Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Холбрук съветва България и Гърция да не се намесват пряко в кризата

0 коментара

За България и Гърция е много важно да не се намесват пряко в кризата в Македония, албанците да престанат да се държат безразсъдно - по-голямата част от албанското ръководство се отнася отговорно, а малцина екстремисти изострят ситуацията до крайност, заяви бившият американски посланик в ООН Ричард Холбрук в интервю за гръцкия вестник "Вима".

Холбрук оценява като изключително опасна ситуацията в Македония и изказва опасения от възможността за избухване на глобален конфликт на Балканите.
Опасността в региона се свежда до евентуално разпростиране на бляна за нарушаване на регламенти и прекрояване на граници за Велика Албания и върху останалата част от полуострова, там, където живеят и други албанци, предизвиквайки още по-голяма дестабилизация на региона. Не трябва да се забравя, че албанци има в Черна гора, в Южна Сърбия, в Македония, в Косово и, разбира се, в Гърция.

Това е една изключително сложна ситуация, заявява Холбрук в първото си интервю след избухването на кризата в южните Балкани. Американският дипломат, който бе инициатор на Дейтънския мир в Босна, посредник между Атина и Скопие по спора за името на Македония и човекът, преговарял със Слободан Милошевич преди въздушните удари на НАТО в Косово, смята, че в Македония Северноатлантическият пакт трябва да стори две неща, като едновременно поддържа деликатно равновесие между двете страни в конфликта.

Според него НАТО първо следва да разясни на възможно най-високо равнище и на албанците, че няма да приеме каквито и да било действия, дестабилизиращи международно признатите граници в Югоизточна Европа, и че ако това бъде допуснато, ще има негативни последици и ще повлияе на американската позиция по отношение на Тирана. Второто нещо по думите на Холбрук се свежда до необходимостта действията на македонското правителство да станат по-ефикасни. "Използването на военна сила няма да даде резултат от само себе си. Единствено компромисът и политиката, насочена към нормализиране на отношенията с албанското малцинство, може да има положителен ефект", отбелязва американският дипломат.

Ричард Холбрук не смята, че политиката на НАТО по отношение на Косово е била погрешна и е убеден, че репресиите срещу албанците са подети от Милошевич още преди десет години и са довели до намесата на пакта. Холбрук отрича, че САЩ са създали в лицето на АОК чудовище, което не може да бъде озаптено и което заплашва геополитическата стабилност в района. Той обаче препоръчва американските институции сериозно да се отнесат към опасността от проникване на известни мюсюлмански терористични организации в албанските структури в региона, които следват модела на интифадата на палестинците на Западния бряг.

Според Холбрук целта на тези мюсюлмански организации била да провокират репресии от страна на македонското правителство и да противопоставят местното население. "Стремежът им е да накарат албанското население да въстане не само в Тетово. Това не е много нова идея. Когато врагът бе непоколебимата тайна полиция на Милошевич, международната общност бе на тяхна страна. Когато обаче са на път да дестабилизират демократичното правителство на Македония, нещата са напълно различни", изтъква Холбрук.
Американският дипломат е убеден, че идеята за независимост на Косово и за Велика Албания срещат подкрепа от най-крайните елементи от албанското население, и че нейната реализация би могла да провокира искания сред малцинствата в Босна, Унгария, Южна Албания. Той подчертава също така, че не бива да се стига до каквито и да било корекции на международно признатите граници на Балканите.

Тони Блеър: конфликтът е последица от режима на Милошевич
"Вима" помества и интервю с британския премиер Тони Блеър, който осъжда недвусмислено опитите на албанските екстремисти да дестабилизират Македония и региона и смята, че конфликтът е последица от режима на бившия югославски президент Милошевич. Международната общност е решена да сложи край на насилието в Македония. Правителството в Скопие се ангажира да извърши демократични реформи и да интегрира всички етнически общности в политическия и стопански живот на страната, и за това подкрепяме неговите усилия да запази стабилността. Осъждаме всички опити на албанските екстремисти за дестабилизация на Македония и региона. Политическите искания могат да бъдат излагани единствено по мирен начин и в съответствие с демократичните норми, отбелязва Тони Блеър.

Британският премиер Тони Блеър обяви днес формирането на обща британско-скандинавска военна част от около 400 души, която ще патрулира по границата между Косово и Македония, предаде АФП.
В изказване пред депутатите от Камарата на общините Блеър посочи, че Великобритания ще изпрати също безпилотни разузнавателни самолети от типа Феникс в подкрепа на КейФОР за контролиране на границите на Косово. Тази част, която ще бъде оперативна от следващия месец, ще има за задача да достави на КейФОР допълнителни средства за въздушно разузнаване.Македония започна да изгражда многоетническо общество и е в наш общ интерес страната да успее и да не се разделя на славянска и албанска общност, допълни Блеър.

Робъртсън: екстремистите ще бъдат осъдени от НАТО
В същото време генералният секретар на НАТО Джордж Робъртсън каза, че НАТО ще продължи да укрепва сигурността на македонската граница с Косово и няма да позволи на албанските бунтовници да дестабилизират Македония.

На конференция в Рим Робъртсън заяви, че войските на НАТО патрулират от косовската страна на границата в опит да попречат на бунтовниците и оръжието да влизат в Македония. Ще продължим да изолираме тези групи дипломатически и военно, докато те не разберат, че техният бунт не може и няма да успее, каза Робъртсън. "Моето послание към тези екстремисти и към всеки, който ги подкрепя, е просто и ясно - ще бъдете осъдени от НАТО", каза Робъртсън. Той добави, че алиансът не е дошъл в Косово, за да подкрепя която и да било отделна етническа група - албанска, сръбска или друга.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.