Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Холандия е топ дестинация за българските студенти след Брекзит

Повишава се интересът към висшето образование в САЩ, Канада и Ирландия

3 коментара
Снимка: Архив

Българските младежи, които искат да се обучават в университет в чужбина, се пренасочват от Великобритания към Холандия и Белгия.

Наблюдаваме ръст от 35% на българските студенти, които са започнали своето обучение в университети в Холандия от академичната 2021/2022 г. Напливът за догодина пък се очертава да е огромен - с около 80% е нараснал броят на кандидатурите, съобщи в сряда в пресклуба на БТА Николай Христанов от фирмата за образование в чужбина "Интеграл", организатор на Международното изложение "Световно образование".

В листата на топ 3 най-търсени дестинации за висше образование в чужбина са Холандия (на първо място), Германия (на второ) и Великобритания (на трето място), като само една четвърт от кандидатите фиксират избора си върху една държава.

По думите на Христанов най-търсените специалности в Холандия от българите са: "Международен бизнес", "Икономика", "Компютърни науки", "Политика", "Психология", "Изкуство" и "Дизайн". Има също интерес към някои по-нетрадиционни специалности като "Физиотерапия", "Музикално продуценство", "Обработка и технология на храните".

Другата изгряваща дестинация по данни на "Интеграл" е Белгия. Интересът към обучение в тази държава е близо пет пъти по-висок спрямо предходната година, макар и от ниска база. Белгия привлича интереса с достъпните си такси (962 евро за бакалавър и за повечето магистърски програми), възможността да се избира академичен или практически профил, както и предлаганите програми на английски език като "Медии и комуникации", "Компютърни науки", "Бизнес и икономика", "Туризъм". В Белгия сегашната академична година в университетите е започнала присъствено, защото в страната ваксинираното население е 90%.

В Германия и Австрия академичната година започва от октомври и всеки университет има автономия, за да реши по какъв начин ще започне учебната година. Сред търсените специалности от българските кандидат-студенти в университетите в Германия са: "Икономика и бизнес", "Информатика", "Електроника и електроинженерство" и "Медицина". Българските кандидат-студенти проявяват интерес предимно към университетите във Виена и Грац, като сред преобладаващите търсени специалности са: "Бизнес и икономика", "Управление на туризма" и "Хотелиерство", съобщи Николай Христанов.

Той отбеляза, че след Брекзит има силен интерес на български кандидати към университети в САЩ и Канада, тъй "като цената на следването в САЩ се изравнява с тази във Великобритания, а понякога е и по-ниска". Има и българи, които се интересуват от обучение в Харвард, като сега там учат 25 българи. Трима от тях са в "Бизнес" факултета. Христанов обясни и какво търсят от Харвард в "идеалния" кандидат-студент - отличен академичен профил, активност и участие в различни допълнителни училищни дейности, както и кандидат-студентът да е мотивиран.

Има промени във висшето образование в Дания, което е безплатно, като през лятото страната реши да "затвори" голяма част от специалностите на английски език в университетите с приложна насоченост, съобщи образователният консултант. Той уточни, че това са университетски колежи и бизнес академии. Програмите, които остават с отворен прием, са в академичните или изследователските университети, като те са ограничени на брой.

Ирландия е сред новите "фаворити" на българските кандидат-студенти, защото в нея се предлагат много специалности на английски език, а годишната такса за обучение е 3000 евро. Има и възможност за финансиране на тази такса, обясни Христанов.

Той съобщи, че заради Брекзит във Великобритания има спад на българските кандидат-студенти, но въпреки това има кандидати от България, подали документи за обучение за следващата година в Оксфорд и Кеймбридж.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Xakepa_No2
    #3

    Тъкмо щях да кажа същото - тук е Нидерландия. Холандия е малкия и богатия протестантски Рандщат - цялата останала страна е НЛ.

  2. рептилиан
    #2

    Интересно, че няма кандидати за MIT. Всъщност това е най-високостоящият университет в света. Но там се учи главно компютърни науки, математика, физика,... А наш Ганьо се цели към министерски пост, а не към високи науки. Които впрочем носят рязко по-високи доходи и най-главното - самочувствие и удовлетвореност от професията.

  3. Колев2014
    #1

    „Холандия“ се нарича Нидерландия. Това е официалното ѝ име...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.