Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хъс има, пари няма, или как Русия се върна в руслото на избирателната модернизация

8 коментара
Хъс има, пари няма, или как Русия се върна в руслото на избирателната модернизация

През голяма част от годините на путиновото управление Русия се мъчеше да опровергае увереността на колективния Запад, че тя е регионална държава и, като цяло, залязваща. Опровержението като че ли бе прието. Но тази история не може да няма продължение.

Причината е в това какъв път бе избран от Русия. Състоятелността му можеше да се докаже, например, залагайки основите на устойчив ръст и дългосрочно развитие. Но отчасти заради скока на цените на нефта, а отчасти и заради естествена склонност бе решено да се действа чрез превъоръжаване и частично привеждане на икономиката на мобилизационна основа.

Отговаряйки на Запада, реагирайки на заплахите от разполагане на противоракети в Европа и на "цветните революции", възприети като квазивоенни действия срещу Москва, Русия влезе в стария коловоз на селективната модернизация: разминаване между съвременните (свързани с модернизацията) задачи пред правителството, и безнадеждно остарялата икономика, на основата на която е необходимо мигновено, ако може още вчера, да бъде създадена съвременна армия.

Русия, както и в минали времена, постигна по този избирателен път някои успехи - избирателни, разбира се. Държавните поръчки в сферата на отбраната, рязко увеличени през 2011 г., дадоха значителни резултати и военният министър Сергей Шойгу още миналата година докладва, че равнището на снабденост на армията със съвременни въоръжения е достигнало 30 процента. След ученията "Восток-2014", в които участваха около 100 000 военнослужещи и бяха прехвърлени хиляди тонове товари на хиляди километри, тогавашния главнокомандващ силите на НАТО в Европа Филип Брийдлав (същият, който въведе в обращение термина "хибридна война"), писа: "Тази степен на адаптивност и скорост е нещо ново, към което ще трябва и ние да се адаптираме". Цялата статия на Брийдлав от "Уолстрийт джърнъл", откъдето е взет този цитат, би трябвало да бъде много ласкателна за руските военни.

Операцията в Сирия показа на целия свят, че Русия е способна в продължение на дълго време да поддържа кампания с високо ниво на напрежение, протичаща на голямо разстояние от източниците за снабдяване. Западните аналитици обявиха, че главните свойства на новопридобитата руска военна мощ са маневреност и непредсказуемост, които отлично компенсират ограниченията във възможностите. Действията на Русия започнаха да се тълкуват като стремеж повишаването на мобилизационната готовност и подчиняването на икономиката на мобилизационните задачи да се превърне в главна политическа стратегия на Русия (виж доклада на Chatham House "Russian State Mobilization").

Според експерти Русия ще реши проблемите си, ако излезе от изолацията и се реформира

Руският всекидневник "Комерсант" публикува в петък изводите, направени от Центъра за стратегически разработки (ЦСР) въз основа на резултатите от допитване до 77 авторитетни руски експерти по време на конференцията "Изводи-2017".

Техните главни заключения са, че опасността от тероризъм, девалвацията на рублата и други подобни проблеми ще бъдат решени, ако Русия преодолее изолацията си от международните пазари и технологическото си изоставане, а също и ако се справи с корупцията и реформира държавното управление. На основата на препоръките на експертите ЦСР ще разработи дългосрочна програма за развитие на страната, възложена на центъра лично от президента Владимир Путин.

Още

Това вероятно е желан ефект и сега е признат, но той има и обратна страна: ако Русия се е мобилизирала и е станала напълно непредсказуема, то от нея ще трябва да се защитават. Други, различни от първоначално планираните, но все пак противоракетни, системи се строят в Румъния и Полша. Недалече от Калининградска област се провеждат показни учения. Водят се сериозни разговори за приемане в НАТО на страни, които не влязоха в него даже по времето на СССР - Финландия и Швеция.

Разбира се, руското ръководство не може да не обръща внимание на това, и ето защо нова спирала на противостоянието е неизбежна.

Така, както Русия приписва на колективно въображаемия Запад волята да се приближава бавно към Русия, така сега и западните страни приписват на Русия пълната свобода да действа агресивно. Иронията е там, че веднага щом Западът повярва в сериозността и войнствеността на Русия, на нея започнаха да ѝ свършват парите.

Разходите за отбрана през тази година ще съставят 3,8 на сто от брутния вътрешен продукт, което е на равнището от м.г., но в номинална стойност ръстът през 2015 г. е по-нисък от инфлацията (2,4 процента, въпреки че останалите разходи са нараснали с 5 процента). Изпълнението на бюджета в частта на отбранителните разходи през януари-април е с 30% по-малко, отколкото през м.г.

