Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хърватия едва удържа бежанския поток от Сърбия

Въпреки затегнатия граничен контрол, над 7000 души са достигнали Германия само за денонощие

6 коментара
Хърватия едва удържа бежанския поток от Сърбия

Хърватия изпраща армията на границата със Сърбия и обяви, че не може да приеме повече бежанци, след като в страната само за денонощие влязоха повече от 7300 души. Потокът се измести към Хърватия, след като Унгария затвори границата със Сърбия, и местните власти срещат затруднения в отразяването му.

Първоначално Загреб каза, че ще допусне мигрантите на своя територия и ще ги насочи към крайната им цел – Западна Европа, но само ден по-късно правителството заяви, че не може да приеме повече имигранти и ще спре свободното им движение през територията на страната.

На граничния пункт Товарник на границата със Сърбия цари пълен хаос, като продължават да прииждат все повече мигранти. На моменти се стигна и до сблъсъци между бежанците и разположените в района сили за борба с безредиците. Отделни групи имигранти успяха да пробият полицейските редици, като в мелето дори жени и деца са били събаряни на земята. Кореспондентът на ББС съобщи още, че храната и водата на имигрантите вече е на привършване.

Бежанците пристигат там директно от Прешево, в южната част на Сърбия, на километри от границата с Македония. Всички те се превозват организирано от сръбските власти с автобуси до хърватската граница веднага след като са пристигнали от Македония.

"Независимо от нашата организация, нашите възможности са ограничени. Ние трябва да се водим от хърватските интереси. Не мога да прогнозирам колко дълго време може да издържим по този начин", заяви хърватският премиер Зоран Милованович.

Хърватските власти регистрират имигрантите и ги транспортират към приемни центрове около столицата Загреб. Според местните власти страната може да се справи с няколко хиляди имигранти, но не и с десетки хиляди.

Вътрешният министър Ранко Остожич съобщи, че Хърватия може да предостави на бежанците безопасно преминаване към приемните центрове в близост до Загреб, но тези, които не търсят убежище, ще бъдат смятани за нелегални имигранти.

"Когато заявихме, че приготвяме коридорите, имахме предвид маршрута от Товарник до Загреб", каза Остожич. От думите му стана ясно, че Хърватия няма да позволи на имигрантите директно да продължат към Словения по пътя им за Западна Европа. 

В същото време Словения вече се готви за мигрантската вълна. Засилила е контрола на границата с Унгария, а на границата с Хърватия, която не е в шенгенското пространство, се прилагат засилени мерки за контрол.

След като Унгария блокира изцяло сухопътния маршрут на бежанците към ЕС, сега те се насочват с автобуси, ванове и коли към Белград или към Хърватия, за да преминат в Словения, Австрия и да достигнат до Германия. По целия маршрут граничният контрол вече е силно затегнат. Мигрантският поток обаче не спира, а европейските държави остават разделени по предложението на Европейската комисия за квотното разселване на 120 000 бежанци. Въпросът ще бъде обсъден на високо ниво следващата седмица, след като президентът на ЕС Доналд Туск свика на 23 септември (сряда) извънредна среща на върха.

Унгария строи ограда и по границата с Хърватия

В четвъртък унгарският премиер Виктор Орбан обяви, че Унгария е започнала да издига ограда и по границата с Хърватия, след като вече затвори границата Сърбия и започна подготовка за ограда и по границата с Румъния..

Въпреки критиките на правозащитни организации унгарските власти продължават да засилва граничния контрол, а в сряда използваха и сълзотворен газ и водно оръдие срещу бежанците, блокирани в района около границата със Сърбия.

Унгарският външен министър Петер Сиярто предложи да се създадат специални въоръжени сили на Европейския съюз за охрана по границата на Гърция и да се задели допълнително финансиране за подпомагане на бежанските лагери в Близкия изток. Унгария е готова да предостави полицейски служители, военни и финансови средства за такава операция.

На пресконференция в Будапеща той каза, че е в интерес на самите мигранти да изчакат края на войната в родината им в страните близо до дома им.

Потокът към Германия не спира

В четвъртък Германия върна граничния контрол и на границата с Чехия, за да спре трафикантите на хора и да се справи по-добре с увеличения поток от кандидати за убежище.

Полицията въведе засилените гранични проверки на магистрала А17, свързваща германската провинция Саксония с Чехия, уточни говорителят Кристиан Майнхолд.

Германия реши в неделя да върне граничния контрол в отговор на бежанската криза. Първо бяха възстановени проверките на границата с Австрия.

В страната обаче продължават да влизат хиляди чужденци. Общо 7266 бежанци са влезли в Германия само в сряда, повечето през австрийската граница, съобщи полицейска говорителка, цитирана от Ройтерс. Това е над два пъти повече, отколкото предишния ден – 3442-ма.

На този фон ръководителят на германската служба за миграцията и бежанците, критикувана за бавното обработване на молбите за убежище на рекорден брой кандидати, подаде оставка.

"Президентът на службата д-р Манфред Шмит поиска да бъде освободен от поста по лични причини и вътрешният министър Томас де Мезиер удовлетвори молбата му", съобщиха от вътрешното министерство.

Шмит оглавява службата от 2010 г.

В момента за обработка чакат над 250 000 молби за убежище. Премиерът на провинция Райнланд-Пфалц, Мария Луизе (Малу) Драйер, тази седмица отбеляза, че докато в Швейцария обработването на молбите се извършва за 48 часа, в Холандия - за 11 дни, в Германия това става за повече от пет месеца.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #6

    Предполагам ,че ЕС ще даде една бала пари на Турция да не пуска повече бежанци. Оня ден Камерън беше в Ливан-може би по този въпрос. "Буферна зона " , или как го казваха там.

  2. milan
    #5

    Хърватия,като най-младата членка на ЕС и Сърбия,като кандидат-членка,решиха да се натегнат на Брюксел и се занпревариха,коя е по-хуманна,като демонстрираха,че са "европейска нация,носеща повече от другите в региона,европейските ценности",като щедро пропуснаха неконтролирана вълна от кандидат-германци.Много скоро обаче видяха,че това не е съвсем лесно и виждаме,как Хърватия даде заден,като заяви,че не може овече да приема напиращите и войнствени мигранти,а Сърбия се заоплаква,че била станала жертва на неединната позиция на ЕС.

  3. Jesse Jackson
    #4

    Хиляди статии се изписаха и десетки правителства луднаха по тия "емигранти" - абе слагайте противопехотни мини по границите и махайте ограда и полиция. Бежанци са, ако останат в Турция и изчакат войната да свърши за да се завърнат в Сирия. Но фактите говорят за масово преселение - емиграция в ЕС. А тук трябва да се подходи отговорно и твърдо, нека покажем как се пази европейската граница!

  4. strobo
    #3

    Голяма беля ни направиха на нас европейците, САЩ с нефулната си "Арабска пролет 2011", много голяма и продължават да рият.....

  5. emi1ian
    #2

    Опитайте се да щурмувате границата между САЩ и Мексико примерно, да разрушите оградата и да хвърляте камъни и железа по американски гранични служители. Дали ще бъдете пръскан с водни оръдия и сълзотворен газ? Едва ли. Просто ще използват "lethal force" или иначе казано застрелят на място.

  6. Коментарът е изтрит в 09:34 на 17 септември 2015 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.