Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хагският трибунал отложи процеса срещу Ратко Младич за неопределена дата

4 коментара

Председателстващият съдия Алфонс Ори в Международния трибунал в Хага по делото срещу генерал Ратко Младич отложи за неопределена дата представянето на доказателства, което бе планирано за края на месеца, предаде агенция Асошиейтед прес. Решението бе продиктувано от допуснати "грешки" от страна на прокурорите.

Става дума за "значителни грешки при разкриването" на доказателствата, които прокурорите са длъжни да представят на защитата на Младич.

Ори посочи, че съдиите все още анализират "спектъра и цялостното влияние" на грешката. Той увери, че ще се опита да определи нова дата за процеса "колкото е възможно по-скоро".

Прокурорите вече признаха допуснатите грешки и не възразиха срещу отлагането на процеса. Защитата на Младич поиска отлагане на делото с шест месеца.

В днешния, втори ден от процеса срещу Ратко Младич пред Хагския трибунал прокуратурата изложи доказателства за твърденията, че бившият командир на босненските сърби е замесен в най-жестокото масово клане в Европа след Втората световна война - в Сребреница през 1995 г.

Важни доказателства привличат към углавна отговорност генерал Младич, мислим, че вие ще сметнете тези доказателства за безценни, заяви пред съдиите Питър Макклоски, представител на бюрото на прокурора, цитиран от АФП.

"Повечето от заповедите са били дадени устно", подчерта Макклоски, като добави, че "решаващи" военни документи са оцелели, специално аудиозаписи от разговори. Той каза също, че бивши подчинени на Младич са готови да свидетелстват.

Обвиняемият не се е задоволявал само да дава заповеди, а понякога е бил на терена и лично е взимал участие в операциите.

Ратко Младич, 70-годишен, който се обвява за невинен, трябва да отговаря по обвинения в геноцид, престъпления срещу човечеството и военни престъпления по време на войната в Босна. Сред престъпленията, за които е обвинен, е избиването на близо 8000 мюслюмански мъже и момчета от босненските сърбски сили в Сребреница през юли 1995 г.

Бившият генерал често поклащаше днес глава в знак на неодобрение  на думите на Макклоски. На лицето му понякога се появяваше лека усмивка, когато обвинението показваше видеозаписи, представящи бившия генерал да дава заповеди на своите войници или да говори пред журналисти.

Ние поднасяме този град на сърбите, това е подарък, казва Младич на запис, показан на съдиите, заснет малко след превземането на анклава Сребреница.

Съдебният процес започна вчера почти 17 години след като трибуналът, създаден от ООН, за да съди най-големите престъпления, извършени по време на войните в бивша Югославия, повдигна обвиненията.  Младич бе обвинен през 1995 г., но се укриваше в Сърбия, където бе арестуван през май 2011 г. и бе предаден на трибунала.. Съдебният процес се смята за важен за определянето на отговорността на босненското сръбско политическо и военно ръководство, но също и ролята на Белград в конфликта.

Младич рискува да получи доживотна присъда затвор. Той отрича обвиненията и казва, че е действал, за да защити сърбите в Босна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  2. Анонимен
    #3

    Ще отложи делото,къде ще ходи,след като нямат доказателства.И децата знаят ,че видиозаписите много лесно се манипулират и не служат за доказателство.Нека си отговорим на въпроса:Кой създаде Югославия след първата сметовна война и кой я разруши през деведесетте години?

  3. Анонимен
    #2

    и сега прокурорите се молят да си умре, както няколко други подсъдими, че иначе ще станат смешни както за Шешел - осъден от съда, само че за това че е писал книжки.

  4. Анонимен
    #1

    Айде и то я го оттърваха, и той ще си умре в затвора неосъден като Милошевич.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.