Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Григоров атакува и бюджет 2003 пред КС

0 коментара

Пленумът на Върховния касационен съд (ВКС) днес реши да атакува пред Конституционния съд(КС) бюджет 2003 в частта му, отнасяща се до отпуснатите средства за касационния съд. Това каза днес на пресконференция председателят на ВКС Иван Григоров.

Ако КС прецени, че не може да се произнесе само по бюджета на ВКС, върховните съдии алтернативно предлагат да се обяви за противоконституционен целият държавен бюджет за 2003 година.

Искането ще бъде внесено в Конституционния съд до края на тази седмица. 59 от общо 60 присъстващи съдии на общото събрание на ВКС са подкрепили това решение. Единствено съдия Данова, съпруга на председателя на Конституционния съд Христо Данов, се е въздържала да гласува с мотива за поста, който заема мъжът ѝ.

Лидерът на ДПС Ахмед Доган нарече решението на съда саботаж, от НДСВ го определиха като опит за нагнетяване на положението в страната. Управляващите декларираха увереност, че бюджет 2003 е приет напълно законно.

Основанията на върховните касационни съдии

Магистратите посочват две основания КС да обяви за противоконституционен бюджета на ВКС или целия държавен бюджет.

Първото е, че при приемането на бюджета за съдебната власт са нарушени конституционно-гарантирани процедури - приет е подготвеният бюджет от Министерския съвет, а не този на Висшия съдебен съвет.

Този казус предизвика публични спорове и декларации още при приемането на бюджет 2003 в парламента. Висшият съдебен съвет публично призова депутатите да не приемат бюджета, защото Министерският съвет е нарушил Конституцията и Закона за съдебната власт. В закона изрично е записано, че само ВСС подготвя и внася бюджета на съдебната власт в парламента като част от общия държавен бюджет, а правителството може само да дава мнение по него. На практика бе извършено точно обратното - правителството внесе своя вариант за бюджет на съдебната власт като част от общия консолидиран бюджет на държавата, като отделно приложи този на ВСС.

За да излязат от забатачената ситуация и да не подлагат на риск както законността, така и параметрите на бюджет 2003, управляващите прибегнаха до конституционното право на депутатите на законодателна инициатива. Народното събрание, което по конституция решава в крайна сметка бюджета на държавата, отхвърли варианта и на ВСС, и на МС. То прие аналогичен на правителствения вариант на бюджет за съдебната власт, но предложен от председателя на бюджетната комисия Иван Искров.

Освен този мотив, който управляващите депутати се опитаха предварително да парират с варианта Искров, Върховният касационен съд изтъква още едно основание за отмяната на бюджета. То се базира на решение на Конституционния съд от 1995 година. Според това решение, всеки закон за държавния годишен бюджет на страната, в който липсват средства за отделни конституционно установени държавни институции, може да бъде обявен за противоконституционен, тъй като парализира дейността им.

На базата на това решение ВКС протестира, че отпуснатите средства за съда през 2003 г. са драстично намалени, с което се възпрепятства дейността на тази институция и тя се довежда до невъзможност да изпълнява нейните конституционно регламентирани дейности.

Според магистратите, бюджет 2003 за ВКС е трябвало да бъде изготвен на базата на този за миналата година, като се вземат предвид инфлацията и увеличаването щата на съда, предвиден от поправките в закона за съдебната власт.

За 2001 г. в бюджета на ВКС са били заложени 12,616 млн.лв., за 2002 г. - 14,160 млн.лв., а гласуваният от парламента вариант "Искров" на бюджет 2003 предвижда само 7,120 млн.лв. или двойно по-малко от миналогодишните средства. Според предложението на МС, Върховният касационен съд е трябвало да получи 12,121 млн. лв. за тази година, а в проекта на ВСС били планирани малко над 21 млн.лева.

ВКС предлага КС да се произнесе по насоката, в която трябва да се развива бюджетът на ВКС. "КС може да каже примерно, че сумата за тази година не може да бъде по-малка от предходната", заяви Иван Григоров и добави, че затова предлагат да се вземе предвид бюджетът на съда за миналата година, като се вземе предвид инфлацията и повишените разходи за по-големия щат на съда, предвиден с промените в закона за съдебната власт.

Съдиите обясниха, че в бюджета, който е даден на ВКС, не са предвидени пари за издръжката на Съдебната палата. В нея се помещават общо 11 институции и според Григоров фактът, че не са предвидени пари за издръжката на сградата, ще рефлектира и върху тях.

