Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Химерата свободен телекомуникационен пазар

8 коментара

Много скоро, новата нормативна уредба в областта на телекомуникациите ще бъде приета – сега действащият Закон за далекосъобщенията (ЗД) ще бъде заменен от Закона за електронните съобщения (ЗЕС). Дали това обаче ще има положителна роля за развитието на пазара?

Освен промяната на името, въвеждането на някои излъскани и/или неясни термини, като например “ефективна конкуренция” и промяна в структурата, новият закон предвижда и някои качествени изменения. Предвидено е премахване на лицензионните режими, засилване функциите на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), нова уредба на процедурата за определяне пазарите на електронни съобщителни услуги с цел тяхното последващо анализиране, както и регулиране ex-ante. Наред с това се засилва ролята на Комисията за защита на конкуренцията като консултативен орган (и в известен смисъл втори регулатор)( Предвижда се и взаимодействие с националните регулаторни органи на държавите членки и с Европейската комисия.

Както обикновено, така и тук, мотивите към законопроекта не разглеждат евентуалния ефект от предвидените изменения, нито дават някаква престава защо се предприемат едни или други корекции. Освен наличието на стандартното параван-обяснение “Проектът ... е изготвен в изпълнение на ангажиментите на Република България по преговорния процес за присъединяването на страната към Европейския съюз“, няма дори и загатване за икономически резултат и очаквания.

Стъпка в посока либерализацията на пазара е възможността електронните съобщения да се извършват свободно и издаването на разрешение, ако се изисква използването на ограничен ресурс (радиочестотен спектър, номера, геостационарна орбита). За съжаление обаче, изглежда, че това е единственото положително нещо.

КРС и в момента разполага с голяма власт за влияние върху пазара. Комисията може да определи всеки обществен оператор за такъв със значително въздействие върху пазара, когато той притежава пазарен дял равен или по-висок от 25%. В същото време регулаторът може да даде същото определение и за оператори с пазарен дял под 25%, т.е. теоретично всички, обосновавайки се със способността на дадения оператор да оказва влияние върху пазара, д достъпа му до финансови ресурси и опит и степента на влиянието му върху достъпа до крайните потребители.

“Обикновените” и “значителните” оператори”

Съвсем друг е въпросът доколко е обосновано делението на операторите на “обикновени” и със значително въздействие на пазара, тъй като квалификацията е свързана с редица задължения.Сред тях е контролът на цените, предоставяне на универсална телефонна услуга и други и като цяло поставя съответния оператор в неравностойно положение. В представите на регулатора, а явно и на повечето законодатели, очевидно се е загнездила представата, че пазарен дял над определено ниво е опасен и монополите са всекидневие.

При наличие на свободна конкуренция обаче, освен ако държавата не създаде монопол или покровителства монополно положение (в най-голямата част от случаите отново създадено от държавата), това не може да се случи. И ако по случайност нещо подобно се случи, то това би било резултат от пазарния процес и избора на потребителите (нека се замислят поддръжниците идеята за съществуването на монополи каква операционна система използват – Windows на Microsoft или друга и защо).

С приемането на новия закон делението на операторите на “добри” и “лоши” не само, че няма да отпадне, а свободата на Комисията в определянето им ще стане още по-голяма: пазарният дял вече няма дори да бъде директен критерий, а ще бъде заместен от неясна методика и преценка на Комисията за “ефективността” на пазара и положението на всеки един от участниците.

Изкуствена сегментация на пазара

Фундаментална грешка на сегашното (както е ясно вече и на бъдещото) законодателство е отношението на телекомуникационния пазар от гледна точка на неговата сегментация. Днес, предвид развитието на някои технологии, вече е напълно неправилно пазарът на фиксирани и мобилни гласови услуги да бъде разглеждан поотделно, тъй като те са напълно заменяеми със сравнимо качество услуги. В известен смисъл това важи и за преноса на данни предвид появата на платформи за пренос на глас в реално време като Skype например.

В следствие на изкуственото раздробяване на пазара, чисто математически, всеки оператор получава по-висок дял от даден пазарен сегмент, отколкото е реално, ако пазарът се разглежда в неговата цялост, както е логично и оправдано. Като резултат, възможностите на комисията за налагане на специфични изисквания и контрол нарастват неимоверно. С приемането на новия закон, изкуствената сегментация на пазара ще се задълбочи.

