Григор Димитров се класира за третия кръг на US Open

Българинът отстрани французина Жереми Шарди с 3:2 сета

Най-добрият български тенисист Григор Димитров се класира за третия кръг на Откритото първенство на САЩ по тенис – последният турнир от Големия шлем.

Първата ни ракета измъкна трудна победа над Жереми Шарди с 3:2 сета (4:6, 6:4, 3:6, 6:4, 6:2) във втория кръг след три часов трилър. Това беше трети успех за Димитров над французина от общо четири срещи помежду им.

Двубоят стартира с близо пет часа закъсение заради пороен дъжд, който се изля над Ню Йорк. Той трябваше да започне в четвъртък вечер българско време, но беше изместен чак за ранните часове в петък.

Мачът се игра на стария корт Грандстенд и беше последният на сингъл на този терен, който след настоящото издание на US Open ще бъде разрушен.

Срещата започна лошо за Димитров, който допусна пробив още при първото си подаване след двойна грешка. Шарди поведе с 3:1 гейма, но Григор успя да се върне в мача за  4:4. Веднага след това обаче изигра ужасно слаб гейм на своето подаване и допусна рибрейк за 4:5, а на свой сервис Шарди не сгреши и взе сета с 6:4 в своя полза.

Вторият сет вървеше гейм за гейм и всеки печелеше подаването си. Димитров обаче имаше доста повече трудности със сервиса си, докато французинът рядко допускаше колебания. Чак в осмия гейм Шарди бе на път да се пропука, като допусна да губи с 0:40, но Григор не се възползва от трите точки за пробив и загуби следващите пет разигравания и гейма - 4:4. След това българинът спечели своето подаване, а след това и сета с 6:4.

В третия сет отново всеки печелеше подаванията си до 3:3. Тогава Григор допусна пробив на Шарди, който след това  без проблем взе своето подаване, а накрая с още един пробив спечели и сета с 6:3.

Четвъртият сет обаче започна по най-добрия начин за Димитров, който тръгна с пробив. След това българинът за втори път проби подаването на съперника си за 4:1 и вече се очакваше лесно да вземе сета. По традиция обаче Григор сам си усложни нещата, като още в следващия гейм допусна единият от пробивите да му бъде върнат за 4:2. До края на сета обаче българинът се мобилизира и не допусна нова грешна стъпка, като успя да стигне до 6:4 и отново да изравни резултата в сетовете - 2:2.

В решителния пети сет се срина Шарди. Той допусна пробив още в началото след 0:40 и двойна грешка. След това Григор с втори брейк за 3:0 като че ли окончателно сломи съпротивата на французина. Шарди все пак взе два гейма, за да спаси честта си, но Димитров не изпусна инициативата и довърши съперника за крайното 6:2 и затвори сета и мача в своя полза.

В третия кръг Григор Димитров ще се изправи срещу португалеца Жоао Соуса, който отстрани поставения Фелисиано Лопес с 3:1 сета. При успех Димитров ще играе на осминафиналите в последния турнир от Големия шлем.