Шефът
на на Комисията за мониторинг, инспекции и проверки на ООН
/ЮНМОВИК/ Ханс Бликс ще информира днес Съвета за сигурност
на ООН за оръжията, оръжейните програми и материалите с двойна
употреба, които Ирак декларира в документа, представен през
декември съгласно резолюция 1441.
Очаква се Ханс Бликс да посочи какво той смята за пропуснато в декларацията от над 12 000 страници, която екипа му проучва от около месец и да поиска продължаване на срока на работата на инспекторите в Ирак и след 27 януари.
При представянето на предварителния вариант на доклада си върху съдържанието на иракската декларация през декември, Ханс Бликс посочи, че в нея продължават да липсват доказателства, че Ирак е унищожил оръжията си, главно химическите.
По време на оръжейните инспекции преди 1998 експертите на ООН констатираха, че липсват 6000 бомби, заредени с бойни отровни вещества, около 600 химически снаряда, както и 50 конвенционални бойни глави за ракети със среден обсег. Ирак твърди, че тези оръжия са унищожени по време на войната в Залива през 1991 г.
Инспекциите ще бъдат продължени и след 27 януари?
Инспекторите на ООН вече заявиха, че ще са им необходими месеци за да проучат всички обекти, в които се подозира, че Саддам Хюсеин укрива оръжия за масово унищожение. Това е много повече от срока, който ООН определи през ноември с резолюция 1441 на Съвета за сигурност, в която е фиксирано, че на 27 януари Ханс Бликс трябва да представи пълен доклад за оръжията на Ирак.
Говорител на британския премиер Тони Блеър заяви днес, че тази дата не трябва да се разглежда като крайна, като едновременно с това отрече твърденията, че Лондон окозва натиск над САЩ да отложи военната операция до есента. Говорителят на Блеър посочи още, че британският премиер иска да даде на инспекторите "врме и пространство, за да си свършат работата".
Великобритания оказва натиск върху САЩ да отложат евентуалната война в Ирак с няколко месеца или дори до есента, за да дадат на инспекторите на ООН повече време да намерят доказателства, че Ирак нарушава задължението да се разоръжи, съобщи днес в. Дейли Телеграф, който се позовава на висши правителствени служители.
Британски министри и други високопоставени лица смятат, че на този етап няма никакво законно основание за война, независимо че в Персийския залив вече са разполагат американски и британски военни части. Висш правителствен служител заявил пред Телеграф, че позицията на премиера Тони Блеър е инспекторите да продължат с проверките си, докато няма очебийно нарушение на резолюциите на ООН. Високопоставени дипломати са заявили пред британското правителство, че има добри изгледи ООН да разреши военна кампания по-късно тази година, ако се намерят неопровержими доказателства, че иракският президент Саддам Хюсеин нарушава условията за разоръжаване, заложени в резолюция 1441 на Съвета за сигурност на ООН.
Позиция в тази посока изрази вчера и британският външен министър Джак Стро, който заяви пред влиятелния в. Файнаншъл Таймс, че няма крайна дата за мисията на оръжейните инспектори в Ирак.
Държавният секретар на САЩ Колин Пауъл също заяви, че 27 януари не бива да се разглежда като дата, на която трябва да се вземе решение. Би Би Си коментира, че тази позиция може да се дължи на това, че Вашигтон така или иначе не придава голяма тежест на инспекциите. Въпреки това през Вашингтон пост Колин Пауъл заяви, че Съединените щати са предоставили разузнавателна информация за предполагаемите иракски обекти, в които се укриват оръжия, така че експертите на ООН да могат да бъдат "по-агресивни".
Успоредно с това Ирак заяви, че ще се оплаче от някои действия на инспекторите на ООН по разоръжаването, които смята за "неоправдани". Това ще стане по време на предстоящото посещение на Ханс Бликс и генералния директор на Международната агенция за атомна енергия /МААЕ/ Мохамед ел Барадеи в Багдад.
Разпитите на иракски учени за оръжейните програми на Ирак се очаква да започнат в близките дни на остров Кипър. Това съобщи днес електронното издание на американското списание Тайм. Според него ЮНМОВИК е подготвила напълно транспортирането със самолети на иракските експерти заедно със семействата им в Кипър, където с тях ще може да се разговаря поверително за иракските оръжейни програми.
