Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Холандският референдум за Владимир Путин

Ако холандците отхвърлят споразумението ЕС - Украйна, ще подарят лесна победа на Кремъл

18 коментара
Плакат, изобразяващ холандския популист Герт Вилдерс и руския президент Путин в страстна целувка.

Холандия е единствената от 28-те страни в ЕС, която не е ратифицирала споразумението за асоцииране на Украйна с Европейския съюз. Евроскептиците в Холандия не искат правителството да ратифицира документа и успяха да съберат достатъчно подписи, за да се постави този въпрос на референдум, който ще се проведе на 6 април. Те твърдят, че онова, което украинците наричат свой "европейски избор" всъщност им е наложен от Брюксел. Определят Украйна като страна, разделена между проевропейски и проруски региони. Всъщност извън района на сепаратисткия Донбас страната е обединена срещу руската заплаха. Евроскептиците виждат, че последните две години са икономическа катастрофа за Украйна, без да признаят, че руското ембарго и руските военни интервенции причиниха щетите , пише сп. "Икономист" в анализ по темата.

Холандското правителство и всички основни партии призовават да се гласува с "да" на референдума. Проучванията обаче показват, че общественото мнение клони към "не". Това би било трагедия. Украйна е разкъсвана между корумпирана олигархия и зараждащо се реформаторско движение; между агонизираща постсъветска икономика и обещанието за износ на селскостопанска продукция и компютърни услуги на европейския пазар. Ако Украйна наистина трябва да стане нормална, тя се нуждае от Европа, за да се срещнат по средата на пътя. За да се случи това, холандците трябва да гласуват с "да".

Холандците се притесняват от обвързване с огромна, бедна и корумпирана държава. Когато техните лидери казват, че споразумението не носи голям риск, те си спомнят за подобни обещания преди Гърция да бъде приета в ЕС. Споразумението за асоцииране обаче е изцяло търговско. То не позволява на украинците да работят в ЕС. То е свързано с политическо и военно сътрудничество, но без задължения като тези в НАТО. Украйна ще се нуждае от десетилетия реформи, преди да може да кандидатства за членство в ЕС.

Споразумението за асоцииране ЕС - Украйна бе искрата, която запали украинската революция срещу проруския режим на тогавашния президент Виктор Янукович, който се отказа от проевропейския курс на страната под натиска на Русия.

Въпреки че референдумът е за Украйна, провежданата в Холандия кампания се върти около Владимир Путин, отбелязва "Плитико".

Резултатът от допитването не е обвързващ за правителството, но ще му бъде трудно да го игнорира. Един отрицателен вот заплашва многомесечни усилия за по-тясно обвързване на Украйна към Запада, което пък Москва отчаяно се опитва да спре.

Това, че евроскептичните организации в Холандия успяха да съберат необходимите 400 000 подписа за референдума беше изненада, тъй като между Холандия и Украйна няма тесни връзки.

Макар Украйна да е нещо второстепенно за холандците, Путин не е.

"Путин е централна тема в кампанията и ние правим всичко възможно да бъде така", казва Джошуа Ливестро, основател на организацията StemVoor, която агитира за отговор "да".

"Искате ли да дадете на Путин свобода на действие или да му се противопоставите? Когато говорите за отношенията с Украйна, този въпрос рано или късно неизбежно се появява", допълва той.

Проблемът Путин

Подкрепящите споразумението с Украйна виждат Путин като гамен, на когото трябва да бъде даден урок. Според тях отхвърлянето на споразумението ще е предателство спрямо украинците, ще укрепи Кремъл и ще е възнаграждение за руската агресия срещу Украйна.

Дигитален плакат, създаден от привържениците на положителния вот и поставен в амстердамското метро, показва страстна целувка между холандския популист Герт Вилдерс, който е против споразумението, и руския президент.

Противниците на споразумението между Украйна и ЕС твърдят, че Русия има легитимни основания да се притеснява, че НАТО и ЕС навлизат в нейната сфера на влияние. Те казват още, че по-тясното сближаване на Холандия с Киев рискува да отблъсне Русия и да обвърже Холандия с корумпираното и неефективно украинско правителство.

Един от инициаторите на референдума твърди, че вотът не е за Путин, а за това в каква посока се движи ЕС. Да, Путин иска да види Европа разкъсана. Но ако мнението на избирателите бъде отново игнорирано, вие ще сте виновни за този колапс, не Путин, пише в агитационните си материали организацията GeenPeil, която агитира за отговор "не".

Не всички противници на споразумението споделят това. Вярно е, че референдумът е също за отношенията между ЕС и Русия, казва Хари ван Бомел, депутат от еврокептичната Социалистическа партия и един от най-активните агитатори против споразумението. "Но нито Путин, нито украинският народ решава какво мислим ние. Ние правим своите собствени анализи", допълва той.

