Григор Димитров разби Мъри и е полуфиналист на "Уимбълдън"

Това е сбъдната мечта, каза българинът и даде заявка за финал

5 коментара

Най-добрият български тенисист Григор Димитров разби с 3:0 сета (6:1, 7:6 (4), 6:2) представителя на домакините Анди Мъри в четвъртфинала на "Уимбълдън". Така Димитров за първи път в кариерата си се класира на полуфинал в турнир от Големия шлем, където ще срещне сърбина Новак Джокович, победил с 3:2 сета хърватина Марин Чилич.

В интервю веднага след края на мача Григор Димитров даде да се разбере, че очаква да стигне до финала на турнира в Лондон. "Бях много стабилен по време на целия мач... Сега трябва да остана спокоен, защото имам да играя още два мача тук", каза той.

"Това е сбъдната мечта. Имах късмет, а и Анди не беше в най-добрата си форма. Още по време на загряването усетих, че играта му не е на обичайното ниво. Развитието на първия сет ми помогна да вляза в ритъм, а ключовият момент бе победата в тайбрека на втората част. В третия просто контролирах случващото се на корта", разказа българският тенисист.

"Изключително съм щастлив. Никога не е лесно срещу Анди, особено в Лондон, особено пред публиката, която го подкрепя неистово. И точно това ме прави изключително радостен", допълни Димитров.

Хасковлията призна също, че му е било трудно да играе срещу Мъри, с когото са приятели извън корта.

"Стартът ми беше слаб, започнах мача лошо и мисля, че това му даде увереност", коментира от своя страна 27-годишният шотландец.

"Трябваше да свърша по-добра работа в началото на мача, за да го затрудня, но аз не успях да сторя това", допълни Мъри. Той призна, че е пропуснал отворилата му се възможност във втория сет да обърне мача.

"Трябва да направя много подобрения в играта си. Играх слабо. Трябва да работя здраво, за да вляза в по-добра форма. Младите играчи стават все по-добри", заяви бившият вече шампион от "Уимбълдън".

Успехът на българина бе постигнат по много категоричен начин само за 120 минути. Това е втората му поредна (след турнира в Акапулко през зимата) победа срещу тенисиста, спечелил последните два големи турнира на трева – "Уимбълдън" през 2013-та и олимпийския турнир в Лондон през 2012 г.

За Димитров това бе и девети пореден успех на тревни кортове през този сезон при нито една загуба. За Мъри пък загубата означаваше край на серия от 17 поредни победи на "Уимбълдън".

Българинът постигна 10 аса и направи 3 двойни грешки, срещу 5 аса и същия брой двойни грешки за Мъри. При печелившите удари съотношението бе убедително в полза на Димитров - 32 към 18. При непредизвиканите грешки предимството му бе още по-убедително- само 18 срещу цели 37 за детронирания шампион.

На Централния корт в първия сет българинът бе затруднен само в първия гейм, в който подаваше и се наложи да спаси един брейкпойнт за противника си.

След 1:1 той навлезе в ритъм, започна да притиска с мощни сервиси и удари Мъри и спечели последователно следващите пет гейма, като вторият осъществен от него пробив за 5:1 бе на нула. Сетът приключи само за 25 минути.

До 3:3 вторият сет се развиваше гейм за гейм. Тогава Димитров успя да спечели гейма, в който подаваше противникът му, като взе втората от двете брейк точки, които имаше.

Веднага след това обаче българинът направи 2-3 непредизвикани грешки в своя сервисгейм и лесно върна пробива.

Последва размяна на геймове, за да се стигне до тайбрек. В него Григор Димитров направи минипробив за 5:4, след което спечели двете си подавания – 7:6 и 2:0 сета.

Третият сет бе сравнително равностоен само до 2:2. Българинът спечели следващите 4 гейма, в два от които подаваше британецът.

Принц Уилям и херцогинята на Кембридж Катрин, както и британският актьор Хю Грант бяха сред публиката, която естествено подкрепяше своя сънародник Мъри.

Преди днешния ден българинът си беше осигурил за първи път в кариерата си и място в първата десетка на световната ранглиста – 10-тото. С победата си обаче той вероятно ще измести самия Мъри от деветото място.