Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Груповият лов на дива свиня се открива в сряда

Много ловци няма да се включат в отстрела, разрешен заради чумата по прасетата

3 коментара
Груповият лов на дива свиня се открива в сряда

Груповият лов на дива свиня заради заплахата от африканската чума по свинете се открива в сряда. Това става въпреки мнението на ловци, екоорганизации и партията АБВ, че превантивната мярка може да има обратен ефект, а освен това да наруши екоравновесието в природата и дори да предизвика инциденти с хора.

Масово позицията на ловците е, че няма да се възползват от законовите промени, заяви Васил Василев, председател на Националното ловно-рибарско сдружение "Съюз на ловците и риболовците в България" пред БНР.

Промените ще бъдат обнародвани във вторник

Промените в закона ще бъдат обнародвани в Държавен вестник във вторник, става ясно от сайта на изданието. Това означава, че още в сряда може да бъдат организирани първите гонки на глигани.

Промените в закона бяха гласувани експресно от парламента и минаха едновременно на първо и второ четене миналата седмица. С тях се разрешава групов лов на дива свиня веднага след обнародването на текстовете, а не от 1 октомври, както е в момента. Освен това ловците получиха и допълнително още един ден за лов – сряда, освен през почивните и празничните дни.

Мярката е извънредна заради опасността от африканска чума по свинете и има превантивен характер с цел ограничаване на разпространението на заразата. Намаляването на популацията на глиганите е един от начините за справяне с проблема.

Срещу спорните промени се обявиха екоорганизации и ловци, а от АБВ, партията на бившия президент Георги Първанов, който е известен ловджия, призоваха държавния глава да наложи вето. Президентът Румен Радев обаче не се е възползвал от това си право, според информацията на сайта на Държавен вестник.

Ловци предлагат индивидуален, а не групов лов

Междувременно ловците излязоха с предложение за решаване на проблема с индивидуален, а не с групов лов, при който се рискува живота на другите диви животни като сърни, елени, зайци и дори има риск за хората.

За целта е необходима промяна в правилника за прилагане на закона. В момента е заложена ограничителна мярка, според която индивидуалният лов задължително се извършва в присъствието на длъжностно лице от Държавното горско или ловно стопанство.

"В случай, че нито един от горските не боледува или излиза в отпуск и се занимава само с това - да придружава ловци, това означава, че пак не повече от 5 до 10% от ловците биха могли да ловуват индивидуално", коментира Васил Василев, председател на Националното ловно-рибарско сдружение "Съюз на ловците и риболовците в България" пред БНР.

По думите му промяната в този правилник може да стане в рамките на седмица - две и да се одобри от Министерския съвет.

Василев смята, че няма да има ефективност от груповия лов на глигани. Той каза още, че ловците няма да бойкотират усилията на държавата за справяне със заболяването, но ням да подкрепят подхода за групово ловуване.

Начинът, по който трябва да се случи намаляването на дивата свиня, трябва да бъде избран много внимателно.

"В момента в горските територии, които са ловно-стопански райони, видимостта е намалена от гъстата листна маса. В същото време има много хора, които извършват някаква дейност. Това създава риск за здравето и живота на хората, които участват в лова, но и за случайно присъстващи. Чух аргументи, че министерството щяло да забрани на гъбарите да берат гъби в гората и на билкарите да събират билки. В Конституцията е казано обаче, че достъпът до горските територии е свободен на собствен риск. От друга гледна точка, в момента провеждането на групов лов с използване на ловни кучета крие риск от компрометиране прираста на останалите видове дивеч. Тук говорим за три пъти групово ловуване в рамките на една седмица, което е изключително много", каза Василев.

Той прогнозира, че при навлизане на заразата в България ще има десетки случаи на умъртвяване на животни, както се случва с чумата по дребните преживни животни.

Друг проблем според Василев е, че в страната има само една лаборатория, която е акредитирана да прави изследване на африканска чума, и това е напълно недостатъчно. Едно от ловните сдружения е предало 7 проби за изследване преди 15 дни и още няма отговор от Агенцията по храните, каза Василев. Той пита какво ще се прави, когато започне масовият отстрел.

Амбицията е до края на годината да бъдат избити около 120 000 глигана, а на ловните дружинки БАБХ е раздала около 40 000 комплекта за взимане на проби.

Василев заяви, че съзира опит за прехвърляне на отговорността от институциите, които са отговорни за справянето с проблема с африканската чума по свинете, на ловците. Той посочи, че промяната е направена, без да се вземе мнението на специалистите. До тяхната организация никой не се е допитал и не са включени в нито един оперативен щаб.