Според него политически и военно Украйна е от изключително стратегическо значение за Русия и Москва вижда в споразумението заплаха. То ще въвлече ЕС в руско-украинския конфликт, предупреждава депутатът. "ЕС може да се окаже въвлечен в опитите на Украйна да си върне обратно Крим", казва той, говорейки за анексирането на украинския полуостров от Русия през 2014 г.

Джошуа Ливестро казва, че референдумът устройва Русия, която отдавна работи за дестабилизирането на ЕС, подкрепяйки еввроскептични партии като Националния фронт във Франция.

Войната в Източна Украйна се оказа рязко в полезрението на холандците през 2014 г., когато подкрепяните от Русия сепаратисти бяха обвинени за свалянето на малайзийския пътнически самолет, излетял от Амстердам. Загинаха всичките 298 души на борда. Близо 200 от жертвите бяха холандци. Тази трагедия обаче не е чак толкова силно застъпена в дебата за референдума.

Берт Лантинг, редактор в De Volkskrant, един от водещите холандски вестници, написа, че вотът срещу споразумението с Украйна е вот в подкрепа на хората, които вероятно са виновни за смъртта на пътниците в сваления самолет. Организацията GeenStijl и други противници на споразумението го обвиниха, че злоупотребява със смъртта на хората, за да прави политическа пропаганда.

Макар че повечето социологически проучвания показват преднина на отговора "не", мненията са приблизително изравнени. За да бъде референдумът признат за валиден, на него трябва да са гласували 30% от избирателите.

Ако референдумът е валиден и вотът "не" надделее, холандският парламент каза, че ще приеме мнението на гражданите, докато правителството обяви само, че ще "преразгледа" споразумението. Холандия може да поиска право на изключение, тъй като 27 от 28-те страни членки са ратифицирали споразумението, което получи подкрепа и в холандския парламент. Никой не очаква, че победа на вота "не" ще стопира споразумението, което предварително влезе в сила от началото на годината.

Политическият ефект обаче ще бъде сериозен. За холандското правителство, което в момента е ротационен председател на ЕС, победа на отговор "не" ще създаде трудности и нежелан за решаване проблем в период на многобройни кризи.

Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер коментира в началото на януари, че Русия ще "обере плодовете на лесна победа", ако споразумението бъде отхвърлено.

Вот "не" ще бъде честван в руските медии като огромен триумф. Това ще е пиар победа, дори и по същество нищо да не се промени, коментира Ливестро.

Според Ван Бомел радостта в Кремъл ще е същата, дори резултатът да е победа на отговор "да" с малка преднина. Той прогнозира, че референдумът ще помогне на Путин, защото ЕС ще бъде отслабен от сближаването с изтерзаната от война и корупция Украйна. Путин печели и в двата случая, заключава социалистът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Илиев Пешо
    #18

    мони, 2 лъжи: 1) че ползвам няколко ника (това ти е стандартна лъже от безсилие) 2) Бойнга свален от руснаците - официални доказателства, а не съчинения на "експерти" от белингкат? Глупст - да се обвързва свалянето на самолета с приемането на настоящата Украйна в ЕС, та дори с асоциация. Да - холандците ще гласуват, а не ти. А минаването ти на обиди е показател, че ти свърват аргументите. (имайки предвид, колко често падаш до обиди - аргументи изобщо нямаш)

  2. Коментарът е изтрит в 21:25 на 3 април 2016 от автора.
    #17
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #16
  4. Илиев Пешо
    #15

    И още за държавата Украйна - Порошенко си е измислил среща с Обама във Вашингтон, на която са си говорили за ... там кото е. Която реално се е оказала ... протоколна снимка...

  5. Илиев Пешо
    #14

    Каква е ДЪРЖАВАТА Украйна в момента: В NYT излиза статия за копупцията в Украйна - не много приятна за Порошенко. Коментар на Порошенко: Това е част от хибридната война на Русия срещу Украйна. (мое мнение - страната Украйна в ЕС, но не и настоящата ДЪРЖАВА Украйна). мони, кои сте "всички", които "знаете"? Групичката, която както се гледа по твойте коментари е спонсорирана от Ердоган и Порошенко? РФ не е присъединила чужда територия, е назависима държава Крим и град Севастопол, който пък никога не е даван на Украйна.

  6. larry
    #13

    Не е лошо холандците демократично да отхвърлят нацистка Украйна!

  7. Miau
    #12

    Не е лошо холандците, преди да гласуват, да си спомнят свалянето на Боинга от руски Бук и да не предадат паметта на сънародниците си.Което и ще направят със сигурност.

  8. Miau
    #11
  9. Илиев Пешо
    #10

    пред-референдумно клипче от Норвегия. https://www.youtube.com/watch?v=Dqfdplc7bNc и това, че не им знаете езика, не пречи ...

  10. Илиев Пешо
    #9

    " а действията на Русия в Украйна са НЕЗАКОННИ от гледна точка на международното право." Що да са незаконни? Не действа по-различно от държави от ЕС и НАТО - признава независимост на регион по искане на населението. Това право на населението е закрепено в решението на ООН по Косово, както и в декларациите на САЩ и други по Косово.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.