Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хардлайнери крещяха “Смърт” пред британското посолство в Техеран

48 коментара
Хардлайнери крещяха “Смърт” пред британското посолство в Техеран

Около 200 студенти в неделя хвърляха камъни и пиратки срещу посолството на Великобритания в Техеран, настоявайки посланикът да бъде експулсиран заради кризата със задържаните от иранските власти 15 британски моряци и морски пехотинци.

Няколко десетки полицаи попречиха на демонстрантите да проникнат в посолския комплекс, макар че няколко успяха да се покатерят по външната стена, но бързо бяха свалени, предаде Асошиейтед прес.

Тълпата крещеше “Смърт на Великобритания” и “Смърт на Америка”. Събралите се поискаха иранското правителство да изгони британския посланик и да закрие посолството, което било “шайка шпиони”.

Британското външно министерство съобщи, че не са нанесени щети на посолския комплекс, а дипломатите работят нормално.

Демонстрантите настояваха Великобритания да се извини за незаконното навлизане на нейните войници в Иран.

Кореспондент на ББС съобщава, че събралите се пред посолството са твърдолинейни ислямистки студенти от Техеранския университет.

Петнайесетимата британски моряци бяха заловени на 23 март, докато извършвали рутинен патрул при устието на река Шат ал Араб в иракски териториални води.

Британското правителство отказа да коментира публикации в пресата, според които висш британски капитан от военноморските сили ще бъде изпратен като специален пратеник в Техеран да преговаря за връщането на екипажа.

Според британски ежедневник офицерът от военноморските сили ще даде гаранции, че британски военнослужещи никога не биха влезли умишлено в ирански териториални води без разрешение.

Министърът на транспорта Дъглас Алекзандър заяви в неделя, че страната “проучва потенциала за диалог с иранците”. Той каза, че отговорният начин е да се продължи тихата дипломация.

Ден по-рано министърът на външните работи Маргарет Бекет смекчи тона спрямо Иран, но не поднесе извинението, за което Техеран настоява, отбелязва АП.

"Смятам, че всички съжаляват за създалата се ситуация, това, което ние искаме, е да бъде намерен изход, по мирен път и възможно най-скоро", каза Бекет в кулоарите на неофициалната среща на външните министри от ЕС в Бремен.

Тя призова Иран да информира Великобритания къде се намират задържаните британски военнослужещи и да осигури достъп до тях.

В неделя американският президент Джордж Буш осъди задържането на британците като “непростимо”.

"Иран трябва да пусне заложниците. Те са невинни, не са сторили нищо нередно", каза президентът по време на пресконференция с гостуващия в Кемп Дейвид президент на Бразилия Луис Инасиу Лула да Силва. Това е първият коментар на Буш по повод задържането на британските военнослужещи. Вашингтон се въздържа от по-силна намеса, тъй като се опасява да не влоши ситуацията и да не повлияе върху преговорите за ядрената програма на Иран, отбелязва АП.

Буш не отговори на въпроси дали Вашингтон би реагирал с военни действия, ако заловените моряци бяха американци. Буш изрази подкрепа за усилията на британския министър-председател Тони Блеър да намери дипломатическо разрешение на случая.

Преди това и германският канцлер Ангела Меркел, чиято страна е ротационен председател на ЕС, заяви, че Великобритания има “пълната подкрепа” на ЕС.

Междувременно иранският външен министър Манушер Мотаки заяви, че страната му очаква Великобритания да промени поведението си по случая и да излезе с балансирана позицията за законните ѝ искания. Мотаки не уточни какво точно има предвид, но Техеран поиска по-рано от Лондон да се извини и да признае, че 15-имата британски военнослужещи са влезли незаконно в ирански териториални води. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

48 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. abc
    #50

    Ti siguren li si v tazi statistika, kakvi sa iztochnicite ti? Nasilieto po sveta ne vkliuchva samo terorizma, dori ne glavno terorizma. Naprimer po vremeto na Sadam terorizam niamashe, no imashe nasilie. ima razbira se mnogo drugi primeri.

  2. ve6ter
    #47

    Иран на аятоласите никога не е спирал да бъде управляван от шайка разбойници. Взимането на заложници влиза в идеологията на Ахмадинеджад още от 1979 г. Поне. Дори да беше истина, че британците са навлезли с 450 м в ирански води, отвличането им си остава престъпно. Ако Иран беше нормална държава, моряците нямаше да бъдат показвани по телевизията, карани да пишат писма и да се "извиняват". Вместо това, щеше да им бъде осигурена консулска подкрепа и да се проведе открито разследване. Да не говорим, че няма какво толкова да се разследва в случая... Колко пъти турски кораби навлизат в български води!

  3. Софийска майна
    #46

    Великобритания да каже: "Извинете, че ни отвлякохте войниците от иракски териториални води?!?"

  4. B-2 SPIRIT
    #45

    .

  5. billy
    #44

    В главата "Катастрофално управление", посветена на Буш син, политологът определя президента като "манекен", който е завладян от силите на "доброто и злото", "циничен манипулатор, пропагандиращ страх и параноя", за да спечели вота на избирателите. Бжежински обвинява Буш, че е виновен не само за "ислямофобската демагогия", но и за използването на демокрацията като инструмент за разрушение. Бжежински е уверен, че Америка "трябва да се отъждествява с човешкото достойнство, включващо свобода и демокрация, но също така и предполагащо уважение към многообразието". /Източник: БГНЕС

  6. Lieutenant Colonel Bill Kilgore
    #43

    ...

  7. DKNY
    #42

    ..Съгласен съм с мнението на billy. Аз съм за демокрацията и искам да живея в държава в която действат демократични закони. Но ние нямаме право да налагаме на всеки демокрацията. На иранците им харесва така , то тогава нека си живеят така. САЩ нямат право да смятат че демокрацията е най добрата форма на управлени. Може би за американците и европейците е така, но има и други националности. И те трябва да се уважават

  8. зомби
    #41

    че си заразяват децата със спин и ни тероризират сестрите. Извинете, моля!

  9. поп Грую
    #40

    че иранските аятоласи се въоръжават за да наложат Ислямски халифат от Иран до Испания и воъръжават де що има терористи по света ,стига само да им обещаят,че ще разрушат страните на "кръстоносците" ,както се определят европейските страни и САЩ от ислямистката пропаганда. Известно ли ви е ,че в Иран всички ,в това число и жените на дипломатите ,са заставени да ходат забрадени,а иранците които не са съгласни с ислямския авторитаризъм са преследвани и збиване като кучета.Знаете ли,че над един милон иранци са емигрирали от Иран след идването на власт на айятоласите .

  10. ve6ter
    #39

    че хората в Иран искат да живеят така? Или пък хората в Афганистан? Или в Ирак по време на Саддам? Да не би да са избрали свободно управниците си? Да не би да имат право да избират свободно управниците си? Ако е така, значи нещо съм изпуснал...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.