Резултатите от тези разговори щели да бъдат включени в доклада, който шефът на ЮНМОВИК Ханс Бликс ще представи на 27 януари на Съвета за сигурност на ООН.
Германия и Франция дават настояват за мирно решение на кризата
Липсата досега на категорични доказателства за укрити оръжия и работещи иракски програми за оръжия за масова поразяване засилват позициите на мнозина, които са скептични по отношение на евентуална война срещу Ирак.
Канцлерът Герхард Шрьодер заяви, че Германия ще работи за мирно разрешение на иракската криза, и призова международната общност да разоръжи Ирак, без да прибягва до война, съобщи Ройтерс.
От 1 януари започна двегодишният мандат на Германия като непостоянен член на Съвета за сигурност. Германия поема председателството на Съвета за сигурност за един месец на ротационен принцип от 1 февруари, когато именно се очаква да нарасне напрежението около Ирак да достигне своя пик.
Пред привърженици на Германската социалдемократическа партия, която се подготвя за местните избори в провинция Долна Саксония на 2 февруари, Шрьодер изключи възможността да бъдат изпратени германски войски в Ирак. Германското правителство, както и мнозина други в Европа и САЩ смятат, че отстраняването на иракския президент Саддам Хюсеин със сила ще разпали още по-силно конфликта в Близкия изток и ще попречи на война срещу тероризма.
Използването на сила винаги е признание за провал и е най-лошото възможно решение, заяви днес френският президент Жак Ширак по повод на Ирак.
"В кризата с Ирак дадохме още от самото начало предимство на мирното решение, като преценихме, че поради хуманитарните, стратегическите и политическите последици военна интервенция може да бъде допусната само в случай на абсолютен провал на всички други възможности и само с решение на Съвета за сигурност" на ООН, заяви Ширак на традиционната си новогодишна среща с представители на печата.
Той добави, че Франция ще продължи усилията си за пълното прилагане на резолюция 1441, като си запази свободата да преценява всички възможности.
"Смятаме и заявяваме, че правото, диалогът между културите, зачитането на другите, ценностите на хуманизма, солидарността, търсенето на политически решения са значително по-важни от използването на сила, като инструмент за нормализиране и намаляване на напрежението и опасностите", изтъкна френският президент, цитиран от АФП.
САЩ засилва военния си капацитет в Персийския залив
Американската армия започна да изпраща днес тежка техника от базите си в Германия към Персийския залив, което според Ройтерс е нова фаза в подготовката на САЩ за война срещу Ирак.
Над 500 покрити с камуфлажни платнища трактори, булдозери, кранове, камиони и друга тежка техника, използвана за строеж на пътища, мостове, лагери, бяха натоварени на 250 железопътни платформи в източния баварски град Вилзек, съобщи Ройтерс.
По думите на командващия 94-ти инженерен батальон подполковник Паул Гроскрюгер това е част от по-голяма операция. Според него през следващите няколко дни към Персийския залив ще се отправят 700 души от инженерния батальон. Техниката ще бъде натоварена на кораби и ще пристигне в района на залива за две седмици, уточни подполковникът.
Американски военни в Германия очакват много по-голяма част от личния състав да получи през следващите седмици заповед за заминаване. През 1991 г. в операцията Пустинна буря взеха участие две дивизии с над 10 000 военни, базирани в Германия.
САЩ започнаха прехвърлянето на стратегически бомбардировачи Б 1 от базата им в Южна Дакота към района на Персийския залив, съобщават информационните агенции. Тези самолети, които имат огромен радиус на действие и могат да носят всякакъв вид оръжие, се смятат за основно ударна сила на американската армия.
Шефът на централното командване генерал Томи Франск се срещна вчера с президента Джордж Буш във Вашингтон и му представи последното развитие и плановете за евентуална война срещу Ирак.
В Кувейт вече е прехвърлена основната част от стратезите на Пентагона.
Общо около Ирак досега са разположени над 60 хиляди американски войници, към които скоро ще се присъединят още около 25 хиляди. Експерти смята, че до края на януари силите под командването на генерал Франск ще нараснат до над 100 хиляди. Към тях се очаква де се присъединят и около 20 хиляди британски войници, чието разполагане върви по-бавно.
По Би Би Си и БТА
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.