Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хлябът става 1,20 лв.

107 коментара
Хлябът става 1,20 лв.

Заради недостатъчните количества хлебна пшеница, чиято цена се повишава на стоковите борси, цената за килограм хляб вече се увеличава и от началото на следващата година ще стигне 1,20 лв. Това прогнозираха в понеделник браншови организации на хлебопроизводителите.

Тревожните за народа съобщения за поскъпването на “насъщния”, в съчетание с прогнозирането поскъпване на други стоки и услуги, наказаха премиера Станишев да предупреди по време на предизборни обиколки в последните седмици, че държавата няма да позволи спекулации с цените заради членството в ЕС.

Според председателя на Асоциацията на хлебопроизводителите и сладкарите Георги Попов, обаче, не става дума за спекулации.

Реално пазарната цена на килограм хляб в момента е лев, каза за Mediapool Попов. В магазина разфасовката е по-евтина заради различните грамажи и дъмпинговите цени на големите хлебозаводи, както и защото 40-50 на сто от хлебопекарните работят в сивия сектор, допълни той. След влизането в Европейския съюз и въвеждането на задължителните санитарни изисквания и нормите за безопасност на храните и качеството, делят на сивата икономика в бранша ще спадне до 10-20 на сто и това също ще доведе до повишаване на цената на хляба до 1,20 лв./кг.

Това е трайната тенденция, като се имат предвид и цените на хлебната пшеница на вътрешния и на международните пазари, каза Попов. На Софийската стокова борса цената на житото с хлебопекарни качества е ударила 270 лв./тон без ДДС, а цената на брашното надхвърля 500 лв./тон. На външните пазари трендът на зърното също е нагоре заради по-ниските реколти в Русия и Украйна, като Киев дори е забранил износа на пшеница, допълни той.

Другият проблем е, че тазгодишната реколта от българска пшеница е била с по-ниски хлебопекарни качества. Едва 10 на сто са отговаряли на българския държавен стандарт за производство на хляб, но тези стандарти никой не ги спазва и така още 10 на сто от житото, което по принцип не става за печене, се меси на хляб с подобрители. 80 на сто от тазгодишната пшеница е с показатели за фураж.

Заради увеличаването на добавките за подобряване качеството на брашната и при печенето на хляба, също се повишават цените, каза председателят на Федерацията на хлебопроизводителите Димитър Людиев на пресконференция по повод предстоящото международно изложение за хлебопроизводство и сладкарство “Булпек”.

Според Людиев основна причина за поскъпването ще бъде цената на труда. Работниците в бранша в момента получавали от 250 до 350 лв. месечна заплата, което било нищожно възнаграждение. В страните от ЕС трудът като заплата и осигуровки съставлява около 60 процента от цената на хляба, а в България той е не повече от 15 процента, посочи Людиев.

Той също акцентира върху разликите в стойността на хляба, като посочи, че ценовата война съсипва малкия и среден бизнес. Между 35 и 49 ст. струва хляб 650-700 гр. в Монтана при цена от 50-55 ст. за килограм брашно, допълни браншовикът.

Людиев каза още, че у нас съществува проблем с опаковането на хляба, което също се отразява върху цената на хляба. Една хартиена кесия оскъпява самуна с 3 до 5-6 стотинки, обясни той. В страните от ЕС се използва специален газ, който се впръсква в опаковката на хляба и така го държи свеж за по-дълго време, но у нас това правели много малко фирми. В повечето случаи нарязаният хляб се опакова в найлони и целофани, които само поддържат целостта му, но не и неговата трайност и добро качество, посочи Людиев. Той призна, че българските производители на хляб имат какво още да постигнат по отношение на качеството на насъщния.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

107 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ЖЖЖ
    #108

    ...на Гоце и Доган!

  2. Главанаки
    #107

    все пак идва, макар и с година закъснение.

  3. Баба Яга
    #106

    Докато не изпукаме, няма да се успокоят!

  4. Rrrr
    #105

    Що за соц е това, "скача цената на хляба". Смешен култ. Днес това е просто един хранителен продукт.

  5. ЖЖЖ
    #104

    ...за 100-тен път!

  6. БСП
    #103

    на хляба? Нали първо щеше да удвоява пенсиите и заплатите???

  7. Nina
    #102

    ееее кво ревете. Важното е, че си имаме президент - "един път". И понеже темата очевидно е важна - повтарям принципа на българина (селянина, 75% от населението) - "най-обичам боба, леба и да еба". Ако стане нещо - за леба ще е. Дано боба да не поскъпва, че ще си останем с едното е..., но от друга страна - ние сме свикнали да ни...

  8. pred NDK. Ha chestito !
    #101

    Ha chestito i na ostanalite deto glasuvaha ZA " socialnia"

  9. aman
    #100

    "Едва 10 на сто са отговаряли на българския държавен стандарт за производство на хляб, но тези стандарти никой не ги спазва и така още 10 на сто от житото, което по принцип не става за печене, се меси на хляб с подобрители. " значи тия пекари хем не спазват стандартите хем и цените ще вдигат?! Тях кой ги контролира и наказва?!

  10. Nina
    #99

    там е работата (проблема), че всичо ни е соц., та за голям процент от населението да си надроби е много важно, неможе без лебец.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.