Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хампарцумян: Хроничната ни бедност се дължи на комунизма

През 1944 г. сме на нивото на Дания, през 1990 г. - сме във фалит, а днес милион българи са функционално неграмотни

36 коментара
Левон Хампарцумян, сн. бТВ

Хроничната бедност в държавата ни не е резултат само на 30-те години преход след падането на социализма през 1989 г., каквото мнение имат много българи, а и на 50 години преди това под комунистически строй. Това мнение изрази Левон Хампарцумън, дългогодишен изпълнителен директор на "Уникредит Булбанк", който от май 2019 г. се оттегля от поста.

По думите му страната ни винаги е била най-бедната държава в Европа, дори по времето на комунизма.

"През 1944 г. България е на същото икономическо положение като Дания – селскостопански държави с наченки на индустрия. След това едно развитие на социализъм ни докарва през 1990 г. да сме в икономически фалит. Не последните 30 години са ни вкарали в беля, а предишните 50 плюс следващите 30”, каза Хампарцумян пред бТВ в неделя.

Според него проблем за икономическото състояние на страната е и системното недофинансиране на образованието, заради което около 800 хил. до 1 млн. българи в момента са функционално неграмотни.

"На тези хора дори да им предложиш работа, нямат елементарната квалификация да я свършат. Ако преди 30 години се хванеше един не много образован човек – след 3 месечен курс, той става тракторист. Днес един трактор струва 30 млн. евро, а таблото му е малко по-просто от това на самолет – не може с три месеца да се научиш”, посочи банкерът.

По думите му едва в последните години е започнал да се обръща моделът на финансиране на училищата, но има още много какво да се направи.

Финансистът заяви, че е важно да има голяма средна класа и подходяща инфраструктура, за да се повиши стандартът на живот в България.

Той бе помолен да коментира думи на арестувания за източване на приватизираното предприятия "Полимери" бизнесмен Николай Банев при разпита му пред българския съд:  "Аз съм в бизнеса от 30 г. Ако не мога да купя на съпругата си бижута за 200 хил. лева, значи нямаме условията за голям бизнес в България“. Според Хампарцумян това изявление на Банев напомня на начина на живот на на френската кралица Мария Антоанета, която е останала в историята с изказването си "Като нямате хляб – яжте пасти”.

"Арогантното потребление в едно бедно общество е толкова безвкусно и неприемливо", коментира още банкерът.

Той посочи, че докато е бил начело на Агенцията за приватизация не е продавал никакви държавни активи на Баневи. "Според мен, това което са правили е било в рамките на законите, такива каквито са ги писали тогава. Апетитът идва с яденето, с времето са направили неща, които също ги пише в законите, но в Наказателния кодекс”, заяви Хампарцумян.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #36

    e точно това надолу е класическото хибридно тролско затрупване с плява... Измисля си числа руският бokлyk и трупа бройки ;-))) ... a сЕсЕрЕто се спомина, щото (точно както сега прави и Путлеристан!) се бяха напънали да правят мнОООго оръжия и все НА ЗАГУБА! (а при капитализма и производството на оръжие трупаше БВП)

  2. olele
    #35
    Отговор на коментар #30

    Да си чул Япония напоследък някой да я брои. И те са тръгнали за евтина работна ръка и приемат мигрантски закони.

  3. olele
    #34
    Отговор на коментар #31

    Реакторите не знам колко струват... Ама последиците всички ги знаем.

  4. olele
    #33
    Отговор на коментар #30

    Ми при 200 млрд. долара БВП за 89, колко според теб са 50 млрд. 1/2, 1/4, 1/3. Представи си сега 1/4 от парите у Ойропа да изчезнат, какво ке се случи. Хахахах

  5. velko
    #32

    Решила мравката да роди слон.Напънала се.Не успяла.Огледала се в огледалото.Не видяла нищо.Отишла на площада,започнала да говори и ръси какви ли ни глупости на търкалета.Хората се спрели и я огледали и отзад и отпред.На челото й пишело: "Участвах лично с авери в :Ликвидационните съвети, източване и погром на банки,2700 промишлени предприятия,здравна система, образование,армия и всичко,за да стигне до днешния ден.Натрупах несметни богатства.А сега съм в период на изчакване на...."

  6. Bлaдo
    #31
    Отговор на коментар #29

    много, бе!!! :-))) ... Чак сега разбрах защо са толкова!!! скъпи чернобилските реактори, които рУсия ни пробута с помощта на тукашните си къртици, и мЭкЭрЭта...

  7. Ген. Иван Колев
    #30
    Отговор на коментар #29

    О! Така ли било то? По тази "логика" Япония трябва да се е срутила вече... След Фукушима. А?

  8. olele
    #29
    Отговор на коментар #22

    Поредната лъжа. СССР се срина, защото трябваше за 2 години на налее 50 милд. Долара в гръмналият 86г. Чернобил, всичко останало са фантасмагории и мечти.

  9. olele
    #28
    Отговор на коментар #26

    Да ама не. Всички оранжерии у БГ са на мултигруп, а ся познай дали им пука, че доматитеот Македония са по-евтини. Значи не е до това кой колко работи. България от износител на ягоди стана вносител.

  10. анита хегерланд
    #27

    Бих добавила и начина на мислене, характерен за хората от бедните държави. Един американец иска да види колко далеч може да стигне. За него бизнесът изисква инвестиции и развитие. За българина е важно да си купи къща и така да придърпа парите от фирмата към това, "да се надуе" пред роднините си. Ако американецът започва бизнес след като е учил нещо, то българинът го започва, като разчита в движение да намери някой, който "да му го направи". Без бизнес грамотност няма как обществото да е богато. Българите имат консуматорско отношение към живота - искат да го изядат целия, а не да оставят нещо, което да ги изрази...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.