Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Групата на седемте" се обедини за глобален минимален данък печалба

7 коментара
"Групата на седемте" се обедини за глобален минимален данък печалба

Лидерите от Г-7 подкрепиха в неделя разработен от финансовите им министри реформен проект за въвеждане на глобален минимален данък печалба с цел борба срещу данъчната конкуренция между страните. В заключителна декларация след тридневна среща на върха във Великобритания те се произнасят за "по-справедлива световна данъчна система", предадоха световните агенции.

Преди срещата се коментираше, че целта е минималният данък да е поне 15%.

Участниците във форума се ангажират да ускорят борбата с климатичните промени, поставяйки си като цел до 2030 г. да бъдат съкратени с 50 на сто емисиите на карбонов диоксид от страните им и да бъде увеличено финансирането на развиващите се страни.

Лидерите на Г-7 ще доставят на света 1 милиард ваксини срещу Covid-19 през 2022 г. Те ще увеличат производството и доставката на ваксини по целия свят.

Държавните ръководители от обединението приканват Русия "да спре дестабилизиращите си действия", включително намесите, да зачита човешките права и "да потърси сметка" от виновниците за кибератаки от нейна територия.

"Призоваваме Русия спешно да разследва, да обясни убедително и да представи убедителни разяснения за използването на химически оръжия на нейна територия, да сложи край на системното потискане на гражданското общество и независимите медии, а също така да установи и да потърси сметка от онези, които, намирайки се в границите ѝ, водят атаки чрез програми, изискващи откуп", заявяват в декларацията си държавните и правителствени глави на Франция, Италия, Великобритания, Канада, САЩ, Германия и Япония.

Г-7 приканва Китай "да зачита човешките права" на уйгурското мюсюлманско малцинство в Синцзян и на хората в Хонконг, изразявайки същевременно желание да сътрудничи с Пекин по въпроси "от взаимен интерес".

Великите сили от Г-7 подкрепят в документа провеждането на Олимпийските игри в Токио от 23 юли до 8 август, отложени с една година поради пандемията. Пожеланието им е проявата да се осъществи "по сигурен начин като символ на световното единство в усилията срещу Covid-19".

Обединението на индустриалните държави настоява Световната здравна организация да разследва по-подробно произхода на Covid-19 в Китай. Разследването трябва да е "прозрачно" и "водено от експерти", изтъкват лидерите от Г-7 в разпространеното заключително комюнике от срещата на върха - първата, осъществена присъствено, от близо две години насам.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Solar Power
    #7

    Това е пълна глупост.... да не говорим,че Китай им каза,че няма да участва :) Просто пожелания ..... а какво правят страните които нямат петрол, нямат газ, злато и други природни ресурси ? Нямат плодородна земя където да си отглеждат храна или тя е много малко ? Ами ще си базират икономиката на по ниски данъци. Напълно е нормално.

  2. dabedabe
    #6

    Ако се стигне до единен данък, е добре. Все пак е някакъв напредък. Но пак това е в полза на напредналите, поради по-голямата база. А пък как ще се прилага , е друга работа.

  3. анита хегерланд
    #5

    Това е началото на глобално споразумение. В момента тотално се избягва плащането на лицензи, разрешителни, интелектуална собственост в традиционните родни страни. Мултинационалните компании се регистрират в страни с ниски данъци и изкривяват глобалния пазар.

  4. Стига лъжи! Какво правим с офшорките? Всяка трансакция до офшорна зона минава през ФЕД и се изписва на мониторите на НЯКОЛКО разузнавания! Най-големите компании и най-богатите хора НЕ плащат (почти) никакви данъци!

  5. ефрейтора
    #3
    Отговор на коментар #1

    Това , заедно със зелената сделка , е истинската тема за България . Ама за некои антинационални интереси и техните български теляци ,основния въпрос е решетниковия пРезидент да спечели втори мандат . Малий...

  6. Калико Джо
    #2

    Ами Красен Пъпката не е ли против!?

  7. ефрейтора
    #1

    Замразяват конкурентните си предимства , за да нема кой да ги конкурира . Свободно пазарно стопанство-забравете...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам