Хърватия е вторият четвъртфиналист

30 коментара

В историята са вече и вторите срещи от предварителната група В на европейското първенство по футбол в Швейцария и Австрия.

Хърватия – Германия 2:1

Голмайстори: 1:0 Сърна (24-а мин.), 2:0 Олич (62), 2:1 Подолски (79). Клагенфурт, стадион „Вьортерзее”, 30 000 зрители.

Двата отбора влязоха в сблъсъка със самочувствието на победители в първите си двубои на Евро 2008. Германия се наложи над Полша с 2:0, а Хърватия изкопчи 1:0 от Австрия.

Малко изненадващо, още от началото, хърватите натиснаха и в средата на първата част поведоха в резултата. Очакванията, че трикратните европейски шампиони от Германия ще обърнат нещата, както са го правили многократно, останаха във въздуха.

Нещо повече – и през вторите 45 минути тимът на Хърватия контролираше играта и логично стигна до 2:0. Прословутият германски дух се пробуди за малко, когато Подолски върна един гол (трети за него на Евро 2008).

В последните десетина минути треньорът на Бундестима Йоаким Льов вкара в игра още двама нападатели, но вместо изравняване в самия край червен картон получи Швайнщайгер и всичко приключи.

Хърватия е вторият тим (след Португалия), който се класира за четвъртфиналите на Евро 2008.

Германия се нуждае от равенство с Австрия за да последва Хърватия.

Австрия – Полша 1:1

Голмайстори: 0:1 Герейро (30-а мин.) 1:1 Вастич (90). Виена, стадион „Ернст Хапел”, 51 000 зрители.

Страхотно първо полувреме. Темпо, дух, красиви комбинации, перфектни контраатаки. До 20-ата минута това бе дело на австрийците, които пропуснаха поне три чисти голови положения и да поставят на колене поляците. Всъщност, вратарят на Дружина Полска – Боруц, спаси всичко, дори и невероятното.

Така се стигна до логичния обрат в 30-ата минута, когато бразилецът с полски паспорт Рожер Герейро откри резултата и накара австрийците дълбоко да съжаляват за пропуснатите възможности.

Второто полувреме се оказа по-щастливо за австрийците, които изравниха в последните секунди от дузпа и запазиха теоретични шансове да продължат в четвъртфиналите.

Временно класиране: Хърватия 6 точки (3:1 голова разлика), Германия 3 (3:2), Австрия 1 (1:2), Полша 1 (1:3).

Последни срещи в групата: на 16 юни от 21.45 ч. в Клагенфурт Полша – Хърватия и във Виена Австрия – Германия.