Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Грийнпийс“ сезира ЕК за незаконна парична помощ за АЕЦ “Белене“

13 коментара
“Грийнпийс“ сезира ЕК за незаконна парична помощ за АЕЦ “Белене“
Европейската комисия да започне разследване за незаконно държавно субсидиране за изграждането на два атомни реактора в България и два в Румъния, поиска екоорганизацията “Грийнпийс“. Според природозащитниците двете страни нарушават европейското законодателство за конкуренцията и така пречат на на развитието на по-устойчив и зелен енергиен сектор.

От “Грийнпийс“ припомнят, че българското правителство реши да даде 300 млн. лв. (154 млн. евро) на държавната НЕК за строежа на АЕЦ “Белене“, а после още 400 млн. лева (205 млн. евро) на компанията майка “Български енергиен холдинг“ също за развитие на проекта.

Румънското правителство също е заделило средства, за да гарантира заем от 220 млн. евро за още два блока в АЕЦ “Черна вода“. Освен това то предостави 350 млн. евро от държавния бюджет за закупуването на тежка вода за новата централа, както и 800 мил. евро от Националния фонд за инфраструктура, за да увеличи капитала на държавното дружество “S.N. Nuclearelectrica – S.A“ с цел финансиране на част от неговите 51% в проекта.

Според “Грийнпийс“ всички тези инвестиции са нарушение на чл. 87 от договора на ЕК.

“Правителствена подкрепа за мръсна енергия като атомната е един остарял подход като цяло, но по-важното е, че България и Румъния в момента правят първите си стъпки към солидно инвестиране в енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници. Нечестна конкуренция от страна на ядрения сектор ще унищожи такива инициативи в зародиш“, коментира представителят на “Грийнпийс“ Ян Хаверкамп.

„Българското правителство винаги е обещавало, че АЕЦ „Белене“ ще бъде построена без държавни субсидии“, посочва Деница Петрова от Института за зелена политика, София. „Енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници едва получават някаква подкрепа в тази страна, въпреки че България използва 4 пъти повече енергия за единица БВП в сравнение с останалите страни на ЕС. Подобни субсидии нарушават свободното развитие на нашия енергиен сектор“, допълва тя.

“Атомната индустрия в Румъния е като черна дупка, докато повишаването на енергийната ефективност и въвеждането на възобновяемите енергийни източници ще донесат повече работни места, повече енергийна сигурност и по-бърз достъп до необходими енергийни услуги“, отбелязва Крисанта Лунгу от “Грийнпийс“ - Румъния. Според нея е особено важно при финансова криза е парите от данъци да бъдат използвани по разумен начин.

България подготвя изграждането на руския ядрен дизайн AES-92 с два реактора ВВЕР-1000/466B. Проектът се изпълнява от НЕК (51%) и германската компания RWE (49%).

Румъния ще строи 2 канадски реактора - CANDU 6, на площадката на “Черна вода“. Проектът ще бъде изпълнен от консорциум, включващ държавната S.N. Nuclearelectrica – S.A. (51%), чешката CEZ (9,5%), германската RWE (9,5%), френско-белгийската GdF Suez / Electrabel (9,5%) и испанската Iberdrola (5,5%), както и от стоманения гигант Arcelor Mital (5,5%). Очаква се началото на строителството да е през следващата година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гайгеров брояч
    #14

    се оказва 2 до 3 пъти по-голяма от оферираната -според проучване на щатски електрически компании. Наскоро предаден ТЕЦ в ЮАР от 4000 МВт "постигна" трикратно по-голяма цена от проектната. Да си спонмим, че българското участие в АЕЦ "Белене", по проект, е 4 млрд. евро. Ха сега да го умножим по две и да сравним полученото с годишния държавен бюджет.Кахърите на Гриинпийс са бели в сравнение с финансовата безизходица, в която ще изпадне следващото правителство ако реши да продължи с АЕЦ "Белене".

  2. Антинуклеар
    #12

    Тази аецка ще е воденичният камък на шията на нещастния български народ, който гледа "умно" и ходи в гората за гъби по време на избори, вместо да се вдигне и един път завинаги да изрине комуняшката паплач от управлението !

  3. Green
    #11

    Нали така беше? "Гриинпиис са купени от французите да загобят нашя АЕЦ, да може Черна Вода да живне?"Кво стана е, глупаци?

  4. satyam vada
    #10

    За дясното и за …Демократката Мария Дерменджиева от форума democrati.org, изтри постинга ми и ме изгонила от форума.Постингът беше следният:“Murderers Dr. Georgi Grebenarov & Co.As you can see from the scanned documents on www.dsb-truths.hit.bg, Dr. Grebenarov is a party to a lawsuit. The reason why it is a lawsuit, but not a criminal trial, is that for the crime he committed there is a 6 months statute of limitation.You know what happened during these 6 months? Six months during which he was fearful

  5. Рони
    #9

    АЕЦ е най-екологичният метод за добив на енергия. И това в Гринпиис би трябвало да го знаят.Нещо повече, същите зеленоглавци ни проглушиха ушите с СО2 емисиите и Глобалното Затопляне, а ядрената енергетика е единствената опция в случая.Грийнпийс == Екологичен Фашизъм

  6. фичо
    #8

    http://www.e-info.hit.bg/

  7. Green
    #7

    Става дума за НАРУШАВАНЕ НА ЗАКОНА, ДЪРЖАВАТА НАРУШАВА ПОДПИСАН ДОГОВОР.Не ми говори простотии и т.н. Отговорните държави като подпишат договор го спазват. Манлгалокомунисическите крадливи държави ревът и се чудят как да увъртад.ЗА ТОВА СТАВА ДУМА!Къде в текста пише : глобално затопляне, еко, зелени, енергийна ефективност и т.н.Няма такива наща.Ей научете се да четете.

  8. Green
    #6

    Точно, Рони, само че "тъпи правила съсипващи икономиката" не включва чл. 87 от договора на ЕК, защото той намалява намесата на държавата и повишава конкурентността в икономиката.

  9. Green
    #5

    Нищо не си разбрал. Става дума за нарушаване на законите от самие държави, а по-конкретно чл. 87 от договора на ЕК.Не разбирам позицията ти, съгласен ли си ДЪРЖАВАТА да нарушава законите, само и само да имаме АЕЦ?Обясни ми.

  10. Рони
    #4

    Твърдението на зеленоглавите все още не е доказателство, не мислиш ли.И още нещо, ако има вредни и тъпи правила съсипващи икономиката то трябва ТЕ да се променят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.