Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хагският съд обяви, че Пекин няма права над Южнокитайско море

0 коментара
Хагският съд обяви, че Пекин няма права над Южнокитайско море

Международният арбитраж в Хага обяви за неоснователни претенциите на Китай над Южнокитайско море, предадоха световните агенции във вторник. Делото е заведено след иск на Филипините, които оспорват използването на над 80 процента от акваторията на Южнокитайско море от Китай.

Според Манила островите Спратли и плитчината Скарбъро, които са обект на решението от Хага, са част от тяхната изключителна икономическа зона съгласно конвенцията на ООН за морското право.

Според съда Пекин няма право на контрол над тези територии, включващи рифове и острови, за които претендират и други страни. а позоваването на Китай на своите исторически права над акваторията нямат юридически основания.

Външното министерство на Китай обяви, че решението е неоснователно и че страната не признава юрисдикцията на съда в Хага и не смята да се съобрази с неговото решение.

"Той няма юрисдикция и следователно неговото решение е нищожно и невалидно и няма задължителна сила. Китай не признава никакви претенции и действия, базиращи се на решението на този арбитраж", се казва в декларация на китайското външно министерство, публикувана на неговия уебсайт.

Претенциите на Китай се основават на карта от 1947 г., на която границата на териториалните води на страната в Южнокитайско море е показана във вид на груб пунктир, който частично минава по крайбрежието на Филипините. Тази разделителна линия в морето, което е ключов корабоплавателен път в световен мащаб и превозът на стоки по този маршрут се оценява на 5 трилиона долара годишно, се оспорва не само от Филипините, но и от други съседни държави.

Островите в Южнокитайско море от древни времена са неотмeнна територия на Китай, заяви днес китаейският президент Си Цзинпин на среща в Пекин с председателя на ЕК Доналд Туск и председателя на Европейския съвет Жан-Клод Юнкер. По думите му териториалният суверенитет и морските права на КНР в Южнокитайско море при никакви обстоятелства не могат да бъдат засегнати от инициирания от Филипините арбитраж

Според постоянния арбитражен съд в Хага обаче, няма доказателства, че в исторически план Пекин е упражнявал изключителен контрол над морето и неговите ресурси.

Решението на съда е взето съгласно Конвенцията на ООН по морско право, която и двете страни в спора са подписали.

Същността на въпроса е дали спорните обекти са наистина острови или само рифове и плитчини. Острови, които могат да бъдат обитавани от хора, разширяват териториалните права на страната, към която принадлежат, върху околните акватории, според конвенцията на ООН. Ако те обаче са рифове или плитчини, които са заливани при висок прилив и не могат да бъдат обитавани, те не разширяват територията на страната. В такъв случай статутът им се определя от близостта до най-близката страна в радиус от 200 морски мили (340 км).

В случая със Спратли и Скарбъро тези признаци поставят и двата обекта в изключителната икономическа зона на Филипините. Съдът реши, че двете формации не са истински острови и статутът им, следователно, се определя от това, че са на по-малко от 200 мили от Филипините.

Решението гласи и че Пекин е нанесъл "голем щети за околната среда на кораловите рифове чрез изграждането на изкуствени острови". Целта на тези съоръжения е да държи далеч риболовните кораби на Филипините, посочва Ройтерс.

Решението е със задължителен характер, но към трибунала няма правоприлагащи органи, които да следят за изпълнението му.

САЩ изпратиха самолетоносач и изтребители в региона малко преди да излезе становището на магистратите. Това предизвика остър редакционен коментар в "Глобал Таймс" (Global Times), силно националистически китайски държавен вестник, който призова Вашингтон да се готви за "военна конфронтация".

В същото време китайските военноморски сили извършват учения близо до спорните острови.

Днешното решение е особено важно, тъй като е първото по иск, заведен заради спор за Южнокитайско море - важен маршрут в световната търговия и потенциален източник на въглеводороди, в частност - на природен газ.

Манила, естествено, приветства решението на Хагския арбитраж, но призова и за "сдържаност и здрав разум". Външният министър Перфекто Ясай каза, че неговите експерти внимателно ще проучат решението. Той потвърди "дълбокия респект" на страната към това решение, и го нарече "важен принос в усилията за решаването на споровете в Южнокитайско море".

Япония също приветства решението на Хагския арбитраж и заяви, че то е окончателно и юридически обвързващо. В декларация по случая външният министър Фумио Кишида каза, че страните по делото следва да се съобразяват с това решение, с върховенството на закона, и да използват мирни средства, а не сила или принуда при разрешаването на морски спорове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.