Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Харвардският експеримент": как в чужбина коментират правителството на Кирил Петков

14 коментара
Име: Новият премиер на България Автор: БГНЕС

Международните медии отделят днес сериозно внимание на новото правителство в София. Във всички публикации присъстват няколко ключови момента: четирипартийната коалиция приоритетно иска да се бори срещу корупцията и да осъществи съдебна реформа, новият политически екип в Министерския съвет се отличава с висока образованост, проблемни остават обаче отношенията със съседна Северна Македония. Кореспондентът на германската обществена медия АРД извежда в подзаглавие "Западно ориентирана България?" и между другото пише: "Правителственият ръководител Кирил Петков е смятан за прагматичен политик, който винаги търси решение. Петков вече оповести, че възнамерява да задълбочи интеграцията на България в ЕС и в НАТО и да ускори разговорите за решаване на конфликта със съседна Северна Македония".

"Дипломата от елитен университет не е гаранция за успех."

По същата тема балканският специалист на "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" (ФАЦ) Михаел Мартенс отбелязва: "Европолитическият курс на София едва ли ще се промени. България и занапред ще блокира старта на преговорите за еврочленство на Северна Македония. Новата външна министърка Теодора Генчовска, абсолвентка на Военната академия в София, се смята за близка до президента Радев. А в "историческия спор" със Северна Македония, в чиито рамки София поставя под съмнение идентичността на македонците, президентът защитава националистическа позиция. Такава е позицията и на по-голямата част от софийската политическа класа".

Във връзка с новото правителство в България авторитетното издание "Политико" пък припомня: "София се тресе от криза на правовата държава още от лятото на 2020, когато хиляди излязоха на протести срещу корупцията и с искане за оставката на тогавашния премиер Бойко Борисов".

За исканията за оставки от миналото лято пише и германският "Зюддойче Цайтунг", който също излиза със статия за новия български кабинет: "Кирил Петков лично и публично посочи един от най-спешните кадрови проблеми: той иска да се стигне до оттеглянето на главния прокурор Иван Гешев. Последният се смята за централна фигура в слабата и корумпирана българска правова държава. През миналата година например той организира обиск на критичния към правителството президент, в резултат от което протестиращите по улиците на София поискаха оставката на Гешев."

В своя обширен анализ във ФАЦ, озаглавен "Харвардският експеримент", Михаел Мартенс поставя акцент върху сериозния образователен и професионален багаж, с който встъпва в длъжност новият екип и в тази връзка посвещава по няколко интересни изречения на всяка от четирите партии в коалицията:

"Биографиите им правят впечатление, но все още не е сигурно дали Петков и неговите хора ще спазят главното си обещание да освободят българската политическа система и най-вече правосъдието от изконното зло на корупцията. Защото от само себе си се разбира, че лаврите на дипломата от елитен университет не са гаранция за успех в политиката", пише Мартенс и отбелязва, че трудностите идват именно от сложната четирипартийна конструкция, в която две от партиите се смятат за несигурни партньори:

"Едната е добре познатата БСП. Да, 30 години след разпадането на Варшавския договор на нея вече не може да ѝ се пришива етикетът "посткомунистическа" - сегашната партийна лидерка Корнелия Нинова е била на 21 години, когато Източният блок се разпадна. Въпреки това обаче съществуват сериозни съмнения в саморекламата на партийното ръководство, според което БСП се била превърнала в реформаторска сила. Срещу това твърдение говорят честите националистически изяви на Нинова, както и близостта на части от партията с Путинова Русия."

"На ДБ може да се разчита."

По-нататък Мартенс пише: "Не е ясно също така как ще се държи във властта партията ИТН на шоумена Слави Трифонов. Тази нова политическа сила в последно време правеше впечатление най-вече със своя радикален популизъм. След като партията му спечели изборите през юли, Трифонов разигра катастрофален спектакъл от неопитност и самонадценяване, след което се провали при опита да състави правителство".

