Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Грипната ваканция на учениците вероятно няма да бъде удължена

Премиерът препоръча да се мисли за отваряне на училищата на 12 март, в Пловдив вече решиха да не се учи до края на седмицата

3 коментара
Грипната ваканция на учениците вероятно няма да бъде удължена

Принудителната ваканция на учениците в цялата страна вероятно засега няма да бъде удължена заради новия коронавирус и училищата би трябвало да отворят отново на 12 март. Това се разбра от думите на премиера Бойко Борисов, който участва във видеоконференция във връзка с разпространението на COVID-19 и предприемането на мерки за ограничаване на болестта. В нея се включиха премиери и президенти на няколко държави, в които има установени случаи на заразени с новия коронавирус.

Въпреки това на места областните щабове могат да решат да обявят още неучебни дни при увеличена заболевамост от остри респираторни заболявания.

Според Борисов затварянето на училищата и на детските градини нанася щети на бизнеса и особено на малките и средни предприятия, тъй като родителите не могат да ходят на работа, за да гледат децата си. В същото време някои фирми наемат хора, които да гледат децата, събират ги на едно място и ефектът бил минимален и дори нулев.

Спирането на занятията пък създава проблем на училищата, които трябва да наваксат с изпуснатия материал и в същото време учениците да се подготвят за предстоящите в края на учебната година матури, изпити след VІІ клас и национално външно оценяване след ІV клас. Учители вече изразяват притеснения, че трудно ще се справят с преструктурирането на материала, а от образователното министерство препоръчаха в неделя в случай на удължаване на ваканцията да се търсят начини за дистанционно обучение.

Борисов обаче заръча на Националния оперативен щаб за коронавируса да мисли за прекратяване на ваканцията. Още повече, че опитът в други държави показва, че децата и юношите не са рискова група, а най-голям риск от усложнения има при възрастните хора.

Докато оперативният щаб реши окончателно дали удължи, или не принудителната ваканция в цялата страна, някои кризисни щабове, организирани от областите по места, побързаха да решат въпроса. В Пловдив и областта местният кризисен щаб е взел решение учениците да останат вкъщи до края на седмицата. Причината е повишената заболеваемост от остри респираторни заболявания. От петък до този момент те са се увеличи от 112 на 130 на 10 000, обясни доктор Ваня Танчева-Манчева, директор на Регионалната здравна инспекция, цитирана от БНР.

Училищата в цялата страна бяха затворени миналата седмица заради епидемията от грип тип Б и трябва да бъдат отново отворени на 12 март. Това е втората грипна ваканция, след като през януари в почти цялата страна отново не се учеше заради епидемия от грип тип А.

Отделно в областите Плевен и Габраво до второ нареждане не работят и детските градини и яслите.

Спрени са лекциите и събитията и в голяма част от университетите в страната, включително и в най-големите - Софийския университет и УНСС, в които няма да се учи до 15 март. В понеделник беше взето решение за спиране на занятията и в Техническия университет в София също до края на седмицата. Решението за затварянето на висшите училища се взима от ръководствата им, които определят и срока на ваканцията.

Председателят на оперативния щаб генерал-майор проф. Венцислав Мутафчийски обясни, че се обсъждат мерки за след грипната ваканция.

"На този етап смятаме, че мерките, които са взети по отношение на грипната епидемия, са адекватни. Няма идентичност между двата вида зарази. Ако при грип Б основният таргет са учениците, то застрашената група от коронавируса са възрастните хора. Ще предложим на здравното министерство възможно най-ефективните мерки в тази насока", заяви Мутафчийски.

Добави, че данните от различните държави потвърждавали, че децата не са застрашени от новия вирус. Според анализ на италианските здравни власти под 60-годишна възраст няма починал пациент.

"Няма данни във връзка с коронавирусната инфекция, които да налагат мерки спрямо подрастващи и юноши", заяви още проф. Мутафчийски.

И в момента детските градини в страната, с изключение на тези в областите Плевен и Габрово, работят в условията на грипна епидемия. Засилен е здравният контрол и не се допускат кашлящи или болни деца. Допълнително се дезинфекцират помещенията, засилена е личната хигиена на децата и персонала, а външни лица не се допускат до помещенията.

В рамките на грипната ваканция родителите могат да спрат децата си от детска градина или ясла, без за това да се иска бележка от личния лекар или за отсъствия по домашни причини. Отсъствията се извиняват служебно, но ако детето не ходи повече от 10 дни на градина продължава да се изисква т. нар. контактна бележка, която би трябвало да уверява, че във времето, в което е било вкъщи, детето не е било в контакт със заразно болен. Документът се издава от личния лекар и в почти 100% от случаите това става на базата на уверение от родителя, без да е възможна каквато и да е проверка. В същото време издаването на бележките изисква да се чака пред лекарския кабинет заедно с болните, дошли за преглед.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 17:36 на 25 март 2020 от автора.
    #3
  2. Коментарът е изтрит в 17:36 на 25 март 2020 от автора.
    #2
  3. Антоанета Добрикова
    #1

    Какво ще каже професор Мутафчийски за факта, че в училищата освен деца има и учители ,някои от които са във възраст рискова за заболеваемост от коронавируса. А дали е помислил за ромските училища, където родителите на почти всички деца работят в чужбина, в това число Италия, Гърция и Западна Европа и които пътуват и се връщат от тези страни? Мисля, че като се говори, че в страната се вземат всички мерки, се пропускат съзнателно или не някои рискови групи. И дали се замисляте за размерите на инфекцията , ако тя се разрази в някоя ромска махала? Пази боже!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.