Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Грузия набира антикорупционен фонд

0 коментара

Грузия се надява да прочисти от корумпираните служители от публичната администрация с помощта на фонд за реформи от 8 милиона долара, съобщи новоизбраният президент на страната Михаил Саакашвили.

Неговото правителство вече е показало своята "решимост и сила да се бори с корупцията", чрез ареста на висши служители, каза Саакашвили пред журналисти на Световния икономически форум в Давос, предаде Би Би Си.

Сега ние трябва да изградим малка, но добре платена публична администрация, която да не може да бъде корумпирана, добави той.

Фондът беше основан с пари на видния инвеститор и филантроп Джордж Сорос и Програмата за развитие на ООН, като всеки участва с по 1 милион долара.

Саакшвили каза, че Грузия вече работи по прочистването на редиците на изкуствено раздутата и корумпирана администрация.

"Ще използваме парите, за да започнем на чисто, да сме сигурни, че пътните полицаи, митничарите и други като тях не са корумпирани".

Камионите, които превозват товари от Централна Азия през Грузия към Турция, са спирани на всеки два километра от пътни полицаи, които се опитват да вземат пари, посочи президентът.

Парите от новия фонд ще бъдат използвани, за да се плащат "прилични" заплати на служителите и се премахне нуждата да изкарват допълнително кеш, като вземат подкупи.

Част от парите ще бъдат използвани също и за привличането на работещи в чужбина грузински специалисти, които да оставят добре платените си работни места и да се върнат в страната, като им бъдат предложени подходящи заплати.

Новият грузински лидер, който дойде на власт след масови протести срещу бившия президент Едуард Шеварднадзе миналия ноември, сега се надява, че международните донори ще предоставят останалите 6 млн. долара за фонда.

Той очаква тези пари да стигнат на Грузия за около три години, когато страната ще може да поеме сама разходите за служителите си.

От своя страна Джордж Сорос каза, че ситуацията в Грузия е "толкова зле, че не е трудно да се подобри".

Той добави, че от подобен вид подкрепа се нуждае не само Грузия, но и страни като Кения, Гана, Сенегал.

Грузия ще бъде тест в това отношение, каза Сорос.

Шеварднадзе се провали, защото по-голямата част от корупцията се генерираше от старото вътрешно министерство, според Сорос.

Вътрешното министерство беше това, на което той буквално разчиташе, за да остане жив - затова той не можеше да изпълни своите антикорупционни обещания, допълни Сорос.

Институтът на Сорос "Отворено общество" и Програмата за развитие на ООН вече подкрепят подобна схема в Сърбия и Черна гора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.