Авторът цитира наблюдатели в София, според които партията на Трифонов междувременно е станала по-прагматична: "За бъдещия успех на новата коалиция е много важно тези наблюдатели да се окажат прави. Колкото до четвъртия и най-малък коалиционен партньор, "Демократична България", на него може да се разчита. В новия кабинет ДБ поема правосъдието и опазването на околната среда, а кадрите и програмата на партията ни карат да очакваме, че обещанията за реформи са сериозни".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. eks
    #14
    Отговор на коментар #7

    Производни партии на БСП са гербаджиите, купейкаджиите преди всичко! БСП залязва постепенно и се превръща в малка партийка без голямо значение поради естествени човешки причини-възраст и идеология от началото на двадесети век, просто работническата класа е в друг етап с малки изключения. Президента е тотално зависим от Европа и САЩ така, че проруското в него не е от значение, важното е отношението му към Македония което е достойно за уважение поне засега. Г-н Камов, това просташко "хахо" беше израз на временно изхвърляне предполагам?

  2. анита хегерланд
    #13

    ПРОСТО КИРО получи пътна карта за участие в нов киновариант на "Танцуващият с вълците"?! Това не ви ли напомня участието на ДС в управлението??? ТАНЦУВАЙ, ТАНЦУВАЙ, ТАНЦУВАЙ, дори да не участваш в шоуто, което все пак трябва да продължи???

  3. ImBlack
    #12

    Относно македонския идентитет, пълни глупости са, че се "отнасяме със съмнение", ако искат и марсианци да се наричат, това си е тяхна работа, но за България е неприемливо този идентитет да се налага с институционални репресии на гражданите на РСМ, които са съхранили българското си самосъзнания, фалшификация на исторически факти и антибългарска пропаганда!

  4. Таралеж
    #11

    Имате се за сериозна медия, не публикувайте пасквилите на сърбомана Мартенс, този е по-скоро познавач на Белградски гущери отколкото на Балканите като цяло. Вижте му скорошните словоблудства за ветото срещу РСМ за справка. Който разбрал - разбрал.

  5. pepe
    #10
    Отговор на коментар #4

    Това, което новото правителство прави, не са "експерименти". Това, което то се опитва да направи, я спешно и неотложно спасяване на страната от стагнация и предстояща катастрофа, които са резултат от 15 години управление на ГРОБ. Дали ще успее е отделен въпрос. Със сигурност няма да му е лесно. Но поне ще се опита, и ако опита му е честен, ако в него прояви отговорност и грижа, значи заслужава адмирации.

  6. fantom
    #9

    Така изглеждат нещата от птичи поглед. Но не от окото на орел. ДБ не е партия, а коалиция от три умиращи формации без друга цел, освен да свалят и рушат, без да предложат нищо в замяна. Но ако не лаят силно, може да останат гладни. Такъв е животът. Вече няма десант в Догановите сараи, не се споменава Божков, някои се снимат с Пеевски... Единственото на което разчитат са провокаторите и троловете във форумите. А за тях трябват пари.

  7. Явор от Германия Костовист
    #8
    Отговор на коментар #7

    В ГЕРБ бившите членове на БКП са най-много.

  8. Boris Kamov
    #7
    Отговор на коментар #6

    Какъв "свършил преход" ти е патил, бре хахо? Не виждаш ли че БСП/БКП и производните ѝ партии заедно с проруския резидент са отново на власт?! Сляп ли си? Глух ли си? То бива тъпотия ама чак пък толкова...

  9. eks
    #6
    Отговор на коментар #4

    Е ми тогава да си останем в боковото тресавище та да сме добре! Така ли да Ви разбирам? Разбиранията Ви са зависими, от какво Вие си знаете. Просто вчера прехода от 89год. свърши, няма как повече иначе страната с този отрицателен прираст и крадливост най вече по върховете и не само си отива!

  10. Boris Kamov
    #5

    Преди 20 г. дойдоха едни горди и самоуверени "юпита", които заедно с "царо" "оправиха" България, напълниха гушите и се скриха. Страх ме е че същият номер ще се повтори с "харвардците". Българинът има къса памет... :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.