Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Грузия гласува изтегляне на руснаците от Абхазия и Южна Осетия

5 коментара
Грузия гласува изтегляне на руснаците от Абхазия и Южна Осетия

Парламентът на Грузия прие във вторник постановление за извеждане на мироопазващите сили от зоната на конфликти в сепаратистките райони на Абхазия и Южна Осетия. Грузинските законодатели призоваха за смяна на руския контингент с международни сили, предаде ББС.

В приетото постановление действията на руските въоръжени сили в Абхазия и Южна Осетия се квалифицират като “една от главните бариери по пътя на мирното урегулиране на конфликтите”, съобщава Интерфакс.

Парламентаристите задължиха правителството на Грузия “да започне процедури за най-бързо прекратяване на мироопазващите операции в Абхазия и Южна Осетия, анулиране на съответните международни договори и структури, незабавно извеждане на руския мироопазващ контингент от Грузия”.

В постановлението е предвидено “изменението на мироопазващия формат” и разполагане в зоните на конфликт на “международни полицейски сили”.

Не се очаква документът да доведе до някакви незабавни практически действия. Освен това лидерите на двата сепаратистки района искат руските войски да останат.

Гласуването в Тбилиси вероятно ще ядоса Москва, която е обвинена от грузинците, че подкрепя сепаратистите.

Абхазия и Южна Осетия се ползват с подкрепата на Русия, която по време на войните от 1990-те се противопостави на усилията на централното правителство в Тбилиси да ги присъедини отново.

Напрежението между Русия и Грузия ескалира от 2004 г., когато за президент бе избран Михаил Саакашвили, известен с прозападната си политика.

Русия настоява, че войниците ѝ трябва да останат в двете отцепнически области и няма да си тръгнат, докато сепаратистките лидери не поискат това.

В приетата от грузинския парламент резолюция не се посочват конкретни срокове за изпълнението ѝ. Този въпрос е възложен на министерството на външните работи на Грузия. Грузинските дипломати ще искат прекратяване на договореностите, по отношение на извеждането на колективните сили за запазване на мира в зоната на абхазкия конфликт от 1994 година и смесените сили за запазване на мира в зоната на южно-осетинския конфликт от 1992 година.

Председателят на грузинския парламент Нино Бурджанадзе нарече приетото от депутатите постановление “историческо”. Тя добави, че Тбилиси не си поставя за цел “да преустанови мироопазващата операция”.

“Ние целяхме да прекъснем мандата, който не съответстваше на реалността и да го приемем във форма, която би довела до решаването на проблемите”, - каза тя, като подчерта, че “руските мироопазващи сили не спомагат за урегулиране на конфликтите в Абхазия и Цхинвалския регион”.

“Двойните стандарти” на Москва 

Бурджанадзе обвини Москва в провеждане на политика на двойните стандарти. “Нима не са двойни стандартите, когато на своя територия в Чечения се бориш с тероризма и сепаратизма, а на чужда земя само на неколкостотин километра поддържаш сепаратистките режими”, заяви председателят на парламента.

Всички присъстващи 144 депутати в залата на грузинския парламент гласуваха за приемането на резолюцията, която бе бойкотирана от близо 60 депутати на опозицията. Един от лидерите ѝ Леван Бердзенишвили заяви, че “решението за извеждането на миротворците трябва да се вземе от президента на Грузия Михаил Саакашвили, а той, както се вижда, не смята да взема такова решение”.

По мнение на депутата, ако законодателната и изпълнителна власт на републиката наистина искат извеждането на миротворците, те трябва да поставят въпроса за излизане на Грузия от ОНД. “В този случай мироопазващата операция под егидата на ОНД се прекратява автоматично”, поясни Бердзенишвили.

“Безотговорно и необмислено” нарече решението на грузинския парламент министърът на външните работи на Абхазия Сергей Шамба. По думите му това е  “стъпка на грузинското ръководство по пътя на ескалацията и военното решаване на конфликтите в Абхазия и Южна Осетия, и това само ще доведе до нова хуманитарна катастрофа”.

По-рано президентът на самопровъзгласилата се Република Абхазия Сергей Багапш нарече руските миротворци “единствен гарант на мира в региона” и категорично се изказа срещу изтеглянето им от зоната на конфликт. Като подчерта, че “разполагането на руски миротворци в Абхазия е работа на руската и абхазката страни” Багапш заяви, че ако те си тръгнат “по силата на някакви обстоятелства” мястото им на границата с Грузия веднага ще заемат подразделения на абхазката армия”.

“Решението ще остане само декларация”

Същевременно в Москва предполагат, че решението на парламента на Грузия няма да се осъществи. Депутатът от руския парламент и директор на Института на страните от ОНД Константин Затулин не вижда възможност за извеждане на руските миротворци. По думите му, цитирани от Интерфакс, “грузинският парламент може да се договори със своето правителство, но за това е необходимо и съгласието на друга страна, а Русия няма да се съгласи с това”.

С мнението на Затулин е съгласен и директорът на Института за политически изследвания Сергей Марков. “Смятам, че настоящото ръководство на Русия няма да предаде осетинците и да ги хвърли под танковете на грузинските специални части”, каза политологът.

Председателят на комисията по ОНД и връзките със сънародниците в руската Дума Андрей Кокошин е убеден, че “безотговорното и контрапродуктивно” решение на грузинския парламент, “безспорно ще нанесе ущърб на интересите на самата Грузия”.

На свой ред председателят на комисията на Съвета на федерацията по ОНД Вадим Густов напомни, че извеждането на миротворците може да се осъществи само с решение на Съвета на ръководителите на държавите от ОНД. Депутатът отбеляза, че трябва да се потърси и съгласието на непризнатите републики, а лидерите на страните от ОНД “трябва да отговорят на въпроса, кой ще запълни образувалият се вакуум, с цел предотвратяване на нова война”.

Густов изказа мнение, че решението на парламента на Грузия “ще си остане декларация, тъй като грузинският президент няма да подпише този документ”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. поп Грую
    #6

    е резултат ат империалистическото мислене на повечето руснаци-тези преяли от грабеж на природните ресурси на Русия и тези с голите задници и пиянски манталитет.Грузия исторически никога не е била подчинена на руската императорнка корона,с изключение на времето на комунизма и най-вече ,когато на власт в Кремъл беше грузинецът Джугашвили.Русия и Грузия са имали редица договори за взаимна отбрана от Турция и на тази основа там е имало руски войски,но не имало руски губернатори в отделните райони на

  2. ММ
    #5

    ТОВА Е РУСИЯ И НИЩО ПОВЕЧЕ. ВОДКАДЖИИ ПИЕЩИ ДО ПРИПАДЪК БЕЗ ГРАМ МОЗЪК В ТИКВИТЕ ТОВА СА РУСНАЦИТЕ. ДА ЖИВЕЕ АМЕРИКА.НАЙ-ВЕЛИКАТА ДЕМОКРАЦИЯ В СВЕТОВНАТА ИСТОРИЯ.

  3. sirdjiya
    #4

    Ami te mogat da otmenyat i zakona za grevitaziyata i kakvo ot tova

  4. stray dog
    #2

    искаш да кажеш че руското присъствие в грузия е неизбежно като гравитацията?хайде да видим пък!грузия скоро ще е член на нато...

  5. раша
    #1

    ... защо не ги попитат, абхазите и осетинците, референдум май му се казва, - дали им се живее в Грузия? за поп Грую и ММ не знам, но аз май се досещам какво ще решат ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.