Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хибридки и други подводни камъни пред помощта на България за Украйна

18 коментара
МиГ 29, сн. ВВС

Новият военен министър Тодор Тагарев пое поста с очакваната заявка, че “България трябва да окаже помощ на Украйна, за да може да продължи контраофанзивата си и да освободи окупираните си територии“.

В тази посока вече има решение на Народното събрание, което бе изпълнено от служебния кабинет на Гълъб Донев. Той обаче отказа да подготви следващите траншове от директната военна помощ към Киев и това остава в ръцете на новото правителство.

За разлика от кабинета на Кирил Петков правителството “Денков-Габриел“ има пълна подкрепа на партиите зад него да продължи помощта за Украйна.

Тагарев е едно от най-изявените публични лица, които защитаваха системно необходимостта България да е адекватен съюзник в НАТО и да се включи в усилията на партньорите си срещу руската военна агресия, така че е нормално от него да се очакват бързи действия.

Екипът на Тагарев обаче ще е изправен пред сериозни предизвикателства, които ще трябва да реши, за да не допусне процесът да затъне. Правителството ще трябва да активизира процеса на обсъждане в рамките на НАТО, включително и за осигуряването на заместващи способности, да подготви адекватна комуникационна стратегия, която да противодейства на хибридните атаки, и да задейства скоростно модернизацията.

Хибридните атаки

Президентът Румен Радев, БСП и “Възраждане“ ще използват всяка една ситуация за задълбочаване на разделението в българското общество по линия на евроатлантическия избор и вече се опитват да превземат дебата по темата.

Намеса на ЦРУ, изпращане на български войници в Украйна, обезкървяване на армията, са само част от наратива им. Противодействието на това поведение минава през ясен и бърз процес на взимане на решения, публичност (до колкото секторът позволява) и силна политическа подкрепа за решенията на кабинета.  

България се доказа като най-лесната мишена на хибридни атаки в НАТО и правителството ще трябва да предприеме сериозни усилия в тази насока, които минават и през активизиране на работата на службите.

Комуникация в НАТО и заместващи способности

Директната военна помощ за Украйна ще изисква активна комуникация в рамките на НАТО.

Досега България отказва да помогне на Киев с ПВО-системи, щурмови самолети и изтребители и ако това се промени, ще трябва да бъдат осигурени заместващи способности.

Освен изтребители и ПВО, България има много други възможности да окаже помощ, най-вече със старото съветско въоръжение и мунициите за него, които са на разположение в складовете на българската армия и дори вече подлежат на утилизация.

Танкове и муниции

Украйна, например, се нуждае от танкове и от 122-милиметрови и 152-милиметрови артилерийски снаряди, с каквито българската армия разполага.

Още повече, че България вече се подготвя да премине към стандарта на НАТ0 – 155 мм. В това число се отварят и възможности за помощ от страна на ЕС и НАТО, които досега страната ни пропуска.

България има възможности да окаже много важна помощ и да реагира и със стрелкови боеприпаси за "Калашников" и други, средства за близък бой, РПГ, евентуално противозенитни реактивни комплекси.

Украинската армия познава тези системи, а и те са относително лесни за употреба.

Мунициите и оборудването може да се вземат от армията, след което да се попълват липсите с българско производство.

МиГ-овете като хибридно оръжие

През последните години общественото внимание е съсредоточено към бойната авиация, която все още разчита само на старите съветски изтребители МиГ-29 за охраната на въздушното ни пространство.

МиГ-овете са най-удобният инструмент на президента и проруските партии, а поддръжката им е силно затруднена след руската агресия срещу Украйна и има реална опасност до няколко месеца те да бъдат приземени.

Полша и Словакия вече насочиха МиГ-ове към Украйна, като там се използват включително за резервни части.

Срещу подобно решение на България се очаква съпротива от самите редове на бойната авиация и най-вече от президента Румен Радев, който бе командир на Военновъздушните сили.

За охраната на въздушното ни пространство ще се разчита на партньорите ни в НАТО. Подобно развитие е много възможно дори и без да помогне на Украйна, защото МиГ-овете могат да бъдат приземени заради проблемите с поддръжката им.

