Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хиляди столичани без достъп до домовете си заради общинско бездействие

Не е ясно кога ще бъдат построени улици в имотите между ИКЕА и Симеоновския лифт

4 коментара
Хиляди столичани без достъп до домовете си заради общинско бездействие

Живеещите в столичния затворен комплекс "Витоша парк", който се намира в близост до ИКЕА, останаха без достъп до домовете си, след като единственият път до комплекса беше преграден от собственика му "Въжени линии" АД.

Преградата е поставена в понеделник вечерта, а ден по-късно вече има изградена ограда. За това алармираха живеещите в комплекса с писмо до Mediapool. Те са сигнализирали за случая Столична община, полицията и прокуратурата.

До комплекса "Витоша парк", който граничи с паркинга на лифт "Симеоново", няма общински път. Затвореният комплекс е изграден с разрешение за строеж, издадено от главния архитект на София Петър Диков през 2006 г. Въведен е в експлоатация на базата на представяне на документ за учредено право за преминаване през имота на "Въжени линии" през 2010 г., докато зоната около ски лифта влезе в регулация. Десет години обаче това не се случва и няма яснота кога ще стане.

"Едва през тази година е започнала процедура за изработване на подробен устройствен план на зоната извън регулация. Кога ще стане той факт и кога ще има общински път до "Витоша парк" не мога да се ангажирам", каза кметът на района Теодор Петков пред Mediapool. Неговата теза е, че това е гражданско-правен спор между две страни и общината няма отношение към него.

Не така обаче мислят собствениците на жилища в затворения комплекс, както и "Витоша ски". Компанията не носи отговорност за проблеми с градоустройството на София, се казва в официалната позиция на "Витоша ски", които са собственик на "Въжени линии" АД.

Столична община е предприела стъпки за изработването на подробния устройствен план за зоната от магазин ИКЕА до бъдещата станция на метрото на околовръстното шосе на София, каза главният архитект на София Здравко Здравков пред Mediapool. Сложното проектиране и дългата съгласувателна процедура между собствениците на имоти в зоната е причина неговото изработване да продължи по-дълго време. В началото на януари ще има първо обявяване на плана, каза Здравков.

Ако няма обжалване, до края на годината той може да бъде одобрен от Столичния общински съвет и да влезе в сила, след което може да се пристъпи към изграждане на улиците в зоната. В случай, че планът бъде обжалван, практиката показва, че това ще отнеме години и никой не може да се ангажира със срок, кога ще бъдат изградени общинските улици, каза арх. Здравков.

Столичният кмет Йорданка Фандъкова към момента публично не е коментирала проблема.

Строителство на жилищни сгради без достъп до общински улици

В капана на живеещите в затворения комплекс "Витоша парк" могат да се окажат още десетки хиляди столичани, които са били подмамени да си купят имоти в лъскавите затворени комплекса в имоти извън регулация. Това признаха главният архитект Здравко Здравков и районният кмет Теодор Петков.

В годините на строителния бум 2006 – 2008 г. (кмет на София по това време е настоящият премиер Бойко Борисов – бел.ред.), са издадени десетки разрешения за строителство на жилищни комплекси и други сгради над околовръстното шосе в зоната между "Резиденшънъл парк" и разклона за Симеоново. Съгласно градоустройствения план на София тази зона е планирано да влезе в регулация.

За целта е трябвало да бъде направен подробен устройствен план по реда на чл.16 от Закона за устройство на територията (ЗУТ). Това означава, че започналите да строят в имоти извън регулация предоставят на общината до 25% от терените си за прокарване на бъдещата улична регулация в квартала, обясни арх. Здравков.

По думите му изработването на плана се е забавило във времето заради решаването на множество сложни въпроси свързани с проектирането. Единият от тях е бил с далекопроводите. Друг със слизането на кабинковата линия до станцията на метрото. Трети с пресичането на околовръстното шосе и т.н.

Отделно всеки един детайл от плана се е съгласувал с най-големите собственици на имоти в зоната с оглед да няма бъдещи обжалвания на плана и той да влезе по-бързо в действие, стана ясно от обясненията на арх. Здравков. По думите му планът вече е почти готов и в началото на следващата година ще бъде обявен публично.