"От нас се очаква да изпълняваме някакви разпореждания, без по никакъв начин да се допитат отговорните държавни институции до това дали от практическа гледна точка са изпълними мерките, които те изискват", каза Василев.

В становище на Българския ловно-рибарски съюз (БЛРС) е посочено, че подкрепят промените в Закона за лова, но смятат, че в планините Родопи, Рила, Пирин, Стара планина и други е рано да се предприемат гонки. От БЛРС препоръчват групов лов да има само в рисковите райони – поречието на река Дунав и сухопътната граница с Румъния.

В Силистра и Добрич създават първите щабове срещу африканската чума

За да се избегнат инциденти, се правят инструктажи, каза земеделският министър Румен Порожанов пред БНТ. Той посочи, че заради опасността от навлизане на африканска чума по свинете, по сухопътната граница между България и Румъния започва разчистване на терени с цел изграждане на ограда.

Първите областни координационни щабове за недопускане на африканската чума по свинете ще бъдат създадени в Добрич и Силистра във вторник, съобщиха от земеделското министерство. Порожанов ще участва в първите им заседания.

Междувременно концесионерът на пристанище Свищов забрани на акостиращите кораби и на превозните средства, влизащи от Румъния, да изхвърлят битовите и хранителните си отпадъци в района на порта. Мярката е превантивна - срещу разпространение на заразата от африканска чума по свинете у нас от северната ни съседка.

Инструктират се всички екипажи и пътниците, ползващи ферибота Свищов - Зимнич, посочи изпълнителният директор на пристанище Свищов Румян Йорданов.

По разпореждане на областната епизоотична комисия, до средата на тази седмица на пристанище Свищов трябва да бъде изградена дезинфекционна площадка за коли и камиони.

Домашните прасета в регистър, предупреждения да не се ходи в гората

Изпълнителната агенция по горите и държавните предприятия са организирали поставянето на информационни табели, които предупреждават за опасността от африканска чума по свинете на граничните пунктове.

По заповед на шефа на БАБХ д-р Дамян Илиев е започнала регистрация на всички домашни свине. Това стана ясно от съобщение на община Мездра. Регистрацията е необходима за по-голям контрол и получаване на евентуално обезщетение при наложително умъртвяване. Всеки собственик трябва да съобщава за умряла свиня на ветеринарните лекари.

Държавно горско стопанство район Мездра осигурява по 9 комплекта на всяка ловна дружина за вземане на проби за африканска чума по свинете и за трихинелоза. При отстрел на диво прасе пробите трябва да се представят в горското стопанство, което ще ги предава на БАБХ за изследване, обясни процедурата инж. Евгения Христова, директор на Държавното горско стопанство в Мездра.

Със заповед на директора на Регионална дирекция по горите в Берковица инж. Сашко Каменов се ограничава достъпа до горските територии на събирачите на трюфели за срок от три месеца.

Африканската чума по свинете е заболяване, което засяга домашните и дивите свине. Смъртността при него е голяма и няма лечение и ваксина, твърдят от БАБХ. Изкореняването му е изключително трудно, особено при дивите свине, поради което предприемането на превантивни дейности е от най-съществено значение.

Заболяването не е опасно за човека, но вирусът може да се предаде чрез хранителни продукти, поради което хранителните отпадъци трябва да се изхвърлят само в затворени контейнери за смет. Заболяването може да бъде пренесено механично от хората с дрехи, обувки, или с домашно приготвени месни продукти, които са заразени.

От началото на 2017 г. са констатирани огнища на заразата при дивите свине в Украйна, Естония, Латвия, Литва, Полша, Чехия, Румъния.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. marij
    #3

    ЗА ДА СЕ ИЗБЕГНЕ ЧУМАТА ХРАНИТЕЛНИТЕ ОТПАДЪЦИ ДА СЕ ИЗХВЪРЛЯТ В ЗАТВОРЕНИ КОНТЕЙНЕРИ... Коя бабичка в София затваря контейнера за боклук!?!?! Коя бабичка е забелязала, че кофите имат педал за отваряне на капаците на кофите..Единствено от което се интересуват е как да откраднат някое цвете от кашпите пред БНБ или от съседната градинка. А това да помогнат за съвместното чисто и учтиво съжителство не се вписва в мозъчната им дискета. Бабички какво правихте, когато бяхте на 20 -30 години освен, за да е живота днес по-добър освен да се снишатавате и да сте с калабалъка??? затова и днес не затварята кофите за боклука!

  2. boriana
    #2

    А дано не прекалят с избиването, да у биват бременни и малки.

  3. Bлaдo
    #1

    ;-))) ... на таваришите преслаФФци ще им се наложи да се укриват

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.