4 коментара
  • Купата бе връена от служебния премиер
  • Димитров и Гофен позират с трофеите
  • Гофен не успя да се противопостави напълно на българина

Григор Димитров спечели турнира София Оупън от АТР-250 пред родна публика и взе втората си титла за годината и шеста в кариерата си в мача срещу белгиеца Давид Гофен в неделя.

Така той продължи невероятната си серия от победи от началото на годината, която бе прекъсната само от Рафаел Надал на полуфинала на Аустрелиън Оупън.

Българинът надви със 7:5 и 6:4 в двубой, който продължи малко повече от два часа и на моменти изглеждаше изключително лесен за него, но когато мачът бе на път да приключи бързо, белгиецът реши да покаже характер във втория сет.

Първият сет приключи 7:5 като в един момент вървеше гейм за гейм и двамата играчи показаха качествена и красива игра, а Димитров на моменти бе доста затруднен. В началото на втория на моменти Гофен изглеждаше безпомощен. Тъкмо когато изглеждаше, че българинът ще запише шест гейма, без да е дал нито един на съперника си, Гофен взе сет, а после и следващите три, освободен в играта си и подпомогнат от прибързани действия на Димитров, който се опитваше да приключи мача. Гофен показа стабилна игра и завърза интригата, но в крайна сметка Димитров показа характер и типичната си игра и затвори мача.

След като вдигна купата Димитров благодари на майка си, баща си, на отбора си и специално на треньора си Дани Валверду, което обра овациите на публиката и тя започна да скандира "Дани, Дани...".

"Без вас нямаше как да спечеля този турнир, от самото начало бяхте тук заради мен", поздрави почитателите си българският тенисист.

На виковете "Обичаме те", той отвърна: "И аз вас".

"Тази титла означава много за мен. Върнах се в моментите, когато играех за държавните първенства. След последната точка усетих онова дете от преди толкова години", каза Григор Димитров.

Давид Гофен поздрави съперника си като се пошегува, че може би трябва да го нарича Гришо. "Той игра невероятен тенис, а имаше и помощта на публиката", каза 26-годишният белгиец. Той направи комплименти на София, където е за първи път и заяви, че много му е харесал градът. "Преживях превъзходна седмица и се надявам да се видим отново след година", каза Гофен.

За Гофен това е пети загубен АТР финал от общо седем изиграни, както и шеста загуба от шест мача срещу Григор Димитров.

Мачът започна отлично с ранен пробив на Димитров и аванс от 3:0. Гофен обаче показа, че е готов за битка и с три гейма на своята сметка набързо изравни.

В деветия гейм българинът трябваше да спасява цели три точки за пробив, но все пак се справи с критичната ситуация, а след това постигна пробив в последния възможен момент за 7:5.

Втората част започна великолепно за Димитров, който постигна два пробива и поведе с 5:0. При 5:1 и 40:0 изглеждаше, че всичко в мача е свършило. Гофен обаче не мислеше така, спаси и трите мачбола на съперника и върна единия от двата пробива. Белгиецът продължи да се възползва от нервността на българина и пред смълчаните зрители в "Арена Армеец“ успя да върне и втория пробив. При 5:4 той сервираше за изравняване на резултата, но точно в този момент Григор Димитров взе своето, осигури си нови три мачбола при 0:40 и реализира втория от тях, за да стана шампион в домашния си турнир, направи разбор на играта Gong.bg

Със спечелените точки от успеха българинът ще се изкачи още в понеделник  до №12 в света, задминавайки Томаш Бердих и дишайки във врата на Гофен, който е 11-и.

И за двамата през следващата седмица предстои участие на турнира от сериите АТР-500 в Ротердам.