За да не се стига повече до такива критични ситуации, от стъпването си в длъжност  арх. Здравков каза, че е спрял издаването на разрешителни за строеж за "жилища в  полето". "Предприех всички мерки за недопускане на подобни практики, при които сградите нямат достъп до улица", каза арх. Здравков. Той посъветва хората, които купуват имоти, да проверяват дали жилищата са в регулация и има ли осигурен до тях път, канал и вода.

"Витоша парк" да се разбере с "Витоша ски"

Докато не се изградят общинските улици в зоната обаче, "Витоша парк" ще трябва да се разбере с "Витоша ски" за преминаването през имота им, за да стигнат до жилищата си, стана ясно от обясненията на главния архитект и на районния кмет.

В позицията на "Витоша ски" се казва, че са проявили толеранс от десет години, позволявайки на живущите в комплекса да преминават през парцела им. В същото време са  апелирали до Столична община и до живеещите в комплекса за трайно и законно разрешаване на проблема.

От "Витоша ски" твърдят, че дори са изградили заобиколен път като опция за излизане от ситуацията, но усилията им до момента не са срещнали разбиране от отсрещните страни.

От компанията обясняват, че са решили да оградят имота си с ограда, след като са се увеличили кражбите на коли от паркинга на кабинковата линия. Така чрез загражденията ще бъде спряно "свободното и незаконно преминаване" през частния имот.

"Надяваме се живущите в съседния комплекс да откликнат на нашия апел за конструктивен разговор и заедно да намерим алтернативно и напълно законно решение на създалия се проблем", посочват от "Витоша ски", които са собственик на "Въжени линии". Официално компанията е собственост на регистрирана на Британските вирджински острови офшорка, зад която стои Цеко Минев, според публикации в пресата.

"Витоша ски" няма право едностранно да прегради достъпа до единствената улица, смята  адвокат Милошева, която защитава интересите на "Норуей рисорс груп", собственик на 25% от затворения комплекс "Витоша парк". Според нея дружеството е трябвало да влезе в диалог със собствениците на жилища в комплекса и да потърси решение на този спор.

Адвокат Милошева сравни случая с наемател на жилище, които не си плаща наема. Въпреки че жилището е твое по закон ти трябва с покана да поканиш наемателя да си плати, а ако той откаже, е нужно да се води дело и чрез съдия изпълнител недобросъвестният наемател ще бъде принуден да освободи собствения ти апартамент. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #4

    Ами Лили, този "комплекс" е изграден незаконно. Никой не е длъжен да харчи парите на данъкоплатците, за да му построи път. Това е на кратко ситуацията. Не че тези, които са си купили апартаменти там са пряко виновни, но те могат да си търсят правата чрез съда от този, който им е продал имотите. Общината не им е длъжна. Само че те едва ли искат да си търсят правата от този, който им е продал, защото сигурно са си купили "на далавера" /или поне така си мислят/. освен това се страхуват, че ако "се засъдят" цената на имота им ще падне. А може би и не са гледали какви документи подписват, когато са купували... И това може да се обобщи така - имали пари, повече от акъла...

  2. Авакум Захов
    #3

    Разрешение за строеж за сграда в неурегулирана територия?? Това е възможно само по един начин - втория начин.

  3. kompetenten
    #2

    Е щом е затворен комплекс редно е да бъде ограден, то не може хем да е затворен, хем да не е затворен. Един ден бяхме седнали там да пием и да ядем в кръчмето до басейна и отсреща на една тераса в сградата северно от басейна имаше една страхотна мадама с големи ц*ци, готов съм да я посрещна вкъщи щом няма достъп до комплекса и не може да се прибере:-)

  4. RedDevil
    #1

    Значи чуден комплекс извън регулация...Ми спрете тази практика де. Отделно не може да се спират собственици да си ограждат частните имоти (което напоследък нещо зачести)...то не бяха псевдо градинки (никога несъществували), не бяха тротоари и рампи...Ако един комплекс е напълно законен и изряден не би следвало да се яви подобен казус.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.