Холандия e първият финалист на Световното след 3:2 срещу Уругвай

23 коментара

Първият финалист на Световното първенство по футбол в Южна Африка е отборът на Холандия, който в драматичен мач надделя над Уругвай с 3:2.

На "Грийн Пойнт Стейдиъм" в Кейптаун двата отбора изиграха равностойно първо полувреме, завършило 1:1 с два красиви гола от далечно разстояние. Най-напред в 18-тата минута капитанът на холандците Джовани ван Бронкхорст изненада защитата и вратаря с изключително точен и силен диагонален удар от над 30 метра в горния ляв ъгъл на вратата.

Капитанът на уругвайците Диего Форлан възстанови равенството с удар от същото разстояние в 40-тата минута.

През второто полувреме холандците успяха да наложат своя стил на игра, да владеят топката по продължително време и да принудят противника си предимно да се защитава. Мачът бе решен за 3 минути. Най-напред в 70-тата Снайдер вкара от границата на наказателното поле с диагонален удар по тревата. С това попадение той се изравни начело на класирането на голмайсторите с испанеца Давид Вия с по пет гола.

В 73-тата минута след точно центриране на Кайт Ариен Робен вкара третия гол за Холандия с точен удар с глава.

Усилията на уругвайците да променят нещата изглеждаха безнадеждни, докато във втората минута на даденото двеминутно допълнително време Макси Перейра не отбеляза за 2:3. Съдията по неясни причини удължи продължението с още 2 минути, в които уругвайците бяха постоянно в атака и на 2-3 пъти голът висеше на косъм.

В края на краищата двойните световни първенци от далечните 1930 и 1950 година не успяха да постигнат  мечтата си за ново участие във финал.

Холандия пък стига до най-важния мач за трети път. В двата досегашни случая тя губеше от домакини на световни първенства – през 1974 година от Германия и през 1978 година от Аржентина.

Техният съперник ще бъде определен в сряда от 21.30 в мача Германия-Испания.