Приемането на ЗЕС, с изключение на единствената стъпка в посока либерализация – отпадане на лицензирането – ще затегне контрола, съответно ще ограничи възможностите за развитие на свободен телекомуникационен пазар.

Законодателят (и българският и европейският) отново е подвластен на остарели и фундаментално неправилни догми за икономиката и пазара и не прави и най-малките усилия да проследи здравата, но в същото време много проста икономическа логика, че пазарът е саморегулираща се система, инвестициите в инфраструктура, в т.ч. телекомуникационна, трябва да имат съответната възвръщаемост, както и че задължавайки определени оператори за отдаване на линии под наем и предоставяне на необвързан достъп, водят единствено до по-малко инвестиции в сектора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Diplomat.
    #9

    Michail Vashkevich-Bulgaria. http://www.sgob.narod.ru НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ``ГРАЖДАНСКО ОБЕДИНЕНИЕ БЪЛГАРИЯ`` /Искам да работя и живея за България/ . П О К А Н А ; www.sgob.narod.ru, Научно-технически съвет. Редовни сбирки; всяка сряда от 15.00 часа, адрес: София-1000, ул``Сафроний Врачански``№30, тел: 02/9318006, 9871522, 9883796; Отговорник за НТС-Михаил Вашкевич; [email protected], GSM: 0889-200141. Задължения; Следи за новостите в обществената сфера; -Създава автоматизирана система за управление и обработка на информацията. -Осъществява контакти с научни, културни и обществени институции. -Огласява в печата наши и чуждестранни постижения. ЗАПОВЯДАЙТЕ!

  2. kosio
    #8

    Свободният пазар по логическа необходимост е саморегулиращ се. Това, че било "доказано" невъзможен го има само в твърдите глави на защитниците на "общественото благо".Да, в Германия има (вече) DSL-и и стъкла до домовете ... доста години след лошия относително свободен щатски пазар...

  3. RAN
    #6

    Европейският общ пазар е по принцип регулиран пазар. Затова ни натрапиха "хармонизацията" и приключване на "Главите". ИПИ,"Капитал" и Mediapool явна не долюбват регулациите, сиреч ЕС и Лисабонската стратегия. Тъжненията са им към икономическите порядки в друг Съюз зад Антлантика. Това ме забавлява. Борбата на мнения, макар някои по принцип неосъществими, е винаги интересно.

  4. Teo
    #5

    Платен клакьор

  5. ......
    #4

    Moga da kaja na gospodin Velko Dimitrov, che ideiata za samoregulirasht se pazar e moralno ostariala i dokazano nevalidna. A otnosno vrazkata m/u regulatsiiata i investitsiite v telecomite, ne znam gospodina ot kade cherpi informlatsia, no v strani kato Germania i Frantsia kadeto regulatsiiata e dosta goliama, investitsiite sa ogromni, v tehnologii kato ADSL a ot skoro veche iv v optichni vlakna do doma.

  6. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SVERIGE
    #3

    САЩ ПОСЛАНИК В БЪЛГАРИЯ - ЮДЕЙСКАТА СВИН http://www.aftonbladet.se/vss/nyheter/story/0,2789,1013903,00.htmlСАЩ ПОСЛАНИК В БЪЛГАРИЯ - ЮДЕЙСКАТА СВИНЯ - Джон Байърли - ТРЯБВА ДА УЧИ СОБСТВЕНАТА СИ СТРАНА - ЕТО ИНФОРМАЦИЯ СЪС СНИМКИ ПО СНН - KLUBBAS NER En hemlös man i Florida attackeras av ett ungdomsgäng. Allt fångades av övervakningskamerorna. De dödar för nöjes skullTonåringarna roar sig – med att slå ihjäl hemlösaNEW YORK. De har ingenting att göra – så för att roa sig plågar de amerikanska tonåringarna

  7. И
    #2

    Защо пак започвате да допускате расистските изказвания на Чолаков. Има закон и може и да бъдете осъдени ако продължавате!

  8. sam
    #1

    Nito na zapad, nito na iztok, u nas pak savsem!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.