Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хакан Шукур - падналият герой на Турция

3 коментара
Хакан Шукур - падналият герой на Турция

Той беше най-уважаваният спортист в Турция, герой за страната си заради изявите на футболния терен с Галатасарай и националния отбор. Но ако сега Хакан Шукур стъпи на турска земя, най-вероятно го очаква смъртно наказание или доживотен затвор...

Съществува една снимка, много известна в Турция, направена на сватбата на един от най-великите турски футболисти, носител на Купата на УЕФА и играл полуфинал на Световно първенство. На тази снимка младоженецът Хакан Шукур е до двамата свидетели, Реджеп Ердоган и Фетхуллах Гюлен. Дали обаче бившият нападател би искал да си спомня тази сватба и днес? Жената, за която се ожени тогава, вече не е между живите, а президентът Ердоган заличи Шукур от историята на турския футбол и хвърли баща му в затвора.

В момента легендата живее в изгнание далеч от родината си, а ако се завърне, ще бъде съден за обиди към президента и за подкрепяне на осуетения опит за преврат в Турция от 2016 г. Докато се изявяваше на терена, Шукур беше известен като Бика от Босфора и беше обожаван в своята страна, в която футболът е религия. Той имаше всичко: престижа да бъде голмайстор номер 1 в историята на Галатасарай и турския национален отбор, огромно уважение даже от феновете на враговете Фенербахче и Бешикташ. На Мондиал'2002 достигна до трето място с Турция и остава най-големият нападател, раждал се в страната.

След като приключи кариерата си на 36 г., Шукур заработи като спортен анализатор и навлезе в политиката. Но най-трудното за него тепърва предстоеше.

Първата му съпруга Езра загина при голямото земетресение от 1999 г., взело живота на поне 17 хил. души в Измит и Истанбул. Той се ожени повторно и му се родиха три деца, а политическите му амбиции го отведоха дотам да стане депутат от управляващата Партия на справедливостта и развитието - партията на Ердоган.

Хакан Шукур обаче запази и близките си отношения с Фетуллах Гюлен, третия човек на онази сватбена снимка, по-късно посочен като инициатор на неуспешния държавен преврат. През 2013 г., когато управляващите взеха решение да затворят училищата на Гюлен в страната, Шукур напусна партията и стана независим депутат.

Три години по-късно той беше обвинен, че е обидил президента Ердоган със съобщения в Туитър. През същата 2016 г. се случи опитът за преврат в Турция и в рамките на месец след това 120 000 души загубиха работата си, а 50 000 бяха арестувани. Всеки със симпатии към Гюлен беше под подозрение, а на Шукур беше издадена заповед за арест. Обвиненията бяха за членство в т.нар. Фетхулахистка терористична организация (ФЕТО).

Хакан вече беше заминал да живее със семейството си в САЩ, но неговият баща Селмет Шукур беше арестуван в джамия в Адапазаръ. По-късно се появиха съобщения, че Селмет Шукур е починал от рак преди да може да възвърне свободата си. В същото време, Хакан Шукур беше оставен без никакво имущество в родината си, а името му беше заличено от историята на Галатасарай.

Държавата конфискува всичко на името на футболната звезда, а от комплекса на националните отбори "Хасан Доган" и от музея на турския футбол бяха изтрити всички негови снимки.

Така името на Шукур, някога скандирано по улиците и стадионите, беше напълно очернено. Къде се намира легендата днес и с какво се занимава?

Всъщност за неговите съседи в Пало Алто, Калифорния, животът му сигурно изглежда безметежен. Хакан Шукур живее в богат район и е собственик на популярна пекарна, предлагаща специалитети като турска наденица с яйца и гръцки палачинки.

Падналият герой на Турция може никога да не получи възможност да се завърне у дома, но събитията можеха да се развият и много по-зле за него.

(Превод Webcafe.bg по материали от "Гардиън" и "Сън")

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  2. тото
    #2

    Това в България сме го виждали и преживяли.Хубавото на тези режими е че умират с вожда .ТАКА СТАНА С ХИТЛЕР СТАЛИН ФРАНКО и куп други величия.Китайците имат мисъл за търпението и умрелия враг.Не е нужно да се връща в Турция Ердоган ще почине до тогава да се готви и чака.

  3. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.