Григор Димитров загуби от Джокович в равностоен и драматичен мач

След размяна на по един сет, българинът загуби следващите два с тайбрек - 4:6, 6:3, 6:7 (2), 6:7 (7)

6 коментара

Най-добрият български тенисист Григор Димитров загуби с 1:3 сета от сърбина Новак Джокович в един изключително равностоен и драматичен мач на полуфинала на най-стария тенис турнир в света "Уимбълдън". След като загуби първия сет с 4:6, той успя да направи прелом в играта си и в резултата и спечели втория сет с 6:3. Но загуби третия и четвъртия с по 6:7 след тайбрек.

В първия сет мачът вървеше равностойно гейм за гейм до 2:2. В петия гейм обаче настъпи неочакван срив в качеството на сервиса на българина и той допусна пробив без да спечели нито една точка.

Последва нова размяна на геймове без Димитров да успее да затрудни сериозно съперника си и да успее да върне пробива.

Така Джокович спечели сета с 6:4 за по-малко от половин час. За отбелязване е, че сърбинът не сбърка нито един от първите си 19 първи сервиси.

Вторият сет започна зле за българина, като ключова роля за това имаше слабия му първи сервис. При 1:1 той допусна нов пробив в подаването си – 1:2 за Джокович.

Тук някъде започна видимо подобряване в играта на българина. Тай разнообрази ударите си и зачести с излизанията на мрежата, с което наруши ритъма на сърбина. Така в следващия гейм стигна до точка за пробив, но не можа да се възползва от нея и загуби гейма – 1:3.

Димитров обаче не пропусна следващата възможност да изравни резултата. В шестия гейм той стигна до две точки за пробив и завърши успешно втората от тях – 3:3.

После българинът спечели на нула гейма, в който подаваше за 4:3.

Възходът в играта му продължи и в следващия гейм, в който той отново стигна до две точки за пробив и оползотвори още първата – 5:3. Последва бързо спечелен гейм-сервис и 6:3 за Димитров във втория сет.

В третия сет се завърза равностойна битка, в която всеки от двамата тенисисти успяваше да печели подаванията си до 6:6.

Григор Димитров пропусна шанса да пробие сервиса на Джокович в седмия гейм, когато стигна до брейкпойнт, но го пропусна.

В тайбрека българинът направи няколко грешки, включително една двойна грешка и загуби категорично с 2:7 играта и сета с 6:7 за 52 минути.

При 1:1 в четвъртия сет Димитров подари гейма, в който подаваше, като направи три последователни двойни грешки.

Българинът обаче успя бързо да възстанови психологическото си равновесие и да върне пробива още в следващия гейм – 2:2.

В следващата игра Димитров на два пъти спаси точки за пробив на съперника си и поведе – 3:2.

Последва продължителен гейм, в който българинът на три пъти стигна до точки за пробив, но така и не успя да ги превърна в победа.

След два бързи разменени геймове до подобна ситуация се стигна и в десетия гейм при 5:4 за Григор Димитров. Резултатът бе на няколко пъти изравняван, като в един момент нашият тенисист имаше и сетбол, но отново не успя да реализира предимството си – 5:5.

Последваха два нови бързи разменени геймове на нула, за да се стигне отново до тайбрек.

Той този път започна много добре за Димитров, който доведе резултата до три поредни сетбола за него при 6:3. Настъпи обаче срив в играта му и българинът най-напред загуби 4 точки подред (една от които от двойна грешка), а след това и тайбрека със 7:9.

Мачът продължи 3 часа и 2 минути и показа че Григор Димитров вече е натрупал самочувствие, за да се противопостави напълно равностойно на водещия в схемата на турнира сърбин.

След мача Григор Димитров заяви, че може да атакува върха в световната ранглиста.

"Разбира се, че съм разочарован (от мача). Излязох на корта, за да спечеля. Имах трудно начало, но в един момент успях да подобря действията си и играх много добър тенис. Не се знае какво щеше да се случи, ако бях спечелил четвъртия сет. Имах своите възможности, но той победи. Мисля, че се движа добре, тренирам добре, работя успешно на и извън корта. Съсредоточен съм във всеки мач, независимо в какъв турнир е. Разбира се, трябва да играя много по-добре в тези мачове", каза Димитров.

"Играх срещу бъдеща звезда. Той вече е състезател от най-високо ниво и заради победата си срещу Анди Мъри заслужава уважение... Има качествени удари и прекрасно докосване, освен това вдигна нивото си невероятно през последните шест месеца... Виждаме всички тези млади тенисисти, които играят без страх на корта. Удрят топката, без да се интересуват кой е от другата страна. Противопоставят се на най-добрите и са способни да печелят титли от Големия шлем", коментира от своя страна играта на съперника си Новак Джокович.

Във втория полуфинал швейцарецът Роджър Федерер победи с 3:0 (6:4, 6:4, 6:4) другия, стигнал до тази фаза на турнира, млад играч от топ 10, канадеца Милош Раонич.