Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хиляди българи и румънци са получили неправомерно британски визи

0 коментара

Хиляди българи и румънци са получили входни визи без да отговарят на необходимите условия, се посочва в официален доклад във Великобритания, предаде Би Би Си.

Това е било и в разрез със съветта на британските дипломати в посолствата в двете страни. Визите са издавани от представители на вътрешното министерство в самата Великобритания, в рамките на специална програма на Европейския съюз за хора, желаещи да се занимават с бизнес, от страни-кандидатки за членство в съюза.

Но националната служба за контрол, която следи правителствените разходи, заяви, че много от тези, които са получили визи, нямат бизнес квалификации, както и че мнозина от тях дори не владеят английски език.

Агенции в България и Румъния, които казват, че могат да гарантират издаването на визите, са получавали хиляди долари от кандидатите.

Британската заместник-министърка по имиграционните въпроси Бевърли Хюз беше принудена да подаде оставка заради скандала, а дипломат, който разкри проблема пред опозиционни британски политици, беше наказан.

Британското вътрешно министерство е пренебрегвало дипломатическите мисии в София и Букурещ в 90% от случаите, установи британската служба за контрол върху правителствените разходи.

Обещавайки промени в системата, британският вътрешен министър Дейвид Блънкет призна, че е имало явни случаи на злоупотреби.

Според опозиционната Консервативна партия обаче разкритията са само върхът на айсберга. Говорителят на партията по въпросите на вътрешната сигурност каза: "Ние сме видели само две страни. Нямаме наблюдения върху всички случаи в останалите райони".

Службата за контрол е открила, че имиграционните служители в София и Букурещ са имали "сериозни притеснения", за злоупотреби с британската визова система.

И ако те са били оставени да си свършат работата, са щели да бъдат издадени по-малко от 10% от реално издадените визите.

Но властите във Великобритания не са обръщали внимание на имиграционните служители, които били превърнати просто в "персонал, който издава визи по инструкции от вътрешното министерство".

Според Дейвид Кларк от контролната служба не е имало съгласувано разбиране между британските визови служители в двете страни и служителите от вътрешно министерство във Великобритания какви стандарти да се прилагат при оценка на молбите.

Министър Блънкет каза, че сега объркването вече е изчистено.

В отделен доклад, поръчан от правителството, държавният служител Кен Сътън казва, че е имало "явни доказателства" за злоупотреби с визовата система за източноевропейски бизнесмени.

Той обаче оневинява вътрешното министерство от обвиненията, че е било запознато с измамите и не е реагирало.

Сътън установява, че близо 23 000 българи и румънци са дошли във Великобритания с визи между април 2002 и март 2004 - но каза, че повечето от тях са работили, а не са търсили помощи.

Оттук нататък решенията за даване на визи ще бъдат вземани на място в страната, където е подадена молбата, обяви вътрешното министерство.

Скандалът с визовите измами избухна, когато британският консул в Букурещ Джеймс Камерън писа до Дейвид Дейвис от Консервативната партия.

Впоследствие се разбра, че дипломатът е наказан за тази си проява.

Дейвис каза, че както контролната служба, така и докладът на Сътън са показали, че Камерън, който беше отстранен от работа, е бил "абсолютно прав".

Той добави, че това е унизителна ситуация и че ако е трябвало да падат нечии глави, то е трябвало да бъдат на онези, които носят отговорност.

Проверката е установила, че при издаването на визи са допускани редица нарушения:

- Издаване на визи на лица, които в миналото са влизали нелегално във Великобритания или на които е отказвано убежище;

- Близо 150 от подалите молби са представили почти еднакви "бизнес планове" от един и същи агент и че е имало хора, които дори не знаели какво съдържа техният бизнес план;

- Други желаещи за визи не са притежавали необходимите умения за посочения от тях бизнес и не са имали никакви познания по английски;

- Българи и румънци, които са получавали или туристическа, или студентска виза, след това бързо вземали бизнес виза.

В София броят на молбите за визи е нараснал от 63 през 2001 - 2002 г. до 8 034 през 2003- 2004 г. - достатъчен повод, за да се бие тревога.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.