Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хлябът щял да поскъпне само с няколко стотинки

Цените на олиото обаче застрашени от слабата реколта

10 коментара
Хлябът щял да поскъпне само с няколко стотинки

Съжалявам, ако сте дошли да чуете, че хлябът ще поскъпне драстично, обърна се министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов към журналистите след провелия се във вторник в агроведомството Консултативен съвет по зърното.

По думите му цената на хляба ще се вдигне само със стотинки, тъй като свитият пазар не позволява увеличения от порядъка до 2 лв. за килограм, каквито коментари вече се появиха.

В момента килограм хляб струва средно 1.35 лв. Ако се отразят рекордно високите борсови цени на пшеницата в стойността на хляба, цената му трябва да стигне 1.80 л/кг., но производителите не могат да си позволят такова повишение.

"Потреблението е достатъчно свито и такива цени биха го свили още повече, което ще се върне като бумеранг върху производителите”, каза министър Найденов. Според него заради рекордно високите борсови цени на пшеницата е нормално да има поскъпване от няколко стотинки, макар и много слабо влияние ще окаже и повишаването на цената на тока. Но да се говори за цени от 2 лв. за хляб е невъзможно, смята земеделският министър.

За цената на олиото обаче Найденов не е оптимист, тъй като се очертава лоша реколта от слънчоглед.

Българинът ще продължава да консумира най-евтиния и качествен хляб в ЕС, обясни агроминистърът.

Страната сега разполага с 4.478 млн. тона пшеница, от които 350 хил. тона за запаси от миналата година. Това е с около тон повече от очакваното, посочи Найденов.

Тези количества са напълно достатъчни както за покриването на вътрешното потребление на страната, така и за износ, каза шефът на Националната служба по зърното (НСЗ) Злати Златев.

Значителни количества пшеница вече са изнесени или се обработват за експорт по пристанищата ни.

Зърненият баланс на България е вързан, увери и Мариана Кукушева, председател на Управителния съвет на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България.

По данни на НСЗ, средните цени на пшеница с високи хлебопекарни качества от тазгодишната реколта са в рамките на 420 до 460 лева на тон. Миналата година по това време средните цени са били в границите на 280 - 330 лева на тон без ДДС, при средна цена за страната от 307 лв./т. без ДДС.

Найденов обаче изрази притеснения от предвижданията за много слаба реколта от царевица и слънчоглед. Лошо е и положението в световен мащаб, в САЩ например реколтата от царевица е с 30 на сто по-ниска от очакваната, а във Франция ще бъде свикана среща на Г-20 във връзка със ситуацията на зърнения пазар, обясни земеделският министър.

Лошата реколта на слънчоглед ще "изяде" добрите доходи от реколтата от пшеница, коментира още той.

Заради тези селскостопански проблеми, в сряда преди заседанието на Министерски съвет, при премиера Борисов ще се състои среща с българските животновъди, преработватели и представители на търговските вериги, на която ще бъде обсъдена ситуацията в сектора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Капка по капка вир става... После и партиен язовир.

  2. Анонимен
    #9

    Не ви ли се струва, че допускаме да сме примитивни и обидно смешни с хляба и цената му? Тема, която дъвкаме и предъвкваме всяка година по няколко пъти - сякаш сме някакво бедстващо индианско племе. И аз съм от силно недоволните от доходите си в тази страна, но смятам, че е без значение дали хлябът е 60, 65 или 70 стотинки. Тъй както е без значение дали бензинът и 2.50 или 2.65. Все тая! Проблемът не е в петте или десетте стотинки разлика, а в стотиците и хилядите, които не ни достигат и които са разликата между нас и нормалните страни. Стига сме се излагали с цената на зърното и на хляба! Смешно и обидно е! Дори за най-бедните и бедстващите, които са милиони в България.

  3. Анонимен
    #8

    При капитализма, който някои свенливо наричат "пазарна икономика", министърът на земеделието няма абсолютно никакво отношение към цената на хляба. Затова бръщолевенията на лицето М. Найденов (който отдавна трябваше да е в затвора заради 30-годишното ирландско месо)не следва да бъдат отразявани от медиите. В. Здравков

  4. Анонимен
    #7

    5-ти: аз пък имам чувството, че наивниците у нас няма да свършат...Какви 5-6 стотинки, преди две седмици във Варна товареха кораб на 500лв/тон - знаете ли какво означава това?А на темата акцентираше любимия ви министър, като заявяваше на всеослушание, че няма да има повишаване на цената на хляба.И въобще въпросният министър съвсем "услужливо" прави необходимите изявления, откакто е станал министър - в резултат на което определени акули в този или онзи бранш трупат баснословни печалби.

  5. Анонимен
    #6

    Този неграмотник още ли е министър? А скоро ще почне да се прави и на ловец? Скапаняк.

  6. Анонимен
    #5

    Имам чувството, че ако не се акцентираше толкова не темата през последната седмица, надали толкова хора щяха да забележат увеличението от 5-6 стотинки. Министър Найденов прави всичко възможно в такъв момент да се затегне контролът и да се избегне евентуална спекула. Защото и този сценарий никак не е рядкост на пазара.

  7. Анонимен
    #4

    Наглостта на този некадърник/Найденов/надминава всичко.Но защо ли не се учудвам-та за 3 години се наслушах от устата на тъпите гербаджии на толкова глупости и гафове които не съм чул през останалите години от моя живот.До кога ще чуваме от устите на Боко и ко ,че ние ползваме най-евтини горива,ток ,хляв и др.В Испания сина ми със заплата около 1800 евро купува 1600 лт.дизел.Нека някой да зададе въпроса на Боко колко литра гориво се купува с една заплата в Бг и тогава да се говори за цени у нас.За

  8. Анонимен
    #3

    "...Българинът ще продължава да консумира най-евтиния и качествен хляб в ЕС, обясни агроминистърът..." - луд умора няма. Няма ли кой да му обясни какво е покупателна способност? Може ли да говориш така пред микрофоните, бе тъпан? Ами оставаше най бедната държава в ЕС да пазарува най скъпия хляб. И продължават да ни пробутват лакардии от селски вечеринки.И..Медияпул - бъдете малко по-прецизни с числата:"Страната сега разполага с 4.478 млн. тона пшеница, от които 350 хил. тона за запаси от миналата година. Това е с ОКОЛО ТОН повече от очакваното, посочи Найденов???Само толкова ли?Аз си мислех да не са около 150-200килограма...То не стигат министерските простотии, че и вие отгоре...

  9. Анонимен
    #2

    Ура! Благодарение на Миро хлябът ще поскъпне само с 0,99 стотинки. То и горивата поскъпват само с няколко стотинки на ден. За тока и водата няма смисъл въобще да говорим. Инфлацията е под 10% и най-важното заплатите са от високи по-високи, така, че ББ да не се притеснява, а да си играе футбол всяка вечер на басейна в Дианабат, току виж Любо го повика в националния и станем европейски шампиони.

  10. Анонимен
    #1

    Два лева в никакъв случай,само 1,99.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.