Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хлябът по-скъп от есента

0 коментара

Около 60% от царевичните посеви в Добруджа няма да дадат реколта, а от 25% добивът ще бъде между 50 и 100 килограма на декар, според председателят на съюза на зърнопроизводителите Димитър Катранджиев.

Очакваното производство на пшеница е около 4 милиона тона и зърненият баланс на страната няма да бъде нарушен. Това каза на пресконференцията Бойко Боев, заместник-министър на земеделието.

При този добив могат да се изнесат около 700 хиляди тона пшеница. В момента износът е около 100 хиляди тона. Износът на зърнени фуражи ще бъде около 250-270 хиляди тона, предимно ечемик, с което няма да се наруши зърнено-фуражният баланс.

До момента около 30% от пшеницата е ожъната. От направените 1500 проби не са установени отклонения от стандартите. Над един процент от пшеницата е от първа група, 7,6% от втора, 34% е от втора Б група и 57% от трета.

Финансирането на есенната сеитба тази година ще бъде по-голямо от миналогодишното, обеща Мехмед Дикме, министър на земеделието и горите.

Производителите в Добруджа не искат парична субсидия, а безлихвен заем за сеитбата, който да се плати до две години със зърно към Държавния резерв, съобщи Катранджиев. Според него правителството би могло да помогне на Добруджа и със стоков кредит за препарати, отсрочка на ДДС и изграждане на напоителни системи в района.

Не е късно кредитирането на Добруджа да стане до края на септември или началото на октомври, а безлихвен заем между 15 и 20 лева на декар е достатъчен, смята Катранджиев.

Цената на хляба няма да се промени през следващите 2-3 месеца. При увеличение на цената на електроенергията и горивата средно с около 10-15%, цената на хляба може да се вдигне с 1-1,5 стотинки за килограм , според инж. Иван Иванов, председател на Браншовата камара на хлебопроизводителите в България.

Средната цена за страната на хляб "Стара Загора" в момента е 0,72 лв., а на "Добруджа" - 0,65 лв.

След срещата си с Консултативния съвет по зърното, брашното и хляба министърът на земеделието и горите Мехмед Дикме каза, че на следващото си заседание Държавен фонд "Земеделие" ще вземе решение за сумата, с която да бъде финансирана есенната сеитба. Министърът бе категоричен, че тази сума ще е по-голяма от миналогодишната.

Той заяви, че трябва да се увеличат засетите площи и производството на пшеница, защото за миналата година приходите само от износ са 45 млн. щатски долара. Министър Дикме каза,че в Добруджа реколта е много лоша, но не трябва да се търси решение на проблема по силов начин. Той заяви, че ще потърси начин с диалог да се реши какво може да се направи с пролетниците. Ако производителите от региона проявят инициатива, те могат да кандидатстват по програмата САПАРД за изграждане на поливни системи, което би могло да реши проблемът със сушата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.