Председателят на ВКС Иван Григоров на няколко пъти дебело подчерта, че само НДСВ и ДПС са гласували бюджет 2003 и повтори, че с намалените средства дейността на съда ще бъде блокирана. Григоров нарече това удар на политиците срещу съда. По думите му ВКС си нямало вземане даване с управляващите и затова те решили точно срещу този съд да насочат "противоконституционните си действия".

Миналата година ВКС атакува пред КС и закона за съдебната власт, в резултат на което КС отмени 44 текста от закона, с което съдебната реформа беше блокирана. ЕС замрази преговорите с България по глава "Правосъдие и вътрешни работи", а в момента правителството обмисля как да продължи реформата въпреки отменените текстове.

НДСВ и ДПС обвиняват Григоров, че саботира съдебната реформа

Министерството на финансите няма основание да мисли, че бюджетът за 2003 г. противоречи на конституцията и ще изчака решението на Конституционния съд, коментираха днес от МФ.

Същото заяви и председателят на парламентарната група на НДСВ Пламен Панайотов. Няма никакви основания да се счита, че не е спазена законовата процедура за приемането на бюджета на държавата, за това е представено и изрично становище на председателя на Сметната палата, каза Панайотов.

Той определи като абсурдна теза евентуалната възможност да се стигне до отмяна на бюджет 2003. Склонен съм да мисля, че това е и становището на президента, добави Панайотов.

Председателят на парламентарната правна комисия Анелия Мингова от НДСВ отказа да коментира днешното решение на ВКС с аргумента, че не е запозната с мотивите на върховните касационни съдии.

Заместникът ѝ Четин Казак от ДПС обаче заяви, че Народното събрание има право да приема държавния бюджет по пера така, както намери за необходимо, затова няма основания за обжалване. Не вярвам КС да уважи тази жалба, добави той.

Казак обясни, че ако КС обяви бюджета за противоконституционен, той трябва наново да се гледа в пленарна зала. Това ще блокира много неща, не вярвам Конституционният съд да доведе до създаването на такава ситуация, смята депутатът от ДПС.

Според Константин Пенчев от НДСВ съдът не може да се произнесе дали парламентът е заделил достатъчно средства за ВКС, защото това е решение по целесъобразност. Само парламентът може да вземе подобно решение, припомни Пенчев.

Най-остър бе коментарът на ДПС-лидера Ахмед Доган. "Аз съм сигурен, че някои съдии като Григоров например, саботират правителството заради политически пристрастия", заяви Доган.

Мнението му бе подкрепено и от шефа на парламентарната икономическа комисия Валери Димитров. Според Димитров, председателят на ВКС Иван Григоров се държи като политик и е пристрастен, но за разлика от политиците не носи отговорност, защото е несменяем и се възползва от тази си позиция. И според Димитров става дума за саботаж, чиято първопричина е захванатата от управляващите реформа в съдебната система. Същата обяснение за днешното решение на ВКС бе дадено и от Четин Казак от ДПС.

Председателят на икономическата комисия не е съгласен, че има война между институциите, защото не всички съдии били на мнението на Григоров. Според Валери Димитров, Иван Григоров бил решил да показва мускули на управляващото мнозинство.

Председателят на бюджетната комисия Иван Искров определи днешното решение на ВКС като част от политика, чиято цел е да нагнети напрежение в държавата. Именно между Искров и Григоров задочно бяха разменени най-острите реплики по повод бюджета за съдебната власт при гласуването му в парламента.

В днешното решение няма новина - Григоров прави това, което обеща. Оттук нататък на ход е Конституционния съд, заяви Искров и добави, че не се притеснява от нищо.

"Не искам да влизам в личностни спорове. Ако отворите вестниците, пуснете радиото и телевизиите и видите какво занимава обществото: В първия вестник четете как Григоров ожалил бюджета, във втория виждате как Едвин Сугарев атакува главния прокурор, включвате радиото и чувате Бакалов и изцепките му за някакви афери", добави Искров.

Лидерът на СДС Надежда Михайлова не пожела да коментира конкретно днешното решение на ВКС. Помолена за мнение, след заседанието на НС на СДС Михайлова заяви, че СДС е дал старт на реформата в съдебната система и с предложенията си за промени в Конституцията застава зад необходимостта от продължаването на тези реформи. Финансовото обезпечаване на системата е задължително условие за нейното функциониране и реформиране, допълни тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.