
Холандският министър по социалната политика Лодевейк Асхер призова Европейският съюз да се фокусира върху "отрицателните последици" от трудовата миграция от Румъния и България в момент, когато нови проучвания сочат, че страхът от масов наплив е пресилен, съобщи сайтът EUobserver.
"В Холандия оранжевият код се издава, когато нивото на реките стане застрашително високо. Време е за подобна тревога, а именно, че свободното движение на хора в ЕС понякога има отрицателни последици", написа завчера Асхер в статия за холандския вестник "Фолкскрант".
Трудовата миграция от Румъния и България се превърна в гореща тема във Великобритания, Холандия и Германия, преди последните трудови ограничения да отпаднат на 1 януари.
Заедно с Дейвид Гудхарт, който е британски застъпник за ограничения върху имиграцията, холандският министър посочва, че дъмпингът в заплащането, експлоатацията и "изтласкването" на местните работници са "основни странични ефекти" от свободата на движение на работници от ЕС.
Двамата призовават за по-строги правила, които да санкционират компании, експлоатиращи работници от новите държави членки.
Законодателството на Европейския съюз, позволяващо движението на самонаети работници, влезе в сила през 2006 година и бе поставено на масата от холандски политик Фриц Болкестайн, който по това време бе европейски комисар по вътрешния пазар. Той бе член и на либералната партия на премиера Марк Рюте.
Законът бе остро критикуван от профсъюзите в Европа, които предупредиха, че е възможно да бъдат подбити заплатите и социалните придобивки, ако по-бедните източноевропейци – наречени шеговито "полски водопроводчик", бъдат допуснати свободно в по-богатите западни страни.
Опасенията от масова трудова имиграция от Полша и други източни страни обаче се оказаха пресилени.
Същото се отнася и за България и Ръмъния.
Според британската лобистка организация "Migration Matters" броят на румънците и българите, които ще дойдат във Великобритания през 2014 г., вероятно ще достигне едва 20 000 души, а не 300 000, както твърдят други организации.
Британският депутат Филип Дейвис от Консервативната партия обаче призова ограниченията за българи и румънци да останат, пише регионалният британски вестник "Телеграф енд аргъс".
По думите му никой не знаел колко от 21-те милиона души, живеещи в Румъния, и 7-те милиона, живеещи в България, ще емигрират, когато ограниченията паднат на 1 януари. Дейвис заяви също, че евентуален наплив на хора ще натовари още повече обществените услуги.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент