Хърватия разби с 3:1 надеждите на Ирландия

Хърватия победи Ирландия с 3:1 и поведе в класирането на група "С" на Евро 2012. Марио Манджукич беше героят за мача и стана вторият футболист след руснака Алан Дзагоев, който вкара два гола още на старта на шампионата. Третото попадение за хърватите отбеляза Никица Йелавич, а за ирландците точен бе защитникът Шон Сейнт Леджър.

И двата гола на Манджукич станаха след удари с глава и грешки на ирландците в защита. Детелините доста опасности пред Стипе Плетикоса след центрирания, но или стражът на хърватите спасяваше, или топката минаваше на сантиметри от целта.

Първият гол падна в третата минута. Попадението на Манджукич стана след корнер и лоша намеса на ирландските защитници. Макар че загуби равновесие, Манджукич се ориентира най-добре и с глава насочи топката до гредата за 1:0.

Изравнителният гол също падна след грешка в отбраната, но на Хръватия. Чорлука изпусна Шон Сейнт Леджър и той с глава заби топката във вратата на Плетикоса.

В 43-ата минута Хърватия вкара втори гол. След рикошет в крака на противников защитник Никица Йелавич се озова в удобна позиция и не сбърка.

В началото на второто полувреме отново дойде времето на Манджукич, който пак се разписа с глава, изпреварвайки защитниците на Ирландия. Изстреляната от него  топка се отби в гредата, после се удари в главата на плонжиралия Шей Гивън и спря в мрежата.

Така Хърватия излезе начело в групата, където за фаворити са считани Испания и Италия.