Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Холандия: В България и Румъния още няма върховенство на закона

0 коментара

Холандия определя като "малки" стъпките, предприети от България и Румъния срещу престъпността и корупцията. Тази оценка се съдържа в писмено изявление на холандския министър по европейските въпроси Бен Кнапен за БНР по повод констатациите в доклада на Европейската комисия. Холандия вече обяви, че ще вземе решението си за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство на базата на публикуваните в сряда мониторингови доклади.

Както Европейската комисия, така и Холандия признава големите усилия, положени от България и Румъния в борбата срещу престъпността и корупцията, заявява холандският министър по европейските въпроси. Той обаче продължава: Изглежда, че са били предприети малки стъпки – със затруднения, и че има нужда от по-конкретни резултати.  

Все още нито в България, нито в Румъния е постигнато върховенство на закона.

Холандия заедно с Германия и Франция блокират присъединяването на двете държави към Шенгенското пространство, въпреки че вече изпълниха техническите критерии за членство. Те открито обвързаха присъединяването на двете страни с резултатите по мониторинговия механизъм.

Външният министър Николай Младенов припомни, че няма връзка между доклада и приемането на България в Шенген, но всички държави взимат предвид отправените в него препоръки. В същото време той очаква положително развитие за членството на България.

Все още няма официална реакция от страна на Берлин и Париж. Според неофициална информация има готовност за компромис, предвиждащ т.нар. присъединяване на България и Румъния към Шенген – първо с въздушните им граници до края на тази година, а след това и с другите. Не е ясно обаче как ще повлияят на плана критиките в доклада на ЕК.

"Има нужда от по-конкретни резултати"

Бен Кнапен уточнява, че изложената в сряда позиция е първоначална и че в края на август холандското правителство ще изложи детайлната си оценка пред парламента.

Правителството ще започне внимателно да проучва докладите, ще разгледа критично постигнатия напредък и ще прецени дали той е необратим – както изисква коалиционното ни споразумение, подчертава министърът.

Споразумението, което направи възможно сформирането на правителство на малцинството с подкрепата на крайния националист Херт Вилдерс, директно обвързва влизането на България и Румъния в Шенген с резултатите от мониторинга.

За властите в Хага те трябва да са убедителни и необратими според поне два годишни доклада на ЕК, за да може България и Румъния да бъдат приети в Шенген.

Сегашните доклади ще бъдат обсъдени от Съвета по общи въпроси на 12 септември, добавя още холандският министър по европейските въпроси.

ЕК пак обяви, че докладът няма връзка с "Шенген"

Говорителят на комисаря по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом - Микеле Черконе, заяви, цитиран от БТА, че няма политическа връзка между докладите и процеса на присъединяване на двете страни към Шенген.

"Важно е да има ясна перспектива за присъединяването на България и Румъния, доколкото имаме отношение към процедурата, искаме ясна перспектива", заяви говорителят.

Европейските институции вече се обявиха срещу обвързването на членството в Шенген с мониторинговия доклад, но решението за присъединяването се взима с пълен консенсус от всички страни.

Председателят на комисията по европейски въпроси към Народното събрание Моника Панайотова заяви от своя страна, че "важното е, че в доклада на ЕК изобщо не се прави референция към приемането на България в Шенген".

Не се говорело и за несигурност на външните граници.

България си е свършила работата, покрила е техническите критерии, следва политическото решени, каза Панайотова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.