Григор Димитров взе сет на Федерер, но пак падна

Григор Димитров най-накрая успя да вземе сет на Роджър Федерер, но отново загуби от най-добрия швейцарски тенисист с 4:6, 7:6(4), 4:6 на 1/4-финал на турнира в Бризбейн (Австралия). Мачът продължи 2 часа и 7 минути.

Първият сет в мача показа тотална доминация на Федерер в сервиз-геймовете. Григор Димитров също показваше стабилност до 4:4, когато допусна пробив. Швейцарецът протоколно спечели подаването си за спечелване на първата част.

Във втората част силите се изравниха. Григор Димитров успя да се адаптира към играта на опонента си, а Федерер се поразколеба при подаванията си. Важен се оказа седмият гейм, когато българинът стигна до първите си точки за пробив. Той първо реализира форхенд уинър по правата, а при последвалата грешка на швейцареца от форхенд пробивът бе реализиран за 4:3 гейма, а след това и затвърден – 5:3.

Федерер обаче успя да се върна в сета, след като взе подаването си за 5:4 и на свой ред проби за 5:5. Така се стигна до тайбрек, в който Григор Димитров започна много уверено и поведе с 5:1 точки. Федерер съкрати разликата до 3:5, но допусна първата си двойна грешка в мача за 3:6. В крайна сметка Димитров постигна успех със 7:4 точки.

И третият сет започна равностойно. Ключов се оказа петият гейм, защото Димитров отново показа старата си слабост с концентрацията и позволи на съперника си да получи две възможности за пробив. Федерер грабна още първия шанс след непредизвикана грешка на Димитров. Швейцарецът не допусна изненади до края на мача, спечелвайки сета с 6:4.

На полуфинала Федерер ще играя срещу поставения под номер 8 в схемата Доминик Тийм (Австрия).