федерер загуби първите два гейма на четвъртия сет след допуснат ранен пробив. Едва при втория опит Федерер взе подаването си, но това направи и Григор – 3:1.

Швейцарецът намали на 3:2 и притисна своя съперник при подаването му. Димитров обаче показа характер и обърна гейма по впечатляващ начин - 4:2.

Последва 12-минутен гейм, в който Федерер спаси седем възможности за пробив. След това Димитров взе без проблеми гейма на свое подаване. Последва гейм на нула за Федерер – 5:4. Решаващият десети гейм бе в полза на Димитров. Той не започна добре на сервис и изоставаше с 0:40, но защити трите поредни точки за пробив. Така спечели частта с 6:4, с което прати мача в решителен пети сет.

Преди началото на петия сет Федерер поиска намеса на физиотерапевта. Швейцарецът се прибра в съблекалнята за медицинскии таймаут и след около 5-минутна пауза срещата продължи.

В последната част си личеше, че Федерер вече не е достатъчно свеж. Григор Димитров поведе с 4:0 гейма преди Федерер да вземе подаването си. Димитров отговори с 5:1, но Федерер се нуждаеше само от 78 секунди, за да вземе втори гейм в сета. След това Димитров не допусна изненада и затвори мача, за да вземе първата си победа над един от най-великите тенисисти за всички времена.

Успехът носи на българина 720 точки за световната ранглиста и той най-вероятно ще се върне в топ 30 през следващата седмица.