Русия може да увеличава военните разходи само за сметка на други жизнено важни бюджетни сфери, а именно сега европейските страни, които дълго време се колебаеха, започват да повишават военните си разходи - за първи път от 10 години. Даже Германия обяви увеличение - за първи път от 1990 г. - на числеността на бундесвера (своята армия), като го обясни с търканията с Русия по повод на украинските събития. Ето какъв диалог водят Русия и светът.

Руското ръководство играе тази игра с голям хъс, а на перспективата за нормално развитие, включващо всички онези мъчителни процеси на борба с корупцията, гледа с откровено презрение. Постепенното мирно развитие е път, по който, според мълчаливото признание на Кремъл, Русия е неконкурентоспособна. По всички показатели на мирното развитие, особено по качество на държавното управление, Русия силно изостава от сравнимите с нея страни.

Е, добре, отговаря руското ръководство: ние ще ви нарисуваме такъв свят, в който нашите "Искандери" (модернизирани руски оперативно-тактически ракети - бел.ред.) ще се надсмеят над вашата конкурентоспособност. Част от обществото ни също е убедена, че целият този "западен" свят е чужд на Русия, че в условията на конфликт Русия най-после ще се чувства като риба във вода.

Това е обяснимо. Когато сегашното устройство на света всеки ден бива обявявано за враждебно, когато светът се представя като завладян от страни с неприемливи ценности и агресивни намерения, в обществото неумолимо зрее инстинкт за неприемане на този свят и за лошо самочувствие в мирни условия.

При това обаче няма и пари. Така че има известен шанс още веднъж да се замислим за бъдещето. Нека всеки да определи сам за себе си между какво и какво е този избор. Може би е просто между войната и мира. Може и да е по-сложно - между това да се продължава избирателната модернизация, т.е. все повече да се подчиняват икономиката и обществото на нуждите на сигурността, армията и военната промишленост, или това да се върнем към задачата за създаване на дългосрочни източници на растеж. Тази дилема, естествено, е до голяма степен идеализирана. Селективната модернизация е магистрален път към премълчаване.

Обществото в Русия практически не разполага с нормални канали за изразяване на своето мнение - избори, независими обществени организации, свободни медии. Но аз, кой знае защо, вярвам, че ако голямо количество хора изведнъж не харесат перспективата да предадат всичко, което имат, в ръцете на хазартните играчи на война, то хората ще намерят начин това да се разбере.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. filt
    #8

    Русия е икономическо джудже и не е в състояние да води надпревара във въоръжаването. Тя е изправена пред икономическа катастрофа и нискоинтелигентното руско население скоро ще почувства цялата тежест на некадърното управление. Най-големите врагове на Русия са в Кремъл. Тази клика носи цялата отговорност за налудничавата външна политика, която ще доведе до недоверие, изолация и дълготрайна мизерия на народа. Но явно руснаците заслужават точно това.

  2. Филка Русофилка
    #7
  3. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #6
  4. Калико Джо
    #5
  5. Емил Станоев
    #4

    Дрън-дрън !! Пълни глупости , особенно това ::: Е, добре, отговаря руското ръководство: ние ще ви нарисуваме такъв свят, в който нашите "Искандери" (модернизирани руски оперативно-тактически ракети - бел.ред.) ще се надсмеят над вашата конкурентоспособност. :::-----------------------ама то трябва да си доста умопомрачен за да пишеш такива дивотии. САЩ имат военен бюджет колкото цял ЕС и от горе а дупката в общия им бюджет е колкото за цял континет че и от горе.

  6. Bлaдo
    #3

    ... беззъба работа... - придворният крепостен "коментатор" Трудолюбов сърцато е написал онези максимално критични към кРемъл думи, след които все пак да остане ... жив ;-) - все неща, които отдавна са очевАдни за ... нормалната цивилизация.

  7. анита хегерланд
    #2

    Икономическата несигурност е най-големият препъникамък за развитието на руската икономика. Русия, САЩ и Китай са най-големите страни в света и е съвсем резонно, те да поддържат големи армии. Когато се прави анализ за въоръжаването, то трябва да се описва пропорционално на населението, територията, износа на оръжие, участие в чуждестранни военни операции, технологична обезпеченост на армията, използване на високи технологии и научни открития и т.н.

  8. blue velvet
    #1

    Авторът обяснява надълго и нашироко. А никак не е нужно. Стига само да погледнем СССР и да си спомним участта й и да разберем какво очаква Русия...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.