Григор Димитров разби Гофен и е на полуфинал в Лондон

Не съм тук само като участник, заяви българинът след мача

снимка ЕПА/БГНЕС

Григор Димитров постигна впечатляваща победа срещу белгиеца Давид Гофен с 2:0 сета (6:0, 6:2) за едва 72 минути игра в сряда.

Така той си гарантира мястото в полуфиналите на финалния турнир на АТП за сезона в Лондон. Другият сигурен полуфиналист е Роджър Федерер, който във вторник вечерта победи Александър Зверев в другата група "Борис Бекер"

В първия мач в своята група "Пийт Сампрас" българинът спечели срещу Доминик Тийм с 2:1 сета (6:3, 5:7, 7:5).

Гофен все още има шанс да се класира за полуфиналите, тъй като успя да победи отказалия се от турнира заради контузията си Рафаел Надал и му предстои среща с влезлия на мястото на испанеца негов сънародник Пабло Кареньо-Буста, с когото ще се срещне и Димитров в петък.

От другата група вторият полуфиналист ще е или германецът от руски произход Зверев, или американецът Джак Сок.

"Целта ми беше да стигна до уикенда, всеки мач е много важен за мен", заяви Димитров след мача с Гофен. "Не съм тук само като участник", допълни той.

Българинът определи победата си срещу белгиеца като "специална за мен".

"Движенията ми бяха страхотни. Разгадавах играта наистина добре и вярвах в ударите си. След това, знаете, мачът свърши. Чувствах, че мога да играя още", каза Григор Димитров.

"Има дни като този - дни, за които работиш, в които всичко се случва. Буквално всичко, до което се докоснеш, се превръща в злато. Искам да благодаря на отбора си. Приятелите ми и семейството ми са тук",  каза още Димитров.

Той благодари и на мощната българска агитка в лондонската зала "О2", като се обърна към тях на български език: "Благодаря Ви, на хората със знамената".

Триумфът му срещу Гофен означава още 200 точки и ново рекордно изкачване в световната ранглиста, като с този успех със сигурност ще измести от петото място хърватина Марин Чилич.

Димитров влезе изключително уверено в мача с Гофен, печелейки 12 от първите 15 разигравания. След по-малко от половин час игра българинът взе първия сет с разгромния резултат 6:0. На другия полюс бе играта на Гофен, който допусна цели 13 непредизвикани грешки срещу едва 3 за хасковлията.

Вторият сет започна по подобен начин, като Димитров взе първия гейм, в който сервира, проби белгиеца, а след това взе и третия гейм за 3:0, отразявайки първия брейкбол за противника. Гофен успя да спечели чак десетия гейм от мача за 3:1, след което Димитров му даде само един гейм, затваряйки мача с пореден пробив за 6:2.

Това бе петият мач между двамата и общо четвърта победа за българина срещу само една за Гофен в двубои от ATP. Димитров има и още три победи над белгиеца в състезания от по-ниска категория.