Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хърватия получи дата за еврочленство

44 коментара
Хърватия може да стане 28-ия член на Европейския съюз през 2011 г., защото подготовката ѝ върви по план, на Турция и Македония ще трябва още да поработят преди да може да разчитат на присъединяване към общността. Това пише в ежегодния доклад на Европейския съюз, публикуван в сряда и цитиран от ББС.

Що се отнася до Сърбия, то членството ѝ в ЕС ще зависи от това дали ще успее да задържи генерал Ратко Млодич и да го предаде на Международния трибунал в Хага.

В доклада се отбелязва, че финалният стадий на преговорите по влизането на Хърватия в ЕС е набелязан за 2009 г., след което, ако всички необходими условия за присъединяването бъдат спазени, да се пристъпи към ратификация на договора за членство от останалите евространи. Този процес отнема около половин година.

Все пак в доклада се отбелязани вътрешни проблеми на Хърватия, които властите в страната тепърва ще трябва да разрешават.

На първо място е посочена борбата с организираната престъпност и корупцията. Обърнато и внимание и на дискриминацията на сърбите и нападенията над журналисти, които се явяват голям проблем за хърватското общество. Цитирано е убийството на редактора на ежедневника “Национал“ Иво Пуканич и негов колега.

Сърбия може да се надява да получи през 2009 г. статут на кандидат-член на ЕС, който е необходим, за да стартират въобще преговорите по присъединяване. Поставено е обаче условие за по-нататъшни реформи и засилване на сътрудничеството с Международния трибунал, разследващ престъпленията на властта в бивша Югославия. Арестът на Радован Караджич и отбелязан като “значителна крачка напред“.

Въпросът с политическите реформи в Турция стана препятствие пред Анкара по пътя ѝ към Евросъюза. Отказът на страната да одобри отношенията си с Кипър не допринася за ускоряване на процеса по присъединяването.

Несъответствие на политическата система в Македония към критериите на Евросъюза хлопнаха вратата пред Македония. На парламентарните избори в страната през юни бяха констатирани редица нарушения и редица въоръжени инциденти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

44 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Georgi
    #47

    Прав си, turkish. Турското лицемерие и демагогия е известна на света. Затова и ЕС е запратила турция в трета глуха с преговорите. И навремето Османската империя беше "велика", но сама се срина. И освен това взаимоотношенията между народите не е само в бизнеса. В доста европейски страни ви горят, изпепеляват като хлебарки. Ако това ти харесва ... Нали така ...

  2. Bulgarin
    #46

    говорихме ти ние, говорихме ти, ама ти не, заедно с бюрманските ти с приятели - с югонахалство и титово безочие искате да "разбиете" международните институции и да се вмъкнете през дупката в стената... е не става... и никога няма да стане така! ако продължавате така - 50 години във фризера като Турция!

  3. Петър
    #45

    на хърватите. Заслужават си членството.

  4. вмро
    #44

    Хърватско-скоро в Европа,а вие бюрманите ще я видите през крив макарон...

  5. Дако
    #43

    Заслужавате го повече от нас!

  6. наивник
    #42

    Интересите на България са съседите й да бъдат приети. Защо тогава се съгласява Хърватия да бъде отделена от тях и обсъждана отделно, а не да бъде влекач за постигане на нашите си цели. Така ние си оставаме изолирани на практика от ЕС (само Гърция имаме директен контакт) и губим пазари по ради лоши транспортни връзки. Съвсем друго ще е ако имаме европейски достъп до Турция и Македония. Ще се получи на Балканите Европейски кластер със значимост съизмерима с Централно Европейския (не казвам равна)

  7. Bulgarin
    #41

    питаш защо? ами защото черната дупка бивша Югославия (по-точно Велика Сърбия) още дълго ще трови Балканитеhttp://www.utrinski.com.mk/?ItemID=4F2BF80A8496524AA4265E54B5759E82прочети статията и прочети коментарите и ще разбереш че бюрмата още много дълго ще прави строева подготовка и лицеви опори докато се приготви за ЕС. 10-12 години. все по отчетлива става тезата - разделение на територията й между България и Албания, за да се приключи с мъките на недоносчето на Тито! а за връзката ни с ЕС неси прав - Румъния също е член на ЕС. Въпроса е да изградим повече коридори натам.

  8. Bulgarin
    #40

    http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=8E3144292499704EA71DDCBF15567874

  9. future
    #39

    v Praha i Talin shte ni prokarat drugata godina.Za vas ostava samo otrovata da vi razjazhda, zlobni pomijari! Dzaf, dzhaf!

  10. Turkish ot Istanbul
    #38

    По скоро на ЕС й трябва Турция.По време на Грузинската война много ясно се видя,колко далече е ЕС и че без никакъв достъп до проблемните територии.Саркози беше там като риба на сухо.Страните в региона, като Грузия,Армения,Азербайджан и др. са в тесни връзки с Турция,Русия и САЩ. ЕС няма никаква роля.Турция е 685 млрд.доларна икономика,което я прави 17 по класация в света.Очаква се през 2020 да бъде в първите 10.Сега за какво ни е замиращата ЕС?С какво може да помогне ЕС на Турция-с НИЩО! Турция сама

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.