Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Холандският посланик е изненадан, че се дебатира отпадането на мониторинга на ЕК, а не реформите

4 коментара
Томислав Дончев и н. пр. Том ван Оорсхот

Главният прокурор трябва да работи при много по-високо ниво на прозрачност и отчетност. Това заяви посланикът на Холандия у нас н. пр. Том ван Оорсхот по време на публична дискусия на тема "Реформи на ръба на ЕС", организирана от Mediapool и фондация "Инфо спейс" в рамките на проекта "Реформирай това" с подкрепата на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.

"Има толкова много дела и разследвания, а не се виждат резултатите от тях. Българските граждани трябва да настояват за повече прозрачност и отчетност за това какво се случва", посочи Оорсхот. По думите му номинациите за висшите постове в съдебната власт трябва да бъдат много по-прозрачни и да е ясно защо определени хора се предлагат за конкретните позиции. "Българските граждани не трябва да приемат покриването на нито едно разследване", смята още дипломатът.

Той е учуден, че в последните седмици у нас се води дебат за бъдещето на Механизма за сътрудничество и проверка (МСП) на ЕК спрямо България. "Това е грешният дебат. Дебатът не трябва да е за бъдещето на механизма, а за самите реформи", смята Оорсхот.

След последните мониторингови доклади Съветът на министрите на ЕС отвори вратата за отпадането на мярката спрямо Румъния заради показаните стабилни резултати в борбата с корупцията. В същото време български евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС, заедно с главния прокурор, председателя на ВАС и главния съдебен инспектор обявиха заедно в Брюксел, че наблюдението върху правосъдието на страната е дискриминационно, изчерпано и се използва само за вътрешнополитически битки. Посочиха също, че много държави членки имат проблеми с корупцията и върховенството на закона и настояха в сегашния си вид механизмът да отпадне, а подобна мярка да се въведе за всички държави от съюза. Представителите на ЕК отхвърлиха тези доводи и посочиха, че механизмът ще отпадне, когато критериите бъдат изпълнени.

"Механизмът за сътрудничество и проверка е много добър инструмент на Европейската комисия, който показва ясна и неутрална картина на състоянието на съдебната реформа", смята холандският посланик. Той напомни, че България е част от европейското семейство, в което всички трябва да се придържат към правилата.

България се е съгласила да приеме мониторинга още при присъединяването си към ЕС и това е причината за съществуването му.

Посланикът в същото време подчерта, че МСП може да се използва само като инструмент за реформа, а не като наказание. "Разбирам, че българските граждани искат европейските фондове да се използват като инструмент за натиск, за да има напредък в съдебната реформа. Тази идея обаче няма как да работи, защото законово не е възможно да се блокират еврофондове при липсата на напредък", посочи Оорсхот.

"Чуждите посолства не могат да променят съдебната система – това е вътрешна промяна, която трябва да се случи в България. Не казвам, че ЕС няма никаква отговорност за съдебната реформа, но тя трябва да се направи от българските политици", заяви той по повод очакванията сред българското общество за по-активна и директна намеса на Еврокомисията.

Посланикът обясни, че изпращането на европейски експерти, които ще пристигнат България да помагат за съдебната реформа, е препоръка в последния мониторингов доклад.

Том ван Оорсхот подчерта, че проблемите в съдебната система подкопават икономическия растеж.

_______________

Този документ е  създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Пеперлиев
    #4

    Ами вижте кой прави предложението г-н посланик.

  2. Nikola Nikolov
    #3

    Чудя се на дебелоочието на т.н. гл.прокурор - кога успява да намери време да трие плюнките, с които го заплюват и вътре в страната ни, и отвън нея???Ако имаше достойнство на нормален човек, отдавна трябваше да си е подал оставката, НО...той не е нормален човек - той е недосегаем и ненаказуем, над него е само Господ, нали така?!

  3. Свети Тервел
    #2

    Няма от какво толкова да се изненадва. Мониторинг и доклад трябва да има за всички или за никой. Когато приватизиаха под напора на западняците нямаше мониторинг нали. Сега вече е късно.

  4. mariannikolov65
    #1

    Холандският посланик може да е изненадан, но ние си знаем стоката, която е начело на държавата и правосъдната й система. Така че, няма как да сме изненадани. Нашичките не обичат да бъдат гледани под лупа и критикувани. Те искат да им се пеят хвалебствени химни. Нали сега затова са се разбеснели срещу Радан, защото се опива да критикува недосегаемите и непогрешимите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.