Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Холандия се отказва от ксенофобите и се връща към центъра

0 коментара

Преброяването на 98 на сто от гласовете късно снощи сочи преднина за холандските християндемократи. Ако резултатите се потвърдят при окончателното преброяване, сегашният премиер Ян Петер Балкененде, 46 годишен, ще спечели пред съперника си - 56 годишният кмет на Амстердам Йоб Кохен от Партията на труда.

Следователно християндемократите и социалдемократите отново ще владеят холандския парламент, както беше в продължение на 50 години. Наследниците на ултранационалиста Фортаун претърпяха пълно поражение. Движението, създадено от една харизматична личност като Пим Фортаун, представител на популистката десница, загуби повече от един милион гласове в сравнение с изключителния си успех на миналите избори през май м.г., които се проведоха само 10 дни след убийството на лидера на движението Листа Пим Фортаун. Три месеца в управлението в коалиция с християндемократите и либералите бяха достатъчни, за да се видят границите на една политическа формация, създадена от непрофесионалисти. Партията Листа Пим Фортаун /ЛПФ/ получава около 6 процента, а това ѝ определя твърде маргинална роля на политическата сцена.

Премиерът от отиващото си правителство Ян Петер Балкененде може да си отдъхне от отминалата опасност. Този път не може да се каже, че той успя да постигне същия триумф, както миналата година, когато спечели около един милион гласове повече от изборите през 1998 г. Всъщност, при сегашните избори неговата партия печели няколко хиляди гласа повече в сравнение с изборите през 2002 г. и увеличава местата си в парламента от 43 на 44. Последните сондажи сочеха преднина за Партията на труда, но засега, макар и с малко, Балкененеде си запазва първенството. Лидерът на Партията на труда, "холандският Кенеди", Вутер Бос, който е на лидерския пост едва от три месеца, ще трябва да се задоволи с почетното място, но за него и това не е малко постижение. Партията на труда за сега печели 26 процента от гласовете, което означава 42 места в парламента срещу сегашните 23. Левицата в лицето на Социалистическата партия на Ян Марийнисен запазва сегашните си 9 места, докато Зелените, ръководени от младия Фемке Халзелма губят две места /от сегашните 10 на 8/.

Със слизането на Партията Листа Пим Фортаун от политическата сцена, Холандия се връща към спокойствието и равновесието на миналото. В същото време точно в този момент страната се оказва твърде трудна за управляване. Логиката на цифрите и тази на политиката показват, че ще бъде изключително сложно образуването на коалиция. Либералите от Народната партия за свобода и демокрация /НПСД/, които бяха партньори на християндемократите в последното правителство, получиха 4 депутатски места повече /от 24 на 28/, но тяхната подкрепа няма да бъде достатъчна за постигането на абсолютното мнозинство от 76 депутати. Остават наследниците на Фортаун с техните 6 места, но преди няколко дни Балкененде отхвърли дори далечната перспектива за нов съюз с крайнодесните. Балансът на везната може да се получи с помощта на малката либерална партия Демократи-66. През 1998 г. коалицията с тази партия беше решаваща за формирането на правителството на социалдемократа Вим Кок.

На пръв поглед най-вероятното разрешение ще бъде образуването на широка коалиция от лявоцентристки партии: християндемократи и социалдемократи от Партията на труда. Проблемът обаче е, че двете партии имат твърде различни позиции по ключови въпроси от вътрешната политика - от общественото осигуряване до политиката на труда. Коментаторите са единодушни в очакванията си за продължителни консултации между партиите. Това съвсем не се случва за първи път в Холандия. Миналата година минаха повече от 2 месеца от изборите до полагането на клетва от новото правителство. Сега може би ще се наложи да чакаме до пролетта.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.