Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хонконгски милиардер е осъден заради продемократични протести

3 коментара
Джими Лай, сн. ЕПА/БГНЕС

Хонконгският медиен магнат и милиардер Джими Лай бе осъден на 14 месеца затвор, след като бе намерен за виновен заради организиране и участие в неразрешени продемократични протести. Още няколко активисти получиха по две присъди за големите демонстрации, провели се на 18 и 31 август 2019 г.

73-годишният основател на продемократичния таблоид Apple Daily ("Епъл дей") е яростен критик на Пекин. Сега той получи веднъж 12 месеца затвор и втори път – 8 месеца, но тъй като излежаването им съвпада бизнесменът ще остане зад решетките 14 месеца.

Шефът на медийната империя Next Digital ("Некст диджитал") от началото на януари е във временния арест заради нарушения на драстичния закон за националната сигурност, наложен на Хонконг от Пекин миналата година.

Лай от дълго време се готвеше да излежава присъда в затвора. През юни миналата година той заяви пред Франс прес, че е готов за това изпитание. "Ако се случи да вляза в затвора, ще имам повод да изчета книгите, които не съм чел", каза тогава той.

Лай е един от най-мразените от Пекин хонгконци. А за известен брой от съгражданите си той е нетипичен герой - единственият медиен магнат, който дръзва да критикува Пекин.

В Китай, медиите, които са под контрола на властта, го определят като предател и го обвиняват, че е подпалил огромното продемократично движение и че е лидер на "банда на четиримата" - група, която заговорничела със западни страни за отслабването на континентален Китай.

Лай е роден в китайската провинция Гауандун в богато семейство, което губи всичко с идването на комунистите на власт през 1949 г. На 12 години пристига като незаконен имигрант в Хонконг. След години на работник в шивашки ателиета, той основава огромната модна империя Джордано. През 1989 г. когато е кървавата репресия на площад "Тянанмън" в Пекин, Лай решава да поеме по друг път. Той създава първо издание, пише хроники, в които критикува китайските лидери. Тогава те нареждат затваряне на магазините на модната му марка на китайска територия. След което Лай решава да ги продаде и да инвестира в медийна група.

През годините той е обект на редица обвинения. Миналата година например той беше оневинен за опит за сплашване на журналист, работил в конкурентен вестник в Хонконг през 2017 г., като се твърдеше, че инцидентът е станал на бдение в памет на жертвите на "Тянанмън".

Когато Лай се присъединява към продемократичното движение преди две години и участва дори лично в някои протести, се стига до нови обвинения и до днешните две присъди

Но обвиненията, които са му повдигнати по силата на закона за националната сигурност, освен тези две присъди, могат да му костват доживотен затвор, ако вината му бъде призната.

По тях той е обвинен в съглашателство с чужди сили, за да накара чужди страни да приемат санкции срещу Китай. На обвинените според закона за националната сигурност им се отказва и пускане на свобода под гаранция и се предвижда за всички доживотно наказание.

Сред останалите получили присъди в петък са Мартин Лий, ветеран в битката за повече политически права за Хонконг, основател и председател на Демократичната партия, и Люнг Куок-хунг, познат като "Дългата коса", беше член на градския парламент на Хонконг.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. BLM
    #3

    Комунизъм нищо ново.

  2. рептилиан
    #2
    Отговор на коментар #1

    Китайските власти. Щом го съдят и затварят значи се е занимавал със защита на демокрацията. При комунизма това е главното престъпление.

  3. Димитър Мавров
    #1

    А кой определя дали дейността е "демократична" или не?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.