Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Химко" отново се продава заради дълг и двойно по-скъпо

1 коментар
"Химко" отново се продава заради дълг и двойно по-скъпо

Врачанският торов завод "Химко" отново се продава. Този път заради дългове на купилото го преди три години дружество към Инвестбанк и на цена двойно по-висока от постигнатата в предишния търг, съобщи вестник "Капитал" във вторник.

През юни 2016 г. след два провалени търга, довели до сваляне на цената, химическата мощност бе продадена от синдика на фалиралото предприятие за малко над 11.7 млн. лв. на създадената за целта "Метахим Импекс". В нея акционери са Иван Жиров, чийто бизнес е с вторични суровини, и дружеството "Фертекс България" на кредитния милионер Георги Пиримов, бивш шеф на фалиралата Частна земеделска и инвестиционна банка през 90-те години на миналия век. Сделката бе финансирана със заем от "Инвестбанк" за 9 млн. евро като остатъкът от парите трябваше да бъде използван за оборотни средства за развитието на предприятието. Малко след сделката Жиров каза пред Mediapool, че плановете са високотехнологични компании да заменят остарелите мощности на торовия завод. Имаше дори твърдения, че чужди компании за производство на автомобилни части имали интерес.

Единственото, което обаче се случи в завода, бе нарязване на оборудване за 4 млн. лв. за скрап. В началото на 2017 г. като акционер в "Метахим Импекс" влезе Камелия Кулева като представител на "Инвестбанк" след просрочена от собственика вноска по кредита за 300 хил. евро. В момента като Жиров държи 32% от "Метахим Импекс", "Фертекс България" – 33%, а  и Кулева – 35%, пише "Капитал".

Сега става ясно, че предприятието се продава от "Инвестбанк" заради необслужвания заем. Началната цена, за която се предлагат над 700 дка земя, сгради и машини в отделни търгове, е 23.8 млн. лв. Евентуални оферти се приемат до края на работния ден на 2 декември.

По данни от Търговския регистър през август тази година банката е пристъпила към изпълнение на залог, като претенциите ѝ са за общо 9.8 млн. евро, включително лихви. Самият заем е с падеж в края юни 2019 г. и очевидно не е бил изплатен.

Отчетите на "Метахим импекс" досега показват, че почти всичките приходи от създаването ѝ идват от продажба на скрап, като най-голяма е сумата в месеците след сделката - общо 3.2 млн. лв. за 2016 г. Други 826 хил. лв. компанията отчита за 2017 г., а през миналата година практически не е продавала скрап. Разходите ѝ за миналата година също са минимални, което предполага, че бизнесът ѝ всъщност е приключил.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tim
    #1

    Врачански торов завод - нито е завод, нито е торов, а само врачански. Правилното име е - врачански куп скрап.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.