Григор Димитров започна с труден успех защитата на титлата си в Стокхолм

Българинът и Пиер-Юг Ербер играят четвъртфинал при двойките в петък

Най-добрият български тенисист Григор Димитров започна с доста трудна победа защитата на първата в кариерата си АТР титла в шведската столица Стокхолм.

Той надделя над руснака Теймураз Габашвили със 7:5, 7:6(4) за близо 2 часа, с което се класира за четвъртфиналите.

Българинът започна отлично мача и след два пробива поведе с 5:1, а след това сервираше за първия сет. Габашвили обаче взе следващите четири поредни гейма и изравни резултата.

Димитров успя да прекъсне серията на съперника си в 11-ия гейм за 6:5, а след това с третия си пробив в двубоя взе първата част след 55 минути игра.

Във втория сет шампионът от миналата година стигна пръв до пробив в шестия гейм, когато поведе с 4:2. Габашвили обаче отново не се предаде, върна пробива, след което взе и подаването си за 4:4. След това двамата печелеха подаванията си и се стигна до тайбрек.

В него непредизвикана грешка на руснака донесе първия минипробив и ранен аванс за Григор, но след негов форхенд в аут точките станаха 2:2. След това Габашвили стигна до обрат – 4:3.

Първата ракета на България обаче показа здрава психика, спечелвайки четири поредни точки, което му донесе и победата. Така Димитров си осигури 45 точки за световната ранглиста и 15 360 евро от наградния фонд.

Българинът ще играе на четвъртфиналите с победителя от мача между поставения под номер 6 в схемата Жереми Шарди (Франция) и Джак Сок (САЩ), който е в петък. Отново в петък Димитров и Пиер-Юг Ербер (Франция) ще играят на четвъртфиналите на двойки в турнира срещу Джак Сок (САЩ) и Трийт Хюй (Филипините).