Ситуацията изисква предварителен анализа на законодателство, защото според Закона за отбраната охраната на въздушното пространство на Република България се осъществява от Българската армия самостоятелно или съвместно с партньорите ни.

Въпрос на преговори в НАТО е и възможността България да получи под някаква форма заместващи изтребители, които да бъдат на разположени, докато не дойдат новозакупените F-16 Block 70.

Аналогична е и ситуацията и по отношение на зенитно-ракетните комплекси C-300.

Украйна поиска помощ и с щурмовиците Су 25, така че и този въпрос е на масата.

Модернизацията на армията 

Поне на думи около модернизацията на армията има консенсус и сега се изискват бързи действия.

По много от проектите се работи от година и екипът на Тагарев ще трябва бързо да анализира докъде са стигнали и как да продължат. Изисква се и много политическа работа по аргументирането им и събирането на подкрепа, тъй като по закон военните сделки над 100 млн. лева минават през парламента.

Екипът на служебния министър Димитър Стоянов внесе в НС цялостна програма за модернизацията, но депутатите вече дадоха сигнали, че ще я преразгледат.

Най-приоритетният проект е закупуването на бронирани машини, който ще струва най-малко около 2 млрд. лева.

Сега Тагарев ще трябва да реши тези проекти и да не позволи да се влезе в дългогодишната практика на съмнения за различни бизнес и политически интереси при реализирането на големите военни сделки, която може да компрометира модернизацията на армията ни, която продължава да разчита на съветско въоръжение.

Процесите на модернизацията на българската армия и ефективното участие в рамките на НАТО, включително оказването на военна помощ на Украйна, са обвързани и грешките в тях ще бъдат използвани активно за различни геостратегически, политически и икономически цели. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bira
    #18
    Отговор на коментар #15

    понеже сте си направил труда да ме репликирате (макар и доста грубоватичко), ще ви отговоря и аз: аз знам, какво е "зенитен"; знам и какво е "противовъздушен". но не знам, какво е "противозенитен", че и в комбинация с "реактивен".
    знам, че има противорадарни ракети - но те не са "комплекси", а само ракети изстрелвани от самолет.

    и понеже споменавате "Петриът" (повече известен като "Пейтриът"), ще се възползвам от любезно предоставения пример - та, това не е противозенитен, а зенитен "комплекс";

  2. rusonefil
    #17
    Отговор на коментар #8

    По-добре да се качат на тях и да летят към Масква. Или ще паднат някъде по пътя, или ще си останат там. И двата варианта са добри за България.

  3. rusonefil
    #16
    Отговор на коментар #6

    Това е дипломатически абсурд. Ако парламентът така смята да го махат от поста. Ама Подмяната и бойкикевата умнокрасота гласуваха за него и сега малко трудно ще се обявят за импийчмънт.

  4. rusonefil
    #15
    Отговор на коментар #13

    Гугъл не знаеш ли какво е? Или Петриът?

  5. 65
    #14
    Отговор на коментар #10

    Няма да го задоволи, ще трябва и поне една С300.

  6. Bira
    #13

    пропуснах да попитам: а какво значи "противозенитни реактивни комплекси"?

  7. Bira
    #12

    първо да видим, дали Тагарев ще продължи процеса на междуправителствен договор с Щатите за бронираните машини. или ще се опита да го върне към "търговски" вариант. а че МиГ-те трябва максимално бързо да заминат, е безспорно. Макар че наистина има законово изискване, което трябва да бъде спазено. И макар че тези самолети може и да не стават; твърде им е старо всичко ...

  8. БГаньо
    #11
    Отговор на коментар #1

    Ами то от и с фактите започва всичко - ама истинските, не измислените.

  9. полк. Дрангов
    #10

    А резервният двигател е за Емил Станоев!

  10. Емил Станоев
    #9

    Няма никакви пречки. Статията не е точна. Споко , Новият министър Тагаренко ще даде всичко може даже и личното оръжие на войската да прати в Украйна.За какво и е на нашата Страна оръжие ? Нали Нато ни пази ? А войниците може и с лъкове и стрели да воюват. Та така Споко, всичкото наше оръжие тръгва за Украйна.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.